28. února 2016 04:15
Lucie PrůchováProč mají některé ženy horší periodu než ostatní?
Proč mají některé ženy horší periodu než ostatní?
Známe to všechny – neoblíbené období s větší či menší měsíční pravidelností. Jak to, že ale vaše kamarádka zvládá během menstruace všechno tak, jako by ji vůbec neměla?
Vždyť vy se ty první dva dny svíjíte v křečích a jste ráda, když si nemusíte vzít kvůli tomu dovolenou. Příroda v tomhle není „fér“. Nebo je to jen náš subjektivní pocit a měli bychom se snažit bolestem a migrénám tak nepodléhat? Zkusit to můžeme, nicméně menstruační cykly se opravdu liší, a to nejen v délce, ale i intenzitě. Typický cyklus se pohybuje v rozmezí 21 až 35 dnů obvykle trvá 2-7 dní.
Některé ženy si toto období opravdu protrpí kvůli svému zdravotnímu stavu zvanému endometrióza. Jedná se o výskyt ložisek výstelky děložní dutiny mimo děložní dutinu, což vede k aktivaci imunitního systému s následnou zánětlivou reakcí v okolí a tvorbou srůstů. To právě způsobuje bolesti. Nicméně i zdravé ženy mohou mít cyklus z hlediska délky a intenzity horší než jsou cykly normální.
A zde je šest důvodů, proč tomu tak je...
1) Špatný jídelníček
Jednou za čas si určitě dopřejte pořádnou „prasárnu“, nemělo by to být ovšem obden. Jestliže se však stravujete dlouhodobě nezdravě – pokrmy chudé na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky – určitě to ovlivní i váš menstruační cyklus. Jedna studie dívek ve školním věku zjistila, že studentky, které jedly více nezdravé jídlo, také častěji trpěly premenstruačními symptomy. Jiné výzkumy naopak ukazují, že živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny a vápník, redukují bolestivé období.
2) Na vině je váš věk
Během prvních let, co začnete menstruovat, leckdy ještě neovulujete a cykly jsou delší než obvykle. Jak stárnete, periodu míváte pravidelněji a je kratší. Tak je to zhruba do 40-50 let věku. Některé ženy mohou zažívat nepříjemné okamžiky tehdy, kdy vstoupí do perimenopauzy - období těsně před menopauzou. Mohou trpět bolestmi hlavy, přecitlivělostí prsou, výkyvy nálad, poruchami spánku a nepravidelným krvácením.
3) Necvičíte, nebo se naopak hýbete až moc
Někdy je těžké najít tu správnou hranici, kdy máte pohybu dostatek, ale zároveň jím nejste posedlé. To, zda cvičíte, může ovlivňovat i váš menstruační cyklus. Určitě to nemusíte přehánět, ale párkrát do týdne byste mohli zkusit jógu, jít si zaběhat, projet se na kole nebo se alespoň doma lehce protáhnout. Kardio cvičení totiž urychluje krevní oběh, což může vést ke snížení menstruačních křečí. I když může být cvičení to poslední, co byste během periody chtěli dělat, leckdy vám může pomoci. Pozor ale, abyste to s cvičením nepřehnali. V nadměrné míře může způsobit ztrátu či omezení menstruace v důsledku působení hypothalamu, který má na starost produkci velkého množství hormonů. Souvisí to i s nízkou hmotností – určitě jste slyšeli o gymnastkách a baletkách, které kvůli muší váze nemenstruují. Ale o tom dále.
4) Ve hře je i vaše hmotnost
Obecně mívají obézní ženy horší a více nepravidelnou menstruaci. Výzkumy naznačují, že by to mohlo souviset s hormonálními faktory, konkrétně s množstvím inzulínu a estrogenu.
Klíčové je řídit se heslem „zlatá střední cesta“ – tedy vážit přiměřeně, aby se hodnota BMI (Body mass index – hmotnost děleno výška na druhou) pohybovala zhruba mezi hodnotami 19-25. Podvyživené ženy mohou o menstruaci přijít a pak nemohou otěhotnět. Někteří lidé se domnívají, že je to přírodní způsob, jak zabránit otěhotnění v období stresu (kdo je vychrtlý, je i vystresovaný). Pokud dlouho neovulujete, produkuje vaše tělo méně estrogenu, což se může negativně projevit i na vašich kostech – roste riziko vzniku osteoporózy.
5) Neberete antikoncepci
Ačkoliv je užívání prášků proti početí stále více diskutovaným tématem, někteří lékaři je nepředepisují kvůli tomu, aby žena neotěhotněla, ale proto, že pomáhají přetrpět menstruaci. Ženy pak toto období lépe zvládají a příliš netrpí nepříjemnými a nadmíru bolestivými křečemi.
6) Děje se něco vážného
Neobjasnil vám vaše menstruační problémy žádný z předchozích argumentů? Na vině mohou být také nějaké patologické faktory v děloze. Myomy (abnormální výrůstky uvnitř nebo na povrchu děložní sliznice) a polypy (nezhoubné výrůstky na sliznici dělohy) vám mohou vaši periodu pěkně znepříjemnit. Nepravidelnou, dlouhotrvající a silnou menstruaci může způsobovat syndrom polycystických ovárií (druh metabolického syndromu).
Sečteno a podtrženo: Pokud dostáváte menstruaci dříve než jednou za tři týdny nebo naopak později než jednou za pět týdnů, mezi jednotlivými periodami krvácíte, nebo musíte použít několik tampónu za hodinu, je na čase, abyste si co nejdříve domluvili prohlídku u gynekologa. Nemusí se jednat o nic zásadního nebo neřešitelného, ale tyto stavy nejsou normální.