Zdraví a nemoci

17. srpna 2018 06:00

cetkaiprima@gmail.com

Půlka žen nevyužívá vyšetření na riziko rakoviny děložního čípku

Téměř polovina českých žen nevyužívá možnost každoročního vyšetření na riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Při preventivní prohlídce je přitom u gynekologa zdarma.

Podle Jiřího Slámy z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je kvůli tomu v Česku dvojnásobný počet nových případů oproti západní Evropě.

Odborníci proto ověřují možnost testování přítomnosti virové DNA s vysokým rizikem. U některých typů viru je totiž riziko vzniku nádoru vyšší. Studie Libuse se účastní 2400 žen. "V případě potvrzení dosud velmi slibných výsledků bude možné vypracovat nový algoritmus pro vyšetření rakoviny děložního čípku u žen v České republice," vysvětlil Sláma. Podle něj by stačilo testování jednou za tři až pět let, což by mohlo zvýšit podíl vyšetřených žen.

Preventivní prohlídky jsou podle odborníků nezbytné, protože v počátečních stádiích nemá nemoc příznaky. Nejvíc nemocných je ve věku do 35 let, nemoc se ale nevyhýbá ani ženám nad 50 let, které často gynekologa vůbec nenavštěvují.

PŘEČTĚTE SI: KDY CHODIT NA PROHLÍDKY NA GYNEKOLOGII A JAK SI JE ZPŘÍJEMNIT

S virem HPV se setká asi 80 procent žen, většinu infekcí ale zastaví imunitní systém. Cytologické vyšetření, které je součástí preventivní prohlídky, odhalí až buňky vzniklé následkem infekce. Test, který používá studie, hledá genotypy, které jsou pro vznik rakoviny rizikové. Podle předběžných výsledků je asi o třetinu citlivější než cytologie. Podrobnější výsledky studie, kterou dnes v Brně přestavil Jiří Sláma na onkologickém kongresu, by měly být známé letos na podzim, další kolo testů je naplánované za tři roky.

Počet nádorů a dalších nemocí způsobených HPV v posledních letech roste. Nejčastěji je spojovaný s rakovinou děložního čípku, stoupá ale také počet nádorů mandlí a kořene jazyka.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jeho epidemie závažnější než HIV, jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci. Riziko nakažení virem, který z někoho udělá přenašeče a jinému může způsobit i rakovinu, se zvyšuje nezodpovědným sexuálním chováním. Pravděpodobnost nakažení zvyšuje i orální sex.

Proti HPV je dostupné očkování, proočkovanost dívek je v Česku asi 50 procent. Od letošního roku je z veřejného zdravotního pojištění hrazené i třináctiletým chlapcům.

V západní Evropě rakovinou děložního čípku onemocní deset žen ze 100 000, v Česku se týká 15 žen ze 100 000. Výskyt rakoviny děložního čípku se v ČR sice snižuje, ale úmrtnost dosahuje 40 procent. Každoročně lékaři odhalí v Česku asi 1000 nových případů.

Sdílejte článek
Štítky nemoc rakovina virus Světová zdravotnická organizace 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Česko Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Západní Evropa karcinom děložního hrdla Jiří Sláma

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.