Preventivní prohlídka u gynekologa: Proč na ni chodit a jak si ji zpříjemnit?
Až padesát procent žen po čtyřicítce nechodí na preventivní gynekologické prohlídky a ohrožuje tak svůj život.
Spousta žen si mylně myslí, že pokud se už nesnažíme o miminko a směřujeme k spíš k menopauze, není důvod chodit na gynekologii. To je velký omyl.
V těle začínají hormonální změny, které by měly být pod kontrolou odborníka. I když gynekologické vyšetření nepatří mezi příjemné zážitky, alespoň jednou za rok byste ho měla v rámci prevence podstoupit.
Proč se vydat na gynekologii, i když už neřešíme dítě nebo antikoncepci?
Je pravda, že přechod není nemoc, ale umí ženy pořádně potrápit. Tělo najednou trpí nedostatkem estrogenů, které pozitivně působí na průtok krve cévami a tím vyživují srdce. Pokud vám klesá hladina estrogenů, má to nepříznivý vliv na změnu hladiny látek tukové povahy, hlavně cholesterolu, a díky tomu se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. A to bývá nejčastější příčina smrti žen po padesátce a výše. Proto je velmi důležité chodit na preventivní gynekologické prohlídky, aby lékař včas zaregistroval změny ve vašem těle.
Hrozba rakoviny vrcholí
Největší hrozbou při vynechání preventivních prohlídek je riziko rakoviny dělohy či děložního hrdla. Pokud se ale zjistí v pokročilém stadiu, většinou už se léčí s velkými obtížemi. Problém je ten, že v počátcích většiny chorob se často nevyskytují žádné pozorovatelné příznaky či potíže a může je odhalit jen gynekologická prohlídka. Někdy stačí k vyšetření stěr buněk ze sliznice, který pod mikroskopem odhalí změny v jejich struktuře.
Pokud se na rakovinné bujení přijde včas, je velká šance na úplné uzdravení. K onemocnění rakovinou ženského pohlavního ústrojí přispívá vyšší hladina hormonu estrogenu v těle. To se může projevit třeba pozdní menopauzou – až po 55. roce. Dalšími rizikovými faktory jsou: kouření, nadváha, cukrovka, vyšší věk a časté střídání sexuálních partnerů.
Když už tělo volá o pomoc
Pokud se u vás objeví akutní potíže v intimních oblastech, nesmíte s prohlídkou váhat ani minutu. Poměrně často se jedná o infekce, které se bez léčení mohou rozšířit do pohlavních cest a způsobit vážné problémy. Ženské ústrojí mohou napadat viry, bakterie, kvasinky i prvoci. Většina infekcí se přenáší pohlavním stykem a nespravedlivé je to, že muž nemusí mít ani žádné příznaky. Po menopauze by ženy rozhodně neměly prohlídky vynechávat, neboť je u nich větší riziko výskytu nádorů dělohy.
Že to bude nepříjemné? Máme na překonání nepříjemných pocitů několik tipů:
Uvolnění – při prohlídce vám lékař zasune do pochvy gynekologické zrcadlo, kterým si otevírá pohled na čípek a stěny dělohy. V tento okamžik je potřeba být uvolněná. Můžete si pomoci hlubokým nádechem a výdechem, třeba opakovaně.
Na břicho si položte dlaň a povolte uvolněné svalstvo. Pokud se vám to nedaří, stáhněte několikrát svaly pánevního dna (jako když zadržujete moč) a vzápětí svaly povolte. Lékaři jsou také zvyklí používat medicínské lubrikační gely a vědí „kudy na to“, proto se neobávejte žádné bolesti. Vše půjde dobře.
K dispozici jsou jednorázová zrcadla z umělé hmoty, která si můžete zakoupit v ordinaci. Jsou na vyšetření příjemnější než klasická kovová.
Představy – když ležíte na gynekologickém lehátku, nemyslete na vyšetření, ale třeba na to, že ležíte na pláži, na louce nebo někde, kde je vám příjemně.
Tělesná pohoda – před vyšetřením si dojděte na záchod, abyste vyprázdnila močový měchýř. Poproste lékaře o nastavení nožních opěrek co nejpohodlněji. Jestliže máte problém na vyšetřovací lehátko vylézt, požádejte o stoličku nebo pomocnou ruku. Mnoho lékařů má také moderní lehátka, která lze napolohovat elektronicky. Nebojte se o větší pohodlí požádat.
Pokud začne být vyšetření bolestivé, řekněte to hned lékaři – může to přispět k lepší diagnostice.
Dobrá zpráva na závěr:
Vyšetření netrvá dlouho, a když bude vše v pořádku, budete mít klid a na další rok pokoj.