Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s dnou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica, je onemocnění, pro které jsou charakteristické opakující se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, bolestivým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen palec u nohy. Nemoc se však také projevuje jako ledvinové kameny. Dna je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, která krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

U potvrzené dny jsou přítomny charakteristické krystaly v kloubní tekutině. Symptomy se obvykle zlepší po nasazení nesteroidních protizánětlivých léků, steroidů nebo kolchicinu. Dna byla v historii známa jako „nemoc králů“ či „nemoc bohatých“.

Dna je metabolická nemoc, kdy organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat puriny a dochází k nadměrné tvorbě kyseliny močové. Za vším je trávicí enzym urikáza, který oxiduje kyselinu močovou. Pokud se nerozpustí nebo nepřemění na rozpustnou látku, nemůže být vyloučena ven z těla. Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobí krystalizaci této látky v kloubech, kde zůstává a ostrým hrotem se do kloubů zabodává, což působí velkou bolest.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s dnou?

Dna je potřeba dominovat. Také nám ukazuje na náš vnitřní vztek a zlost. Lidé, především muži nebo také ženy ve vedoucích funkcích, trpící dnou vyžadují, aby je okolí poslouchalo. Poslušnost nemusí být pouze v pracovní oblasti, ale také u spolupracovníků, partnera, přátel, dětí i rodiny. Je to vyznávání určitého řádu a očekávání, že se mu okolí podřídí.

Položte si následující otázky:

Jak uctivě se chováte sami k sobě? Dáváte svému tělu odpočinek? Umíte relaxovat? Posunujete se ve svém životě jak reálném, tak duchovním? Je pro vás prioritou odevzdat práci včas? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Vede vás vnitřní nastavení ke klidu a pohodě?

Jeden z mých klientů je vysoce postavený podnikatel a často trpí dnou. Jeho ataky jsou stále častější. Řešili jsme spolu duševní podstatu jeho problémů a on souhlasil s tím, že začne žít jiný život. Přijme do svého života odpočinek a relax. Také se začne pravidelně zdravě stravovat. Ale nejdůležitější na tom je, aby přestal všechny okolo sebe kontrolovat. Jeho kontrola mu přináší jeho problémy s dnou. Nějaký čas to vše akceptoval a praktikoval a jeho dna se vůbec neozvala. Po nějaké době se však vrátil ke svému stylu života a dna se opět ozvala. Nelze změnu do svého života přijmout jen dočasně, tak to nefunguje. Změna musí být trvalá a pak se lze vyléčit!

Jak k nám problémy s dnou promlouvají?

Dnou, nejčastěji jde o opakující se záchvaty akutní zánětlivé artritidy (postižen bývá palec u nohy, ale i paty, kolena, zápěstí nebo klouby prstů na rukou).

Jak si vyléčit problémy s dnou?

Pokud jste měli záchvat dny, je nutné naučit se zpracovat, přefiltrovat a správně hodnotit všechny situace do kterých vstupujete. Je nutné si z nich vzít zkušenost a s tou pracovat. Vše je totiž spojeno s tím, že jste si na sebe vzali velké úkoly a některé nejste schopni splnit. Máte spoustu plánů, ale uvnitř panuje smutek. Darujte své duši klid a začněte se za vše, co jste dokázali, chválit.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem změna stravování a životního stylu. Nastolení diety a zjištění, jaké potraviny jsou vhodné. Dalším podstatným základem je pravidelný pohyb, vhodná váha, dodržování pitného režimu a zejména dieta. Při dietě se klade důraz na omezení potravin s vysokým obsahem purinů mezi které patří například maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové extrakty, uzeniny, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky. A také je vhodné vyhnout se alkoholu, protože obsahuje vysoké množství purinů.

Doporučuje se jíst potraviny jako ovocné šťávy, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny (mrkev, celer, brambory), ovoce (pomeranč, třešně, kiwi) a tmavé i bílé pečivo. V omezeném množství lze konzumovat kávu, minerálky, slabý čaj, máslo, houby, bramborové knedlíky, zmrzlinu, sladkovodní ryby, vařenou šunku nebo vařené vejce.

Afirmace pro léčbu: „Jsem smířená sama se sebou a jsem v bezpečí.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.