Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s laryngitidou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s laryngitidou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Laryngitida je zánět hrtanu, který může mít i závažný průběh. Jeho akutní forma se může rychle rozvinout a trvá zhruba dva týdny. Postihuje všechny věkové skupiny. Příčinou laryngitidy může být infekce horních dýchacích cest, spojená především s virovým onemocněním, dlouhé hlasité mluvení, křičení a zpívání, alergie, vdechování chemických zplodin a kouře, refluxní laryngitida v souvislosti s refluxní chorobou jícnu. Virus dost často vyvolá zánět, který je následně zhoršen druhotným osídlením bakteriemi, které jsou ve zdravých dýchacích cestách jinak bez projevů přítomny.

Na průběh nemoci má vliv to, do jaké hloubky stěny hrtanu infekční činitel pronikl. Pokud jsou postiženy pouze povrchové výstelky, tak tato forma laryngitidy neohrožuje člověka na životě a nevyžaduje okamžitý léčebný zásah. Avšak postižení hlubších struktur vede ke vzniku otoku a tím ke zúžení dýchacích cest. Pak se jedná o akutní stavy rozvíjející se náhle, které vyžadují rychlý přístup lékaře.

Projevy laryngitidy jsou suchý kašel, pocit sucha, pálení v krku, kašel je zprvu suchý a dráždivý, později se vykašlává hlen. Dalším příznakem je chrapot a posléze ztrácíme i hlas. Obvykle je i zvýšená teplota. V noci se postižený může začít dusit, což je provázeno zřetelným pískotem při nádechu a zatahování jamky pod ohryzkem. Vše provází rýma a štěkavý kašel, při nedostačeném okysličení začnou modrat rty.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s laryngitidou?

Laryngitida se objevuje v době, kdy máme velký vztek, že se nám nedaří ani mluvit, natož křičet. Vztek se nám usadí v krku a vznikne tam zánět. Bojíme se promluvit nahlas a vše uchováváme v oblasti krku. Je to možná náš odpor vůči autoritám nebo strach, že budeme potrestáni. Chrapot znamená mlčení, už mlč a nic neříkej. Tělo vysílá signál k tomu, aby hlas umlkl, není nutno mluvit. Také pokud přepínáme hlas, může se dost často objevit chrapot, čímž často trpí lektoři, učitelé, zpěváci a herci.

Položte si následující otázky:

Bojíte se budoucnosti? Bojíte se promluvit nahlas? Dusíte v sobě vztek a nedokážete to vyjádřit nahlas? Máte nedostatek lásky? Trestáte sám/a sebe? Proč se na sebe zlobíte?

Moje práce je mým koníčkem a také tím, co opravdu miluji. Učím se už roky vypnout a odpočívat, ale ne vždy, pokud vás práce baví a naplňuje, se to podaří. Často mám pocit, že můžu svou práci dělat nepřetržitě, čímž samozřejmě narušuji rovnováhu. Uzavřela jsem tedy dohodu se svým tělem, že pokaždé, když se budu přetěžovat a nebudu umět vypnout, mi to dá nějakým způsobem najevo. Vyvarovala bych se tak náhlému ulehnutí a nucenému dlouhodobému odpočinku. Tělo si tak vybralo hlas, protože hlas je můj prostředek v práci, bez hlasu nemohu komunikovat s klienty. V první fázi vždy začnu trochu chraptět a pokud si nenajdu čas pro odpočinek, tak nakonec dojdu až k laryngitidě nebo naprosté ztrátě hlasu. Tělo mi tak říká: „Už dost bylo řečeno, je čas na odpočinek!“ Snažím se své tělo poslouchat, a tak už při prvních příznacích zahájím odpočinek a většinou jsem do dvou dnů v pořádku. Někdy však i já diskutuji s tělem o tom, že ještě není ten správný čas na odpočinek, že chci ještě tak jeden dva dny práce. Pak jsem překvapená, že se další dny probudím už bez hlasu.

Můj kamarád je moderátor a má také dost často problémy s hlasivkami a ztrácí hlas. Často mluví, vlastně povídá stále a někdy, když by mohl mlčet, přesto mluví. Jeho tělo a hlasivky mu jen říkají, že někdy je lepší mlčet a nemluvit za každou cenu, neprosazovat se za každou cenu, a to třeba i při moderování. Přetěžování hlasivek mu prostě jeho tělo neodpustí.

Jak k nám problémy s laryngitidou promlouvají?

Akutním a chronickým onemocněním, katarálním zánětem, zánětem hrtanu, subglotickou laryngitidou, společným zánětem průdušek, průdušnice a hrtanu, záškrtem.

Jak si vyléčit problémy s laryngitidou?

Příčinou pískotu a zánětu hrtanu bývá strach a také nadměrná touha vyniknout či za každou cenu uložit slova ostatním do myšlenek. Každé zastavení člověka tím, že mu tělo vezme hlas, vede k pokoře a zpomalení v životě a jednání.

Předejít zánětu hrtanu je možno tím, že nalezneme rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Budeme se snažit říkat všechny své názory nahlas a zbavíme se obav a strachu z vyjádření. I krásná láskyplná slova plná obdivu a úcty pohladí hlasivky. Také ustupování a ostýchavost mohou vést ke ztrátě hlasu, protože všechna slova uvíznou v hrtanu. Více se prosadit a uvolnit nahromaděnou energii může vše vyřešit. Slova a řeč jsou úžasný dar a je dobré slova používat s rozmyslem a vážit si každého slova, které vypustíme z úst. Každé krásné slovo pohladí naše hlasivky i toho druhého člověka.

Na fyzické úrovni je vhodné vlhké a teplé prostředí. V pokoji zvyšujeme vlhkost pokládáním mokrých ručníků na topení nebo pomocí zvlhčovačů vzduchu. Pijeme větší množství teplých nápojů. Přikládáme i obklady na krk, a to jak vlhké, tak namočené v sádle, másle nebo olivovém oleji. Doporučuje se minimálně mluvit. Při akutní fázi, především u dětí, je nutné zavolat rychlou záchranou službu.

Afirmace pro léčbu: „Je pro mě bezpečné vyjadřovat své myšlenky, pocity a nemám strach říkat vše nahlas.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.