Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ušima?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Uši jsou spojeny s tím, jak nasloucháme a jak chceme naslouchat. Problémy s ušima se v psychosomatice projevují často. Vždyť jak často nechceme něco slyšet? Většinou malé děti trpí problémy se zánětem středního ucha. Jejich rodiče se možná často dohadují a dítě to prostě nechce už slyšet, tak se u něho projeví zánět. Uši také znamenají umět ostatním naslouchat. To je pro některé lidi velký problém. Jsou hluší k problémům ostatních, a tak se pak sami potýkají s problémy se svým sluchem.

Sluch patří k našim základním smyslům a je nutné mu věnovat náležitou důležitost. Pokud se vztek spojí s tím, že nechceme něco slyšet, je bolest uší okamžitou odezvou našeho těla. Nechci nic vidět a nechci nic slyšet, často slyšíme od našich dětí. Chtějí prožívat pouze lásku. Chceme slyšet především dobré zprávy. Také nadávky a výhrůžky neradi slyšíme, místo nich bychom raději slyšeli pochvaly a uznání. Rozhovory naplněné láskou jsou pro naše uši příjemné a uzdravující.

Jaké symboly nám okrývají potíže s ušima?

Uši nám ukazují, co nechceme slyšet, co nám nedělá dobře, když nás někdo obviňuje nebo nám něco vytýká. Horečka spojená se zánětem ucha, v kterém je hnis, ukazuje na to, že jsme se pokoušeli něco udělat s tím, co se nám nelíbí, ale nepodařilo se nám to. Hnis v uchu je spojený s naší zlobou za zlé zraňující věty, které slyšíme. Když nechceme někoho slyšet, začneme si pro sebe něco říkat. Stejný projev je pískání nebo šumění v uších. Chceme přehlušit něčí hlas, a tak nám začne pískat nebo šelestit v uchu. Už neslyšíme tak zřetelně, co ten druhý říká, a nemusíme se k tomu vyjadřovat a prožívat pocity vzteku.

Položte si následující otázky:

Co nechceme slyšet? Co se nám nelíbí na tom, co říkají naši blízcí? Dělá nám potíže naslouchat ostatním? Máme pocit, že kolem nás jsou jen hádky, výčitky a nepříjemná slova?

Jako dítě jsem trpěla často zánětem středního ucha. Moji rodiče se často hádali a já si pamatuji, že to pro mne vždy bylo velice nepříjemné. Dnes už vím, že jsem si tak vytvářela svoje záněty, abych neslyšela jejich hádky. Dokonce i v dnešní době, když se občas pohádají, mě z toho začnou bolet uši.

Moje dcera měla zánět v uchu jen jednou jako malá, když jsme se s jejím otcem hádali a řešili nepříjemné věci. Po našem rozchodu se jí už zánět nikdy neopakoval. Přesto občas trpí na bolest v uchu a je to vždy, když slyší moji hádku s mou matkou. Jakmile se udobříme a doma nastane klid, tak se jí bolest ucha hned uklidní.

Pískání v uších se mi občas také objevuje, ale už jsem přišla na to, že je to vždy v době, kdy mám velký stres a nechci některé věci řešit a slyšet. Naučila jsem se předcházet tomuto stavu a od té doby mi v uších píská minimálně. Psychosomatika a odkrytí řeči těla mi tak pomáhají předejít nepříjemnostem a bolestem spojeným s ušima.

Jak k nám uši promlouvají?

Vše, co je spojeno se sluchem, je projevem, který ukazuje na naši schopnost odmítat slyšet nepříjemné věci. Může to být zánět středního ucha, hluchota, potíže se sluchem, ale i poruchy rovnováhy, nebo i pískání v uších.

Jak si zlepšit sluch a vyléčit uši?

Snažte se naučit se naslouchat svému okolí. Poslouchejte, co vám lidi říkají, a snažte se jim porozumět. V případě, že vám hádky nedělají dobře, tak vždy máte šanci odejít a hádky se neúčastnit. Svému partnerovi můžete říci, že vám nepříjemná slova a výčitky nedělají dobře. Naučte se vnímat jak zvuk, tak klid a ticho. Občas najděte místo, kde budete trávit svůj čas v úplném tichu. To může vaše uši uzdravit. Nevracejte se k tomu, co vám v minulosti někdo řekl, ale žijte přítomností a vnímejte krásu života.

Při pískání v uších přemýšlejte, kde se přetěžujete. Kde zažíváte stres? Zkoumejte, kdy je pískání zřetelnější a kdy se stupňuje a pak se snažte tyto situace změnit.

Zdravé uši znamenají pozitivní naslouchání, jak svému okolí, tak sami sobě.

Afirmace pro léčbu: „ Poslouchám s láskou.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.