Točí se vám hlava a nevíte proč? Na vině může být i ucho!
Závrať je hodně nepříjemná záležitost. Najednou se s vámi začne motat celý svět a můžete se i zranit...
Nejčastější příčinou závrati bývá blokace krční páteře nebo potíže s tlakem. Pokud lékař vyloučí tyto a další závažné nemoci, může být "pes zakopán" v uchu! Sídlí tam totiž rovnovážné centrum.
Pravou závratí neboli vertigem se však nazývá pouze iluze pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem nás. „Někdy je od pacienta složité získat přesný popis obtíží. Rovnováha je totiž zajištována více senzory a jedná se o komplexní děj,“ říká MUDr. Čada, Ph.D. V případě vertiga se nejedná přímo o nemoc, ale o příznaky nemoci (symptomy závrati se vyskytují až u 100 nemocí jako jejich průvodní příznak).
Jaké jsou příčiny?
Je celá řada příčin, které způsobují poruchu rovnováhy – respektive vertigo. Obecně porucha rovnováhy může být způsobena poruchou v samostatném vestibulárním systému (souvisí s tzv. vnitřním uchem). Při tomto postižení mluvíme o klasické závrati, která se dělí ve velmi obecném kontextu na periferní a centrální.
Další příčiny poruch rovnováhy jsou příčiny z poruchy zraku nebo neschopnosti koordinovat tělo v prostoru, eventuálně jejich kombinace. Také u mnoha chorob, například vysokého krevního tlaku či poruchy srdečního rytmu, se může vyskytovat porucha rovnováhy.
- Periferní závrať – je způsobena poruchou na úrovni vnitřního ucha a nervu odvádějícího informace do mozku. Postihuje jak mladé, tak i starší pacienty a ve většině případů se dá velice dobře diagnostikovat a léčit.
- Centrální závrať– je způsobena postižením v oblasti mozku. Jí trpí jak mladí pacienti, tak pacienti starší.
Příčinou centrálního postižení u mladších pacientů může být specifická forma migrény, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory aj. U starších pacientů je třeba počítat především s cévní příčinou poruch rovnováhy.
Následky závrati
Závratě jsou velmi nepříjemným symptomem a mají různý charakter – od pouhé nejistoty přes pocit plavání a motání až po tendenci k pádu. U některých pacientů, kteří prodělali silnou závrať, se může vyvinout s odstupem času určitá fobie (strach) v různých situacích – například chůze po úzkém mostě, pobyt v otevřeném prostoru nebo obava z výšek atd.
Odhalení příčiny jako základ úspěšné léčby
Základní vyšetření se skládá z klinického ORL vyšetření. Udává se, že zhruba 60–70 % závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni, doplňuje MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D.
Dá se závrať léčit?
Léčba poruchy rovnováhy se dá rozdělit na terapii pomocí léků, dále na psychoterapii a eventuálně klasickou fyzioterapii. Léky pomáhají především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí především příznaky. U chronických forem závratí mají léky roli především udržovací nebo preventivní. Pro jistotu chůze je důležitá zase psychoterapie. Psychogenní závratě patří totiž mezi jednu z nejčastějších příčin poruch rovnováhy v populaci.
Prevence závratí
Prevence závratí závisí především na soustavném hledání a vykládání příčin závrati. Obecně se doporučuje upravit životosprávu ve smyslu redukce alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd. Rovněž je důležitý dostatečný a kvalitní spánek, pobyt na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresovým situacím a především u starších pacientů se doporučuje vyvarovat se všem činnostem, při kterých hrozí pád.
Přečtěte si také:
-ak-