Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Točí se vám hlava a nevíte proč? Na vině může být i ucho!

Závrať je hodně nepříjemná záležitost. Najednou se s vámi začne motat celý svět a můžete se i zranit...
Vydáno: 16.04.2017
Točí se vám hlava a nevíte proč?
Autor: istock.com Točí se vám hlava a nevíte proč?

Nejčastější příčinou závrati bývá blokace krční páteře nebo potíže s tlakem. Pokud lékař vyloučí tyto a další závažné nemoci, může být "pes zakopán" v uchu! Sídlí tam totiž rovnovážné centrum.

Pravou závratí neboli vertigem se však nazývá pouze iluze pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem nás. „Někdy je od pacienta složité získat přesný popis obtíží. Rovnováha je totiž zajištována více senzory a jedná se o komplexní děj,“ říká MUDr. Čada, Ph.D. V případě vertiga se nejedná přímo o nemoc, ale o příznaky nemoci (symptomy závrati se vyskytují až u 100 nemocí jako jejich průvodní příznak).

Jaké jsou příčiny?

Je celá řada příčin, které způsobují poruchu rovnováhy – respektive vertigo. Obecně porucha rovnováhy může být způsobena poruchou v samostatném vestibulárním systému (souvisí s tzv. vnitřním uchem). Při tomto postižení mluvíme o klasické závrati, která se dělí ve velmi obecném kontextu na periferní a centrální.

Další příčiny poruch rovnováhy jsou příčiny z poruchy zraku nebo neschopnosti koordinovat tělo v prostoru, eventuálně jejich kombinace. Také u mnoha chorob, například vysokého krevního tlaku či poruchy srdečního rytmu, se může vyskytovat porucha rovnováhy.

  • Periferní závrať – je způsobena poruchou na úrovni vnitřního ucha a nervu odvádějícího informace do mozku. Postihuje jak mladé, tak i starší pacienty a ve většině případů se dá velice dobře diagnostikovat a léčit.
  • Centrální závrať – je způsobena postižením v oblasti mozku. Jí trpí jak mladí pacienti, tak pacienti starší.

Příčinou centrálního postižení u mladších pacientů může být specifická forma migrény, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory aj. U starších pacientů je třeba počítat především s cévní příčinou poruch rovnováhy.

Následky závrati

Závratě jsou velmi nepříjemným symptomem a mají různý charakter – od pouhé nejistoty přes pocit plavání a motání až po tendenci k pádu. U některých pacientů, kteří prodělali silnou závrať, se může vyvinout s odstupem času určitá fobie (strach) v různých situacích – například chůze po úzkém mostě, pobyt v otevřeném prostoru nebo obava z výšek atd.

Odhalení příčiny jako základ úspěšné léčby

Základní vyšetření se skládá z klinického ORL vyšetření. Udává se, že zhruba 60–70 % závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni, doplňuje MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D.

Dá se závrať léčit?

Léčba poruchy rovnováhy se dá rozdělit na terapii pomocí léků, dále na psychoterapii a eventuálně klasickou fyzioterapii. Léky pomáhají především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí především příznaky. U chronických forem závratí mají léky roli především udržovací nebo preventivní. Pro jistotu chůze je důležitá zase psychoterapie. Psychogenní závratě patří totiž mezi jednu z nejčastějších příčin poruch rovnováhy v populaci.

Prevence závratí

Prevence závratí závisí především na soustavném hledání a vykládání příčin závrati. Obecně se doporučuje upravit životosprávu ve smyslu redukce alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd. Rovněž je důležitý dostatečný a kvalitní spánek, pobyt na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresovým situacím a především u starších pacientů se doporučuje vyvarovat se všem činnostem, při kterých hrozí pád.

Přečtěte si také:

Prudká bolest hlavy může znamenat "jen" migrénu, ale i něco mnohem horšího

Bolest: Co se vám snaží vaše tělo naznačit?

Jak se vypořádat s bolavou hlavou

Jak se vypořádat s bolestí hlavy přírodní cestou

Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit

Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit

-ak-

Článek je zařazen v: zdraví, nemoci, nevolnost, bolest hlavy, závratě, závrať, problémy se zdravím