zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit

Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit
Autor: istock.com Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit
motlovk , Vydáno: 26.02.2017
Tříštivá bolest hlavy, rozostřené vidění, poruchy řeči nebo i částečné ochrnutí. A jen jedna příčina - migréna. Jak s ní bojovat?

reklama

Migréna je jednou z nejčastějších bolestí hlavy. „Někteří pacienti hovoří o migréně, z lékařského hlediska má však pravdu jen část z nich. Skutečná migréna představuje pouze 15 procent ze všech případů opakujících se bolestí hlavy,“ říká Barbora praktická lékařka Barbora Heřmanská

Migerén ase projevuje pulzující bolestí na jedné polovině hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka nebo spánku. Záchvat bolesti trvá obvykle čtyři hodiny až tři dny a je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů a někdy i nevolností či přímo zvracením.

Bolest však není prvním projevem záchvatu migrény. Několik hodin až dnů předem se u nemocných objevují změny nálad nebo nechuť k jídlu. Asi pětina z nich popisuje i takzvanou auru - jde o výpadky zorného pole, světelné záblesky, nebo třeba i poruchy vidění, kdy pacienti vidí věci větší či menší, než ve skutečnosti jsou. Tyto příznaky netrvají déle než 60 minut a většinou do hodiny po jejich odeznění udeří bolesti hlavy. Migréna vrcholí pulzující a ostrou bolestí doprovázenou silnou nevolností. Zvracení přitom přinese výraznou úlevu.

Co spouští migrénu?

Migrénu mohou vyprovokovat takzvané spouštěče. Mezi ně patří třeba některé potraviny, konkrétně ty s obsahem tyraminu (červené víno, sýry, čokoláda, káva, alkohol, citrusy, glutaman sodný), nedostatečná strava, například vynechání snídaně, nedodržování pitného režimu či naopak nepřiměřeně velké porce jídla. Lékaři mezi spouštěče řadí také nedostatek spánku nebo jeho přemíru, jiné bolesti v oblasti hlavy (například zubů, očí, krční páteře...), vliv prostředí, jako jsou změny počasí nebo jasné a kmitající světlo, stres a také hormonální změny u žen. I proto migrény velmi často zažívají nastávající matky nebo ženy v době menstruace.

Jak si s migrénou poradit

V léčbě migrény začněte nejprve tím, co můžete sami ovlivnit, tedy úpravou životního stylu. Odpočívejte, naučte se relaxovat. Pomůže vám se naučit rozpoznat první příznaky a hlavně omezit spouštěče, které můžete sami ovlivnit. Při záchvatu si přiložte studený obklad na šíji, na oči si dejte chladivou masku a na spánky si můžete namazat chladivou mast. Jděte do temné místnosti, lehněte si a zkuste usnout.

Mohou vám pomoci i léky, vzít si můžete ty proti bolesti (s obsahem paracetamolu, například Paralen), nebo protizánětlivé (s ibuprofenem, například Ibalgin). Existuje i speciální lék přímo na migrénu, který kombinuje kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol a kofein, takže účinek nastupuje rychleji než u jiných léků.

Pokud na to chcete jít přírodně, zkuste bylinky - oblíbená je v tomto případě kopretina řimbaba či mraeřídouška. Možností jsou i akupunktura, masáže nebo homeopatika.

ana

reklama

Související témata: zdraví , nemoc , migréna , bolest hlavy

reklama

Přečtěte si také

reklama