Zdraví a nemoci

21. října 2016 04:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se štítnou žlázou?

Řeč těla. Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám odkrývají potíže se štítnou žlázou.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je umístěna na krku před hrtanem. Je to žláza s vnitřní sekrecí, což znamená, že produkuje hormony do krve. Tyto hormony ovlivňují výrazně náš metabolismus. Tvar štítné žlázy připomíná motýla, její činnost je řízena z podvěsku mozkového. Je to důležitý regulační orgán, který se podílí na mnoha funkcích v těle. Jestliže se naruší její funkce nebo jakmile začne být málo účinná či naopak více účinná, vždy je to problém.

Při poruchách štítné žlázy můžeme onemocnět například hypertyreózou, což je zvýšená funkce štítné žlázy. Znamená to, že naše štítná žláza produkuje větší množství hormonů. Psychické souvislosti s tím spojené mohou být například vztek, že nás někdo vynechal. Hypotyreóza znamená opak, sníženou funkci, jejíž příčinou například může být zánět štítné žlázy nebo nedostatek jódu. Psychika je v tomto případě spojená s pocitem beznadějné únavy.

Můžeme také onemocnět autoimunitním onemocněním štítné žlázy, což znamená, že tělo nepovažuje štítnou žlázu za svůj orgán a vytváří si proti němu protilátky. V psychice to znamená, že jdeme proti sobě a bojujeme sami se sebou.

Proč máme problémy se štítnou žlázou

Problémy se štítnou žlázou signalizují pocit, že se nedostaneme k tomu, co chceme dělat. Stále se opakuje otázka „Kdy už na mě přijde řada?“ Štítná žláza je pro nás určitým štítem, který zachycuje emoční napětí. Většinou se to projevuje u senzitivních žen. Projevují se zde citové, emotivní, vztahové, sebevztahové a partnerské problémy. To vše oslabuje funkci štítné žlázy. Souvislosti můžeme najít i u rodičů, kteří přenášejí své emoční napětí na své děti a ty mají potíže se štítnou žlázou. Štítná žláza také znamená dlouhodobé mlčení, především nevyjádření své důležitosti.

Jaké symboly nám okrývají potíže se štítnou žlázou?

Můžete svobodně vyjadřovat své názory? Myslíte pozitivně? Nejste pod tlakem někoho blízkého? Máte volnost vyjadřování ve své práci, rodině a u svých přátel? Obáváte se něčeho? Umíte vyjádřit své názory?

Pokud trpíme zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou), můžeme mít například tyto příznaky:

časté pocení, řídnutí vlasů, zvýšená lámavost nehtů, zvýšená únava, úbytek svalové hmoty, úbytek hmotnosti, průjmy, jemný třes prstů, nespavost, nervozita, podrážděnost, nervová vypjatost, úzkostné stavy dále zvýšená srdeční činnost, vytlačení očních bulbů (pocit, že máte vykulené oči).

Při hypotyreóze, což je snížená funkce štítné žlázy, můžeme pozorovat tyto příznaky:

únava, spavost, snížená energie, zimomřivost, deprese, zapomínání, zpomalení reflexí, bolest svalů a kloubů, suchá kůže, otoky nohou, nadváha i zácpa, problémy se srdcem, snížená funkce vede u žen ke sterilitě, problémům s menstruací a u mužů k impotenci.

Žlázy s vnitřní sekrecí jsou velice citlivé a reagují na náš duševní stav. Především štítná žláza ukazuje, jak jsme na tom s emocemi a naším egem. Také poukazuje na to, jak se zvládáme srovnat v různých životních situacích, včetně rad od jiných lidí. Problémy tedy nastávají, pokud chybně jednáme nebo tvrdohlavě trváme na svém, nezdravě lpíme na něčem, co ovládá naše ego. Ukazuje i na závislost na partnerovi nebo dětech. Přílišný pocit, že musíme mít život a vše pod kontrolou, se také projevuje na naší štítné žláze. Zvýšené funkci štítné žlázy předcházejí nadměrné starosti a strach, především o svoji rodinu. Člověk tak zapomíná sám na sebe. Při snížené funkci jsme v jednom kole a stále někam spěcháme.

Svazuje a ovládá-li nás někdo a vyhrotí-li se tento vztah, tak si tito dva lidé navzájem negativně ovlivňují štítnou žlázu, protože si vzájemně vyměňují ostrá slova a negativní myšlenky. Obě tyto osoby tak mají sklon k vytváření uzlíků, nádorů a zvětšení štítné žlázy.

Při poruchách štítné žlázy si položte si následující otázky:

Máte strach o své blízké? Nelpíte na věcech víc, než je zdravé? Žijete svůj život, nebo život těch druhých? Žijete v neustálém stresu? Umíte vyjádřit své emoce? Nepotlačujete svůj strach? Jste spokojeni se svým citovým životem?

Můj příběh o mých problémech a onemocnění štítné žlázy

Štítnou žlázu jsem měla nemocnou už jako malá holka. Bylo mi řečeno, že to je dědičné, a tak jsem to vzala jako fakt, aniž bych o něm přemýšlela. Chodila jsem do endokrinologické poradny a brala hormony. Po pubertě se můj stav zlepšil a já několik let svoji štítnou žlázu vůbec neřešila. Po nějaké době jsem měla v práci obrovský stres a přišel i syndrom vyhoření, do toho jsem žila v manželství plném hádek a můj život byl jedna velká tragédie. A moje štítná žláza se opět ozvala. Musela jsem znovu začít chodit na kontroly a brát hormony. Lékařka mi sdělila, že farmaka už budu brát do konce života. Postupem času jsem se rozvedla, odešla z práce, která byla stresující a už mne nenaplňovala. Začala jsem především pracovat na svém seberozvoji a srovnání své psychiky a mysli. Svoji štítnou žlázu jsem opět zvládla srovnat do normálu a přestala brát hormony. Vše dlouhé roky fungovalo tak, jak má. Až do té doby, kdy jsem se rozhodla znovu začít studovat vysokou školu. Musela jsem zvládnout rodinu, práci, finance a také školu a opět jsem se dostala do stresu a vlastně jsem fungovala sama proti sobě. A moje štítná žláza se opět ozvala. Totálně jsem si ji rozhodila a v důsledku toho také přibrala dvacet kilo. Dokonce jsem musela jít na punkci z štítné žlázy, což bylo dost nepříjemné, protože jsem trnula, zda výsledky nepřinesou nějakou tragickou diagnózu. V současné době už mám vysokou školu ukončenou a dávám si opět svoji štítnou žlázu dohromady. Podařilo se mi srovnat hodnoty a snažím se zhubnout. Především vím, že největší práce bude v mé psychice. Pokud opět srovnám svoji mysl, vím, že se srovná moje štítná žláza. Slíbila jsem však sama sobě, že už v budoucnu nedopustím, abych si ji opět znepřátelila a zničila tak vše, na čem jsem roky na svém těle i duši pracovala!!

Jak k nám štítná žláza promlouvá?

Hypertyreóza (zvýšená funkce), hypofunkce, struma – zvětšení štítné žlázy, zánět štítné žlázy, nádory štítné žlázy, uzlíky na štítné žláze, poruchy funkce příštítných tělísek.

Jak si vyléčit štítnou žlázu?

Předpokladem dobrého fungování štítné žlázy je zbavení se zbytečných požadavků. Lpění a silné chtění po něčem, co nemáme, také škodí naší štítné žláze. Zvětšení strumy nás upozorňuje na skutečnost, že jsme se v minulosti neuměli zastavit. Žili jsme v jednom kole plném shonu a stresu. U snížené funkce štítné žlázy je zapotřebí přestat spěchat, nedávat si hodně vysoké cíle, za kterými jsme nuceni se šplhat, a zapomínáme tak na normální život. Uvědomit si, co vše už životě máme, a projevit vděčnost a spokojenost. Následně by se měla činnost štítné žlázy stabilizovat. Onemocní s ní nejvíce neúspěšní podnikatelé, sebe ničící matky a lidi, kteří pouze pracují a neumějí odpočívat. U zvýšené funkce štítné žlázy se snažíme pracovat za druhé, jsme v psychickém tlaku, protože trpíme úzkostí pro své blízké a strachem, že se jim něco stane. Tento problém postihuje šestkrát více ženy, protože jejich odpoutání se od dítěte je podstatně složitější. Nádory na štítné žláze ukazují, že není možné žít za druhé, ale jejich chování, které komplikuje život vám i ostatním, lze pouze přijmout.

Uvolněte se, oprostěte se od všeho negativního, všeho, co vás tíží. Tak, abyste brali ohled na druhé a také neškodili sami sobě. Važte si druhých i sami sebe. Netlačte řeku proti proudu, protože ona teče sama. Nadměrné touhy totiž přinášejí velká zklamání. Zásobujte tělo dostatkem jódu, cvičte, choďte na procházky, zbavte se stresu, snažte se dodržovat zdravou životosprávu, prozpěvujte si.

Afirmace pro léčbu: „Postupuji dopředu přes svá stará omezení. Svobodně a tvořivě se vyjadřuji.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.