Štítná žláza: Skrytá příčina nadváhy, deprese i padání vlasů

Nevysvětlitelně hubnete, nebo naopak tloustnete, potíte se…může za tím být rozhozená štítná žláza.

Štítná žláza reguluje celkový metabolizmus organizmu. Je částečně odpovědná například za tělesnou teplotu, pocity zimomřivosti či naopak návaly horka, má vliv na spalování cukrů a tuků ovlivňuje tělesnou hmotnost, tepovou frekvenci a podobně. Nesprávná funkce štítné žlázy může vést i k potížím s otěhotněním.

Časté onemocnění štítné žlázy spočívají ve zvýšené, nebo naopak ve snížené činnosti.

„Při snížené funkci nestačí tvorba hormonů štítné žlázy dostatečně pokrýt potřebu organismu a nebo hormon - tyroxin chybí úplně, „vysvětluje MUDr. Dalibor Zeman z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Tento stav je odborně zvaný hypotyreosa. Při zvýšené funkci žláza tvoří hormonů mnoho a toto nadměrné množství může působit na organismus nepříznivě nebo až toxicky. Stav nadměrné produkce hormonů štítné žlázy nazýváme tyreotoxikoza.“Zvětšení štítné žlázy může vést k dechovým a polykacím potížím.

Při hypotyreose – snížené činnosti štítné žlázy se celkově zpomaluje metabolismus, cítíme zvýšenou únavu, snižuje se schopnost učení, zhoršuje se paměť, objevuje se ospalost, nevýkonnost, klesá tepová frekvence, zhoršuje se kvalita vlasů, nehtů a kůže. Často narůstá tělesná hmotnost, tvoří se otoky, kůže je prosáklá zvláště v obličeji v okolí očí.

Při tyreotoxikoze – zvýšené činnosti štítné žlázy pozorujeme opačné příznaky. Nejčastější je zrychlená tepové frekvence, subjektivně cítíme bušení srdce. Bývá patrný jemný třes rukou, svalová slabost, zvýšené pocení a ve většině případů dochází také k poklesu tělesné hmotnosti, lámání nehtů,kratší interval menstruace. S poruchami činnosti štítné žlázy bývá u některých vážných případů patrné vypoulení očí – tzv. Gravesova-Basedowova choroba.

Štítná žláza se vyšetřuje ultrazvukem a vyšetřením krve.Zvýšená činnost štítné žlázy se léčí tzv. tyreostatiky, neb operačně. Snížená funkce se léčí dodáváním tyroxinu v tabletkách.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.