Sedmero vánočních pohrom pro vaše oči: Víte, na co si dát pozor?

Vánoce by měly být především svátky, klidu. Jenže! Stačí málo a očekávaná pohoda se zvrtne v nefalšované peklo na zemi. A řeč není pouze o kapřích kostech v krku, vznícených vánočních stromcích či karambolech na zasněženém svahu. Své by o tom mohli říct oční lékaři. Co vše očím hrozí během svátků?

1. Vánoční stromeček

Jednoznačně největší vánoční hrozba, a to kvůli jeho ostrým jehlicím. Stačí chvilka neopatrnosti a během přičichnutí ke krásné vůni borovice může větev během vteřiny poškrábat oční rohovku.

Názor lékaře: „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře“, radí MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha.

2. Vánoční ozdoby

Skleněné koule s velkou oblibou spolupracují s větvemi stromu a zpravidla, jakmile se jich nepatrně dotknete, okamžitě se tříští na tisíce drobounkých střepů, které se touží dostat i do očí, abyste na tyto Vánoce opravdu nezapomněli. A pokud se neroztříští, tak vám alespoň spolehlivě kontaminují celý povrch těla drobounkými třpytkami.

Názor lékaře: „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – může se to snadno stát, a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat oko proudem studené vody či borovou vodou.“

3. Světýlka

Pokud někde platí, že čeho je moc, toho je příliš, je to právě zde. Nic proti několika drobným svíčkám, ale pokud výzdoba vašeho okna probudí v sousedech podezření, že přijel cirkus, je něco špatně. Situaci nevylepší, ani když světýlka blikají či jsou doprovázena chytlavou melodií.

Názor lékaře: „Příliš mnoho světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.“

4. Pyrotechnika

Rakety, dělbuchy, rachejtle a vůbec všechno, co létá zapálené směrem vzhůru (nebo jiným směrem), je oblíbeným vánočním a silvestrovským zdrojem sebedestrukce. Své by o tom mohli vyprávět nejen traumatologové a záchranáři, ale také hasiči. To samé platí i o obyčejných svíčkách či prskavkách.

Názor lékaře: „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.“

5. František, purpura

Vánoční klasika! Když nehoří, musí aspoň doutnat. A to je teprve pastva pro oči! Pokud nezačnete narážet do nábytku kvůli neprůhlednému dýmu, tak zcela určitě kvůli uslzeným očím.

Názor lékaře: „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vplachujte kapkami.“

6. Štědrovečerní tabule

Berme jako předpoklad, že nejste amatéři a smažení a prskající olej přečkáte bez úhony. Ale zvýšená koncentrace smažených kaprů si nutně žádá zvýšenou spotřebu citrónů na dochucení tradiční štědrovečerní krmě. A všichni víme, jak zákeřné ovoce je citron. Při zmáčknutí stříká jediným směrem – do oka! A rychlé špunty z lahví od šumivých sektů? Ty používají úplně stejný navigační systém jako právě citron.

Názor lékaře: „Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku.“

7. Dárky

Chtělo by se říci, že pokud se zdravým zrakem přečkáte štědrovečerní hodování, tak máte téměř vyhráno. Bohužel, není tomu tak. Přicházejí poslední kritické okamžiky – rozbalování dárků. Je totiž nad slunce jasnější, že pokud nenajdete ve vánočním papíru pistolku z hračkářství, tak ji v něm najde vaše dítě, kamarád, nebo kdokoli jiný. Je pak jen otázka času, kdy vaše zornička schytá přímý zásah. To samé platí o jakémkoli vybavení pro míčové sporty, ať už je to fotbal, tenis, golf a jiné. Vždycky se najde chytrák, který si bude chtít doma na chodbě dokázat, že je něco jako Jarda Jágr, a v návalu euforie zamíří zpravidla tak neomylně, že místo na půlnoční mši poletíte rovnou na pohotovost.A laserová ukazovátka? Tím někoho obdaruje jedině masochista.

Názor lékaře: „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku.“

První pomoc při poranění očí

„Samozřejmě, nejdůležitější je ochrana očí. Pokud už k nějakému zranění dojde, přenechejte posouzení stavu a léčbu oftalmologovi. První pomoc můžete poskytnout v případě lehčích poranění sami, pokud si nevíte rady, zavolejte lékaře pro další instrukce a poraněného neprodleně dopravte do nemocnice,“upozorňuje oční lékařka Eva Jerhotová.

Vniknutí cizího tělíska: Rozevřete lehce víčka poraněného oka, viditelnou nečistotu odstraňte smotkem vlhké látky nebo okrajem kapesníku, oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami nebo vypláchněte fyziologickým roztokem. Překryjte oko sterilním obvazem.

Zapíchnutí jehlice nebo střepu: Nikdy se nesnažte nic vyjmout! Oko překryjte obvazem nebo kapesníkem.

Poleptání očí: Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven.

Poranění ostrými předměty: Aplikujte binokulární obvaz, který zajistí znehybnění očí.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.