7. ledna 2017 14:00
Martina ČerňanskáJak zklidnit trávení po vánočním přejídání? Poradíme vám
Zimní svátky jsou po těch náročných přípravách zase fuč. Zůstalo vám kromě vzpomínek na ně navíc i rozladěné zažívání, nepříjemné pálení žáhy, nebo snad se vaše tlaskání všeho možného i nemožného prostě a dobře neobešlo bez přírůstku na váze?
Spíláte si a vyčítáte si, že jste to prostě a zase přehnali? Přestaňte se užírat černým svědomím a raději to napravte.
Když máte bolavý žaludek
Není vám dvakrát dobře, žaludek máte jakoby na vodě a po kaloricky náročných dnech si svatosvatě přísaháte, že od teď prostě budete mlsat dietně? Dejte šanci bylinkám, a to přesněji mátě, heřmánku, majoránce nebo kmínu. Proč právě ten? Dokonale zklidní pocuchané trávení, a to buďto formou čaje (jednu čajovou lžičku kmínu zalijte horkou vodou a nechejte cca 10 až 12 minut louhovat). S tímto tipem jsem se poprvé setkala na dovolené ve Spojených arabských emirátech a musím říct, že opravdu zabírá. Pokud jste s chutí snědli topinky s volským okem, bramboráky či cokoliv tučného, byť báječně chutnajícího a začíná vám být těžko, sáhněte po kmínu a rozkousejte ho v ústech.
V případě, že máte rozbouřený žaludek omezte koncentraci koření, kouření, zapomeňte na tučná jídla a cukrovinky jakéhokoliv druhu. Nepřehánějte to dvakrát ani s ovocem či zeleninou. Výjimkou jsou banány, které žaludku prokáží víc, než dobrou službu.
„Jakmile u nás v rodině začne řadit střevní chřipka nebo nevolnost, tak nedám dopustit na chroupání piškotů s černým neslazeným čajem.“ Kamila (33).
Když vás zasáhla zácpa či průjem
Ať už jedno nebo druhé, obojí není nic příjemného. Tak tedy, jak se dát co nejdříve dohromady?
Máte-li průjem, pomůže vám živočišné uhlí, Endiaron, nebo Smecta z lékárny. Střevní mikroflóře také prospívají kapky Hylak.
Foto: istockphoto.com
Uvařte si rýži jen tak a nezapomínejte dodržovat pitný režim (ideální je popíjení čaje), protože váš organismus právě o tekutiny přichází. Co se týká babských rád, pomáhá údajně nálev z kysaného zelí, nastrouhaná mrkev či jablko se slupkou. Pokud obtíže do tří dnů nezmizí, navštivte lékaře.
V případě zácpy je nutno také hodně pít. Z lůna přírody dejte zelenou pojídaní nadrceného lněného semínka, sušených švestek či meruněk nebo kysaných mléčných výrobků. Skvěle pomáhá také olivový olej. Pokud míříte do lékárny, ptejte se na Guttalax, Bisacodyl – K nebo čípky Dulcolax. Preventivně zácpě předcházejte dostatkem pohybu a také stravou bohatou na vlákninu.
Co utiší pálení žáhy?
Někdo preferuje jedlou sodu, jiný popíjení mléka, chroustání několika mandlí, žvýkaní žvýkačky či snad trochu toho jablečného octu. Harmonii v těle navodí také stará dobrá aloe vera, skořice, nebo exoticky chutnající lékořice.
Když máte břicho jako balón – jen uletět!
Přihlásila se plynatost o slovo? Tak určitě jen tak nečinně neseďte a vyjděte si na zdravotní procházku.Také si naordinujte odvar z anýzu, fenyklu či badyánu. Mnoho z nás nedá dopustit také na aktivní uhlí, které má tu schopnost, že dokáže absorbovat nadbytečné plyny. Je - li vám plynatost každodenním spojencem, zkuste si dát pozor také na množství spolykané vzduchy při konzumaci. Třeba bude ve vašem případě problém právě v tom.
Jak zredukovat hmotnost?
Jezte 5 x 6 denně. To tedy znamená snídaně, oběd, večeře a mezitím samozřejmě svačit.
Pijte dostatečně a především zdravě. Preferujte neslazenou vodu, bylinné, bílé či zelené čaje, tu a tam si neváhejte připravit džus přímo z ovoce. Ten z obchodu si zakažte, je totiž doslazovaný.
Vykašlete se na předražené hubnoucí preparáty jako jsou pilulky a „ověřené“ prášky. Proč? Protože dokáží akorát vysávat vaši peněženku, nikoli tukové zásoby. Bohužel.
Máte chuť na uzeninu? Dopřejte si ale takovou, která je kvalitní a libová. Odpusťte si rozhodně vysočinu s gothajem a naopak si připlaťte za šunku od kosti s 98 % masa.
Jako výživnou, byť dietní večeři servírujte plátek ryby či kuřecího masa spolu se zeleninovým salátem bez kalorické přílohy formou knedlíků či těstovin.
Mohlo by vás také zajímat:
-lz-