SIDS: Tajemný postrach všech rodičů

Syndrom náhlého úmrtí kojence je záhada. Ročně na něj v Česku zemře více než 15 dětí a přitom pořád nikdo neví, co ho způsobuje. A tím pádem ani to, jestli vůbec existuje nějaká prevence.

Bojí se toho každá máma i táta. Večer svoje miminko uloží do postýlky, pak se na něj chodí pravidelně dívat – a ráno je mrtvé. Nikdo neřekne proč, jak, jestli tomu šlo zabránit, ani zda se to může opakovat u dalších potomků.

Takových příběhů na internetu najdete plno. A při všech se vám nahrnou slzy do očí. „Moje krásné vytoužené děvčátko mělo jen deset dní. Byla krásná, zdravá, plná života. Najednou, bez upozornění, zemřela v mém náručí. Do smrti si budu vyčítat, že jsem tomu nedokázala zabránit. Přestala dýchat, nikdo neví proč. Měla jsem ji v nosítku, neplakala, nekašlala, byla teploučká, jen tichounce spinkala.“

„V sedm večer jsem ho nakojila, do osmi byl s námi v pokoji. Celou dobu výskal, smál se, broukal si. Pak jsem ho uložila do postýlky. Vypadal, že bude spinkat, nechala jsem u něj vysílačku a šla vedle. Před devátou jsem ho šla zkontrolovat, byl na bříšku… mrtvý.“

Co za tím je?

Prvotní příčina SIDS (podle anglického názvu sudden infant death syndrome) je pro odborníky stále ještě velkou neznámou. Jedna z hlavních teorií tvrdí, že někteří kojenci mohou mít nesprávný nebo opožděný vývoj mozkového kmene, tedy té části mozku, která je v těle zodpovědná za základní životní funkce člověka, mimo jiné i dýchání. Proto miminka ve spánku mohou „zapomenout“ dýchat a udusit se. Jinak by se při nedostatku kyslíku měla vzbudit a začít plakat, čímž se jim dostane vzduch do plic.

Mezi další možné příčiny odborníci řadí poruchy srdečního rytmu, vrozené metabolické onemocnění, extrémní nedostatek vitamínu C nebo poruchu regulace dýchání.

„Syndromem náhlého úmrtí jsou nejčastěji ohroženi kojenci mezi ukončeným prvním a čtvrtým měsícem. Nejkritičtější je pak období mezi druhým a třetím měsícem. Vzhledem k hojně využívaným monitorům dechu výskyt těchto případů úmrtí klesá, ale stále v České republice postihuje více než patnáct kojenců ročně,“ shrnuje primář neonatologického oddělení FN Motol Miloš Černý.

Jak ukazují příběhy matek, které se se ztrátou miminka musely vypořádat, SIDS postihuje i donošené a naprosto zdravé děti. To je na něm asi to nejděsivější. Znepokojující je i fakt, že lékaři prostě netuší, co za touto smrtí může být. Přitom je to už hodně stará věc, zmínky můžeme najít už v Bibli, i když tam se úmrtí vysvětluje zalehnutím matkou. Smrt ale ve skutečnosti nezpůsobuje žádné dušení, infekce nebo například vdechnutí zvratků či slin. Naopak jí nepředchází nic neobvyklého, žádné zdravotní problémy nebo varovné náznaky.

Kdo je ohroženější?

I když není příčina jasná, popsali už lékaři několik rizikových faktorů. Ohrožené jsou děti, jejichž matky v těhotenství kouřily, pily alkohol, braly drogy, žijí v nevhodných hygienických podmínkách a nedocházely v dostatečné míře na kontroly k lékaři. Rizikovým faktorem je i krátký interval mezi dvěma těhotenstvími matky a také její nízký věk.

Problematická je nízká porodní hmotnost dítěte či pokud se dítě narodilo předčasně. Častěji SIDS postihuje chlapce (o 30 až 50 procent) a černochy, děti vystavené tabákovému kouři, krmené umělým mlékem, po nemoci horních cest dýchacích nebo ty, které spí ve větší vzdálenosti od rodičů a v přetopené místnosti. Rizikovější jsou také zimní měsíce.

Vůbec nejohroženější jsou děti, které spí na bříšku a na měkkém povrchu, případně mají v postýlce polštářky či plyšové hračky.

Snižte riziko na minimum

Jak tedy SIDS předcházet? Prevence zahrnuje spánek výhradně na zádech – ani poloha na boku není tak bezpečná, protože se miminko může nechtěně přetočit na bříško a riziko stoupá. Používejte matraci s pevným povrchem, nedávejte pod dítě žádné peřinky nebo deky. Prostěradlo zastrčte pod matraci, aby nešlo snadno vytahat. Do postýlky také nedávejte žádné hračky, které by mohly miminku spadnout na obličej. Sami spěte poblíž, ale ne všichni v jedné posteli, to totiž naopak riziko SIDS zvyšuje!

Miminko na noc oblékejte přiměřeně, nepoužívejte přikrývky navíc a ani v místnosti zbytečně moc netopte. Teplota by měla být mezi 18 a 20 stupni a pokoj by se měl pravidelně větrat. Doporučuje se také používání dudlíku při usínání. A samozřejmostí je nekouřit.

Mnoho maminek v dnešní době také spoléhá na monitory dechu, které na zástavu hlasitě upozorní. Alarm se spustí při pauze mezi nádechy delší než 20 sekund. Ostrý zvuk může dítě probudit a díky leknutí se pak miminko samo nadechne. Pokud se to nestane, musí zasáhnout rodiče. Raději by proto měli znát zásady první pomoci.

Anna Dvořáková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.