Solná jeskyně: vyplatí se ji v zimě navštěvovat pravidelně?

Nemůžete si v zimě odskočit na měsíc na Bali? Nevadí! Zkuste si alespoň občas odpočinout v solné jeskyni.

Pokud si při pohledu na sociální sítě připadáte frustrovaně, protože nemáte čas ani prostředky, abyste zimu strávila u moře v exotice, buďte v klidu. Tak to má, věřte tomu, většina lidí.

Na druhou stranu, takový pobyt u moře má opravdu blahodárné účinky na naše zdraví, zvlášť v zimě, když potřebujeme odolat všem virózám, únavám a depresím.

Moře sice nemáme, ale nějakou solnou jeskyni dnes už najdete skoro v každém městě nebo v okolí. Vyplatí se do ní občas nebo dokonce pravidelně zajít?

Jak to funguje?

Pokud jste ještě v solné jeskyni nebyli, funguje to asi takto. Samotná solná jeskyně je místnost bez oken, zcela pokrytá vrstvou solné rudy, ve které sedíte, ležíte, odpočíváte. Je tu nainstalován speciální systém topení a klimatizace, který působí, že sůl při vypařování ionizuje vzduch a nasycuje ho bioprvky. Vy jen v tichosti relaxujete a dýcháte, nejčastěji po dobu kolem jedné hodiny. Barva jeskyně bývá do červena nebo oranžova, někdy je i modrá. Nemusíte si brát žádné plavky, pomůcky, nic. V jeskyni je spíše chladnější pokojová teplota, takže nějaké svlékání nepřichází v úvahu, naopak vám leckde nabídnou k lehátku i deku.

Budeme zdravější?

Určitě je to blahodárné! Mikroklima v solné jeskyni připomíná klima přímořské oblasti, ale minerální látky a stopové prvky se tu uvolňují ještě mnohem intenzivněji, než kdybyste leželi přímo na pláži. Čeká tu na vás superzdravý koktejl s vysokou koncentrací mikročástic soli s obsahem stopových prvků – jódu, kalcia, magnézia, sodíku, hořčíku, bromu, selenu a mnoho dalších, které příznivě působí na lidský organismus. Pro lepší představu, jedna hodina pobytu v kvalitní solné jeskyni vydá za třídenní pobyt u moře!

Pro koho to je?

Pro všechny, to je na tom skvělé! Do solné jeskyně mohou jít bez obav i velmi malé děti, naopak jim to pomůže s rýmičkami a imunitou v zimě. Sůl obsažená ve vzduchu solné jeskyně uvolňuje zanícené dutiny tím, že zklidňuje zduřelé sliznice, když jsou průchody do dutin ucpané.

Aby se tu hodinu děti nenudily, mnohé solné jeskyně dokonce nabízejí speciální vstupy pro maminky s dětmi, kde se sejde “parta” a mohou se společně batolit a mírně si hrát, zatímco maminky i trochu relaxují a nikdo nikoho neruší při odpočinku.

Jinak do solné jeskyně by měli zamířit lidé se sníženou imunitou, chronickými rýmami nebo astmatem. Skvěle působí na různé kožní nemoci, ekzémy nebo problémy s lupénkou. Pobyt v solné jeskyni pomáhá bojovat proti chřipce a virózám. Dokonce pobyt v solné jeskyni výrazně ulevuje při depresích, stresu a zimních splínech.

Jak často?

Je to čistě na vás a vašich časových možnostech, každá návštěva je fajn. Ale pro představu, pokud si budete chtít jen zdravě zarelaxovat, jednou týdně je to v pořádku. Jestliže chcete vidět skutečně účinky na zdraví a prevenci proti chorobám, doporučuje se alespoň dvakrát týdně.

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.