Štítná žláza: Jak přírodně předejít problémům

Bez dostatku jódu nemůže štítná žláza produkovat své hormony a pomáhat rychlosti látkové přeměny.

"V našem těle se hormony štítné žlázy podílejí například na regulaci růstu, odolnosti proti zátěži a únavě, pohlavním životě či přirozeném životním tempu. Člověk, kterému nefunguje dobře štítná žláza, je celkově zpomalený, spavý a zimomřivý," vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, předseda Lékařské rady Světa zdraví.

Nedostatek jódu nás ovlivňuje od samotného početí a má vliv na naše základní funkce až do smrti. V průběhu let se jeho nedostatek projevuje zvětšením štítné žlázy, zvýšenou únavou a zapomínáním, sklonem k depresím. Klesá plodnost a těhotné mají sklon k potratům. Dlouhodobý nedostatek jódu může přispět k rakovině prsu a štítné žlázy. U dětí se zpomaluje duševní vývoj. Dítě, které nemá dostatek jódu, se například hůře učí a pomaleji roste.

„Pokud dlouhodobě přijímáme málo jódu, začíná se štítná žláza postupně zvětšovat a netvoří dostatek hormonů. Problémy se štítnou žlázou jsou také často způsobeny tzv. autoimunitním zánětem, kdy imunitní systém nesprávně ničí buňky štítné žlázy. Štítná žláza může být také poškozena nádorem,“ doplňuje MUDr. Ondřej Nývlt ze Světa zdraví.

Moře – přírodní zdroj jódu

Jód se do těla dostává potravou, cirkuluje v krvi a je vychytáván štítnou žlázou, která jej využívá na tvorbu hormonů. Podle potřeby se pak hormony ze zásob uvolňují do krve.

"Pokud delší dobu nepřijímáme dostatek jódu, štítná žláza ještě dokáže fungovat nějakou dobu normálně díky zásobám hotových hormonů. Při hladovění či nevhodném stravování se však nedoplňuje potřebné množství jódu a štítná žláza netvoří dostatek životně důležitých hormonů," konstatuje MUDr. Ondřej Nývlt, předseda Lékařské rady Světa zdraví.

Hlavním zdrojem jódu je moře. Vysoké množství jódu obsahují především mořské plody, ryby a řasy. „Z ryb má nejvíc jódu aljašská treska, hodně ho mají i ryby ze Středozemí. Méně jódu obsahují ryby z oceánů, vždy však záleží na koncentraci soli v mořské vodě,“ doplňuje vedoucí nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Sůl nad zlato

Vnitrozemské oblasti naopak mají jódu nedostatek. Jediným systematickým řešením tak zůstává takzvané průmyslové jódování, tedy obohacování kuchyňské soli jódem.

Kolem konzumace soli panuje několik obecně rozšířených mýtů. Jedním z nich je ten, že mořská sůl obsahuje dostatečné množství jódu. Jenže opak je pravdou. Podle současných norem musí být v 1 kg soli 27 mg jódu (+- 7 mg).

V mořské soli je obecně jódu málo. Aby byla z pohledu odborníků vhodná, musí být dodatečně jódovaná, totéž platí pro oblíbenou alpskou sůl, v ní je jódu dokonce ještě méně. “Pokud chcete tyto soli běžně používat v kuchyni, čtěte pozorně jejich etikety a vybírejte jen ty s obsahem jódu. Dalším problémem je však postupný únik jódu z otevřeného balení, je tedy vhodné sůl skladovat v uzavřené nádobě," radí vedoucí nutriční specialistka ze Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Co si dát?

Vedle mořských ryb, mořských plodů a mořských řas je jód také obsažen v mléce, mléčných a masných výrobcích, obohacuje se jím také kuchyňská sůl, jódová sůl se dává třeba do pečiva a některých druhů sýrů.

„Doporučuji vyzkoušet také něco netradičního, třeba mořské řasy. Můžete je přidat do polévek. Pak nemusíte řasy konzumovat celé, stačí z nich udělat pouze vývar,“ říká nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

„Denní potřebu jódu pro dospělého člověk vám pokryje například 150 gramů makrely, 100 gramů lososa nebo 25 ml Vincentky,“ radí nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová.

Co znamená špatná funkce štítné žlázy? K onemocněním organismu vedou změny v sekreci hormonů štítné žlázy ať ve smyslu nedostatečné či zvýšené sekrece. Snížená tvorba vede k hypotyreóze. Při ní dochází k zpomalování tělesných funkcí, což vede k suché kůži, zácpě, intoleranci zimy, otokům a tím i příbytku na váze, vypadávání vlasů, únavě a menstruačním nepravidelnostem u žen. Déletrvající hypotyreóza vede ke zhoršení srdeční činnosti, dušnosti i rozvoji aterosklerózy. Těžká neléčená hypotyreóza, která se nazývá myxedém, může vést k srdečnímu selhání a k ztrátě vědomí (myxedémové kóma). Zda štítná žláza funguje správně, lze jednoduše zjistit pomocí krevních testů. Více informací najdete na www.laboratornitesty.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.