Zdraví a nemoci

3. listopadu 2016 04:40

Martina Čerňanská

Střídavá sprcha a její blahodárné účinky na vaše zdraví

O užitečnosti této jednoduché vodní procedury vám řekne každý lékař. Je doporučována k upevnění imunity, k prevenci i boji s různými neduhy i z kosmetických důvodů. Seznámíme vás s alespoň deseti důvody, proč se střídavé sprše nevyhýbat.

Střídavá sprcha znamená vystavování lidského těla kontrastnímu působení velmi teplé a studené vody.

1. Otužování organismu

Otužování určitě potřebují lidé, kteří se nastydnou víc než jen jednou do roka. Potřebují zvýšit odolnost organismu vůči mikrobům, virům a jiným nositelům nákazy. Střídavá sprcha je skvělým prostředkem zlepšení funkce všech vnitřních orgánů a soustav a posílení celkové imunity.

2. Vyplavování odpadních látek

Střídavá sprcha napomáhá vyplavování toxinů a odpadních látek z organismu. Střídání teplot podporuje výměnu látkovou a v důsledku toho se tyto škodliviny v těle nezadržují.

3. Zkvalitnění metabolismu

Správná funkce výměny látkové je zárukou zdraví a vysokého věku. Spolu se zdravou, vyváženou výživou pak právě střídavá sprcha zlepšuje odvod produktů tělesného metabolismu a přísun živin do svalů, kloubů a vaziva. Zmírňuje otoky a bolestivost svalstva i kloubů. Velmi vhodná je i po fyzické zátěži, například ve fitness centru. Neobyčejně prospívá celkové regeneraci pohybového aparátu.

4. Pomoc při celulitidě

Proti „pomerančové kůži“ je střídání horké a studené vody velmi účinné. Podporuje krevní oběh, průtočnost cév a rychlost oběhu, a tím štěpení podkožního tuku. Zesíleným vodním proudem (když odšroubujeme hlavu sprchy) dosáhneme skutečného hydromasážního účinku, což celulitidou zasažené kůži velmi prospívá.

5. Zpevnění cévní stěny

Studená voda působí stažení cév. Tělo tak brání tepelným ztrátám. Působením horké vody naopak dojde k roztažení cév. Střídání těchto podnětů výrazně podporuje krevní oběh. Кontrast teplot je tedy dobrou prevencí cévních onemocnění. Střídavé zužování a rozšiřování cév způsobuje vyšší elasticitu jejich stěn. Snižuje se hladina cholesterolu a zlepšuje se celkový stav organismu. Pravidelnou podporou krevního oběhu poskytujeme výraznou pomoc kardiovaskulárnímu systému svého těla.

6. Prevence varikózy

Těsně souvisí s bodem 5. Máte-li sedavé zaměstnání a vedete celkově sedavý způsob života, často sedáte se zkříženýma nohama, nosíte vysoké podpatky nebo jste zatíženi rodinnou anamnézou, máte bohužel dost šancí, že neduh vás postihne. Volte aktivní metodu prevence. Střídavá sprcha zlepšuje tonus žilní stěny a napomáhá normalizaci činnosti cévních chlopní.

7. Energetický náboj

Sprchu končíte studenou vodou. Po jejím vypnutí pociťujete chlad. Tento pocit však ihned vystřídá pocit tepla a přílivu energie, protože pokožka i vnitřní orgány jsou velmi dobře prokrveny. Střídavá sprcha vás nejen pocitově osvěží, pomůže vám dostat se ze stavu deprese, nabije vás novou energií. Když si ji dopřejete ráno, upevníte nejen svou imunitu, ale záhy zpozorujete příznivý vliv na schopnost koncentrace a pracovní výkon.

8. Pružnost pokožky

Lepším prokrvením se pokožka lépe vyživuje, získává na pevnosti a pružnosti. Umožňuje to zlepšený krevní mikrooběh, kvalitnější obnova kožních buněk a tím zvýšení elasticity kůže. Celkový vzhled pokožky je zdravější.

9. Zvýšení potence

Střídavá sprcha má i tento účinek. Ke zlepšení efektu se doporučuje ji provádět před sexuální aktivitou. Procedura střídavé sprchy tonizuje, zvyšuje úroveň testosteronu a zlepšuje přítok krve.

10. Zlepšení růstu vlasů

Lidé trpící ztrátou vlasového porostu ocení vliv střídavé sprchy rovněž. Stejně jako v celém těle, také v pokožce hlavy vyvolává střídání teplot účinky, o kterých jsme už hovořili, to znamená i zlepšenou výživu a celkovou aktivizaci vlasových cibulek. Spojte střídavou sprchu s mytím hlavy. Samozřejmě – všeho s mírou. Pouštět si na hlavu příliš horkou vodu se nedoporučuje.

Několik rad k aplikaci střídavé sprchy:

  • Otužovat se začínáme jen když jsme zdraví.
  • Účinek se dostaví pouze dopřáváme-li si střídavou sprchu pravidelně.
  • Sprchujeme se popořadě horkou, studenou, horkou, studenou, horkou a na závěr vždy studenou vodou. Obvykle je doporučováno začít po 20 vteřinách, později můžeme trvání upravit podle toho, jak nám to vyhovuje, např. 30 vteřin horké a minutu studené vody.
  • Začínejte pomalu, postupně. Přidávejte po pár vteřinách.
  • Změna teploty vody musí být rázná, jen skutečným kontrastem teplot dosáhnete žádaného efektu. Jinak se leda nastydnete.
  • Po poslední studené sprše se pořádně promasírujte froté ručníkem.

Už jste střídavou sprchu vyzkoušeli? Jak často ji aplikujete? Jaké účinky pozorujete na svém zdraví? Podělte se s námi o vaši zkušenost.

zdroj: prokondici.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.