zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Na otužování nikdy není pozdě. Víte, proč je to dobré?

Jděte na to pomalu a časem si i na studenou vodu zvyknete
Autor: Thinkstock Jděte na to pomalu a časem si i na studenou vodu zvyknete
anna kopečková , Vydáno: 15.09.2015
V zimních měsících pravidelně vídáme v televizi otužilce, kteří skáčou do zamrzlých řek a snaží se tak překonat sami sebe. My ostatní se pro zdraví pokoušíme cvičit, jíst zdravě a odpočívat, ale na otužování často zapomínáme.

reklama

Otužování je metoda na posílení imunitního systému, pod kterou si lidé většinou představují sprchování studenou vodou nebo koupání se v ledové vodě. Otužovat organismus můžeme ale také saunováním či celoročním sportováním v přírodě.

Posilování imunitního systému prostřednictvím otužování je metoda spíš preventivn než léčebná. Právě díky tomu, že tělo postupně vystavujeme podmínkám, na které není zvyklé, aktivujeme imunitu a ta nás pak chrání před útočícími viry a bakteriemi. S větší pravděpodobností se potom vyhnete běžnému nachlazení, chřipce, angíně, vyššímu tlaku, ale také bolestem zad.

Experimentů se studenou vodou by se měli vyvarovat lidé se srdečními chorobami a lidé, kteří jsou aktuálně nemocní nebo krátce po nemoci, protože otužování představuje pro organismus určitou zátěž, a pokud není člověk úplně fit, mohl by si naopak přitížit.

Cílem otužování by mělo být zlepšování fyzické kondice, zdraví a také trénování vůle i překonávání sebe sama. Někteří jedinci pozdvihli tuto aktivitu dokonce na sport a jsou registrováni pod mezinárodní plaveckou federací.

Otužovat se nějakým způsobem může skoro každý, nicméně pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, raději se poraďte o jeho vhodnosti s lékařem.

Pokud jdete do sauny, neměli byste v ní sedět a balit se do ručníku nebo prostěradla

Horko, nebo mráz: Co víc posílí vaši imunitu?

 

Jak začít

Začněte tak, že se nebudete koupat ve vodě, která má víc než 37 °C. Po koupeli se osprchujte vlažnou a pak studenou vodou. Chladnou vodu dopřejte celému tělu, protože omývat jen obličej nebo ruce není účinné. Doporučuje se otužovat hlavně ráno, a to v rozsahu od jedné do pěti minut, v závislosti na ročním období.

Při sprchování studenou vodou nikdy nestůjte na místě, hýbejte se a vyhněte se namáčení hlavy a vlasů. Po sprše se zahřejte cvičením (třeba skákejte „panáky“, běhejte na místě nebo provádějte výpady). Až pak si dopřejte snídani.

Pro náročnější

Pokud se chcete zařadit mezi otužilce, měli byste i v zimě spát jen pod tenkou přikrývkou a dodržovat určitý režim dne. Choďte spát vždy ve stejnou hodinu, často větrejte a spěte při otevřeném okně skoro až do zimy. Hlídejte, aby teplota v ložnici dosahovala maximálně ke 12 °C a v ostatních místnostech ke 20 °C.

Pozor na jídlo

V chladu naše tělo spotřebuje mnohem víc energie. Nemyslete si ale, že pobytem na mraze v lehkém oblečení zhubnete – odbourávání tukových zásob, které fungují jako tepelná izolace, se zpomalí, takže naopak může dojít k jejich nabírání, a proto po otužileckém výkonu raději jezte netučná a lehká jídla (vlažná sprcha není otužilecký výkon – tím se myslí třeba plavání ve vodě kolem 4 °C).

Nechte se zmrazit

V mnoha městech po celé republice najdete tzv. polária, kde dosahuje teplota až –120 °C. V poláriu se na 1–3 minuty schováte do boxu se suchým mrazem a pak se jdete zahřát do tělocvičny. Pobyt v poláriu urychluje regeneraci, pomáhá hojit zranění a celkově prospívá tělu i psychice.

Mráz vyhubí všechny bacily!

V kryokomoře: Nechali jsme se zmrazit na vlastní husí kůži!

 

Překonejte sami sebe a už zítra ráno začněte den vlažnou sprchou, důkladnou rozcvičkou a zdravou snídaní. Uvidíte, že se celý den budete cítit skvěle.

 

Zdroj: Fithall.cz

Fithall banner 1 Foto:

 

 

reklama

Související témata: otužování

reklama

Přečtěte si také

reklama