Zdraví a nemoci

2. října 2016 10:00

Martina Čerňanská

Super tipy pro vaše zdraví: Tohle se bude vaší imunitě zamlouvat!

Podzim je tady a kromě plískanic, deštivého počasí a chladných rán také zvýšené riziko nachlazení, virózy či chřipky.

Pokud se nechcete stát obětí mumraje bacilů, které mají v těchto dnech žně, natřete jim to za pomoci přírody a opravdu fungujících zásad. Vaše zdraví vám poděkuje a u šéfa získáte plusové body, že jste neomarodila, zatímco všichni ostatní to už stihli dvakrát.

Dostatek spánku

Aby se naše tělo zregenerovalo, nabralo síly a mysl očistila od získaných informací, musí se dostatečně prospat. A to minimálně sedm hodin čistého spánku. Vykašlete se na ponocování, zírání na televizi do brzkých ranních hodin a raději zapadněte do postele dřív, než kdy jindy. Dlouhodobý spánkový deficit totiž není ničím příjemným. Sáhnete si na permanentní únavu, podrážděnost, pocit chladu, přibírání na váze a navíc se jedná o citelnou zátěž pro naši řídící jednotku, tedy pro mozek. Pokud budete nevyspalí, přešlí a malátní nahrajete bacilům na smeč a navíc nebudete mít energii se jim bránit. Takže povinně po oblíbeném seriálu do peřin a spát!

Stopněte stres

Stres, nervozita a vnitřní napětí ještě nikomu nikdy po zdravotní stránce nepřidaly, a o to více nás okrádají. Nejenom o psychickou pohodu, ale také o imunitu a ta navíc vlivem vnějších faktorů dostává pořádně zabrat. Zpomalte, odpočívejte, nechtějte za každou cenu pokořit svět, protože jakmile to bude vaším jediným cílem, tak on pokoří vás.

Trápíte se navíc problémy, nevíte kudy kam a ke stresu vám přibyla i deprese? Rozhodně zajděte k odborníkovi. Vypovídejte se, nestyďte se za to a zásadně mu říkejte pravdu.

Pohyb musí být

Je to jedno, zda kývnete na procházku v přírodě, nebo si zajdete zahopsat do fitka. Skvělou alternativou je také tanec a ten nás ženy prostě baví. Během pohybové aktivity vyvenčíte špatné myšlenky, tělo se prokrví, okysličí a uvidíte, že vaše fyzička i imunita na tom budou skvěle. Navíc ty fantastické pocity následně po té, co se zapotíte, vám spustí hormony štěstí. Tak už nevymýšlejte výmluvy, ale důvody, proč se začít hýbat.

Jezte tak, aby mělo tělo z čeho čerpat všechno, co potřebuje!

Když budete jíst samé fast foodové mňamky vaše zdraví vám nepoděkuje, bude vám spílat. Tučné, kaloricky nevyvážené jídlo, když zapijete přeslazenou kolovou limonádou je dalším hřebíčkem do rakve zdravého stravování. Snídaně, oběd, večeře a mezi tím lehké svačiny jsou prostě základ.

Zakousněte se do celozrnného pečiva, kvalitní šunky, mažte máslem, domácí pomazánkou, maso kupujte u farmářů, ryby upřednostňujte ty pocházející z divokého chovu, med od včelaře a vajíčka třeba od sousedky. A rozhodně vařte od základů doma.

Polotovary s hromadou éček, aby vám dlouho vydržely v lednici, jsou opravdu k ničemu. Omezte nadbytek soli a naučte se pokrm ochutit čerstvými bylinkami, ty si pěstujte na okenním parapetu klidně celý rok. Přijdou vám vhod.

S imunitou to umí vitamín C, zinek a omega 3 - mastné kyseliny. Rybí tuk je v tomto směru opravdu výživný zdroj. Doporučujeme sáhnout po chlorele, aloe vera, rakytníku řešetlákovém, vysoce ceněné góji a rozhodně také pomůže tolik oblíbená echinacea neboli třapatka nachová.

Milujte se

Sex je nejenom zdrojem báječných orgasmů, co nám ještě chvilku po té zní v hlavě. Ale prospívá nám jak po zdravotní, tak duševní stránce. Že vás to štve, protože jste teď na podzim, kdy řádí chřipky sama a nemá vás kdo zahřát a pomilovat? To přece nevadí, deku a prsty máte, tak vzhůru do masturbování. Orgasmus totiž posiluje srdce, prospívá imunitě a naše mysl díky němu zapomíná na starosti. A to se všechno počítá.

Relax je prostě nutný a příjemný zároveň

Rádi byste vyrazila za zábavou, ale nemůžete si to dovolit, protože vaše peněženka na tom není dvakrát nejlépe? Máme tipy na relax, co nestojí vůbec nic, nebo vás vyjde jenom na pár kaček. A co si budeme říkat takový je stejně ten ze všech nejlepší. Skvělou oddychovou činností je vykreslování antistresových omalovánek – klidně si je stáhněte z netu a vytisknete. O takové možnosti jsme psali zde. Napusťte si vanu, přelouskejte uvolňující románek, zahrajte si deskové hry, připravte horkou čokoládu a pozvete kamarádku k sobě domů, nebo si z podzimních darů přírody vyrobte věnec na vstupní dveře.

Ještě nekončíme:

  • Teplo je důležité, ale v přetopené místnosti se nejenom hůře usíná, ale jakmile vejdete ven vaše tělo bude v šoku a právě tento fakt může vaší imunitě zavařit. Doporučováno je 21 až 22 stupňů. Navíc vám poděkuje i vaše peněženka po ročním vyúčtování.
  • V zimě sáhněte po bylinkovém, bílém nebo zeleném čaji. Pro ty, co rádi experimentuji, doporučujeme rooibos, honeybush, lapacho, nebo maté.
  • Pravidelně v místnosti větrejte.
  • Zaskočte si do sauny, nebo na uvolňující masáž.
  • Pokud nemáte kočku, zajděte s rodinou do kočičí kavárny. Hlazení měkoučkého kožíšku je prostě relaxací samo o sobě.
  • Cítíte se pod psa, unaveni a říkáte si, že na vás něco leze? Dejte si panáka domácího bezinkového sirupu, co ukrýváte ve spíži. Uvidíte, že vám udělá dobře. Na nachlazení pomohou zázvor s medem, citrusy, kysané zelí, lipový čaj a také starý dobrý, i když aromatický česnek.
  • Buďte sama se sebou spokojená a nezáviďte. Když se budete na svět mračit, budete závidět všem všechno a stížnosti budou u vás na denním pořádku, jednou se z toho nejenom zblázníte, ale budete daleko více nemocná. A navíc je to úplně zbytečná, protože se tím nevyřeší vůbec nic. Schválně o tom popřemýšlejte.

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.