Zdraví a nemoci

27. září 2016 10:00

Anna Kopečková

6 mýtů o detoxikaci aneb Proč je vhodná i na podzim

Okolo detoxikace a půstu koluje řada mýtů. Na jednu stranu většina lidí nezpochybňuje jejich blahodárné účinky na organismus. Na druhé straně panuje často přesvědčení, že „právě pro mě“ detoxikace či půst vhodné nejsou, a pokud ano, rozhodně ne teď.

Mnoho lidí se například mylně domnívá, že půst má smysl jen na jaře a v předjaří. Často je taky od úmyslu detoxikace zbytečně odrazuje vědomí, že mají nízký tlak či podváhu. Na mýty okolo půstu a detoxikace jsme se zeptali Sadajyoti Belzové, která se dlouhodobě zabývá tradičním starodávným léčebným systémem ájurvédou. Podle ájurvédy, stejně jako podle dalších východních medicínských učení, byl i stále je půst a detoxikace nedílnou součástí stravovacích návyků. Pročištění organismu má kromě jiného výrazný preventivní efekt, protože díky němu tělo snáze bojuje proti nemocem.

1. Mýtus: Detoxikace má smysl v předjaří či na jaře, jiné období je nevhodné

Jenže očista organismu je podle výživových poradců vhodná vlastně kdykoliv. „Dle ájurvédy jsou některá roční období, jako je například jaro a brzký podzim, vhodnější. Ovšem především je důležité naslouchat sami sobě. To znamená, že když máte pocit, že to zrovna potřebujete, je pro vás nejlepší doba. Například na podzim je očista vhodná, protože příroda přechází z jednoho ročního období do druhého a ukládá se potom k spánku. I v běžném životě se před spaním také nejdříve očistíme,“ uvádí Sadajyoti Belzová.

2. Mýtus: Detoxikace a půst nejsou pro hubené

Mám podváhu, při půstu či detoxikační kúře ještě více zhubnu, což nepotřebuji, myslí si mnoho lidí. Jenže opak často bývá pravdou. „Jedním z možných důvodů podváhy totiž může být ´vnitřní vysušení´ a tudíž neschopnost těla dostatečně vstřebávat živiny z přijímané potravy. Detoxikační kúra vám může pomoci znovu obnovit trávicí oheň, bez kterého se žádná nabytá váha trvale neudrží. Proto je důležitou složkou kúry kayenský pepř. Nejen během kúry je důležité dodržovat pitný režim. U hubených lidí, kterým bývá většinou zima, se doporučuje pít teplou vodu a detoxikaci provádět maximálně tři dny,“ míní Belzová. Po pročištění organismu je zvlášť u lidí s podváhou dobré organismus postupně dobře vyživit pravidelnou stravou až pětkrát denně, a také odpočinkem a relaxací.

3. Mýtus: Mám nízký tlak, nemůžu si dovolit nejíst

Během detoxikační kúry pochopitelně klesá krevní tlak s ohledem na to, že nepřijímáte pevnou stravu. Zde je však dobré rozlišovat. Pokud jste lékařsky sledováni a váš lékař detoxikaci nedoporučí, pak je lepší se jí vzdát. Ovšem lidé jen s mírně nízkým tlakem si v tomto případě mohou pomoci šálkem neslazené černé kávy po ránu, byť obecně bývá během detoxikace kofein tabu. Samozřejmě je nezbytné často pít. Mimochodem dlouholeté zkušenosti potvrzují, že detoxikace obvykle srovná rozkolísaný krevní tlak do normálu, tedy na jeho běžné hodnoty. Detoxikace u lidí s nízkým tlakem by ale neměla být příliš dlouhá.

4. Mýtus: Už takhle mě trápí únava a neustálé nachlazení

Tělo často bývá unavené mimo jiné proto, že je náš systém zanesen nevhodnou či nadměrnou stravou. Pochopitelně v optimálním případě je dobré zjistit příčinu únavy, než se pustím do detoxikace.

Pokud jde o nachlazení a virózu, zde je zásadní sledovat signály těla. „Pokud nemáme na jídlo chuť vůbec, tak zde je detoxikace velmi vhodná. Při teplotě, což je známka toxinů v oběhovém systému, je dokonce velmi nápomocná. Jindy je nutné tělo kvalitně vyživovat, a proto detoxikace vhodná aktuálně není,“ uvádí Sadajyoti Belzová.

5. Mýtus: Sportuji a fyzicky pracuji, detoxikace a půst jsou pro mě nevhodné

Zní to sice paradoxně, ale dost často se stává, že po pár dnech detoxikace mají lidé více energie, než když jedí. Díky tomu zvládají fyzicky náročnou práci ještě lépe. V prvních dnech je ale dobré počítat s poklesem energie i koncentrace a neplánovat náročné akce, dlouhé cesty a společenské události. Proto je ideální začít s detoxikací ve čtvrtek nebo pátek a mít víkend jen pro sebe. Ale opět záleží na individuálním nastavení. Variantou je vynechávat stravu třeba jen jeden den v týdnu či nahrazovat detoxikačním nápojem vždy jedno jídlo denně. Pokud jde o výkonnostní sportovce, tak je optimální po dobu detoxikace snížit dávky i intenzitu zátěže zhruba tak o 60–70 %.

6. Mýtus: K detoxikaci patří citronová šťáva, ale co překyselení?

Jde o velmi rozšířený mýtus. Citrusové plody jsou sice na chuť kyselé, ale při metabolickém zpracování mají na organismus alkalizující efekt. Proto naprostá většina lidí nepociťuje překyselení žaludku.

Podobné články

A pokud máte doma odšťavňovač, můžete si připravovat nápoje vlastní. Tady je malá inspirace:

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 11. 2024

Komunikace s vaším romantickým partnerem by dnes mohla být spíše psychická než verbální, ačkoli rozhovor by měl být srdečný, upřímný a potěšující. Podělíte se o své pocity i o myšlenky získané z četby. Může se objevit téma společného cestování. Výsledkem by mohl být silnější pocit jednoty a porozumění. Využijte toho naplno.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.