Zdraví a nemoci

6. září 2019 10:00

Lucie Průchová

Švestky jsou opravdu poklad: Fungují proti zácpě a nakopnou vaše zdraví!

Pokud patříte k těm lidem, které čas od času trápí zažívání a mají problémy se zácpou, určitě už se k vám doneslo, že švestky jsou v tomto ohledu přírodní skvost. Mají opravdu pozitivní účinky na naše trávení. Ale to není vše, co tyto chutné plody umí.

Nyní je ten pravý čas si o nich povědět víc, sezona švestek je právě tady a letos dozrávají ve velkém.

Ze švestek se dá připravit spousta dobrot, ať už je to švestkový koláč, knedlíky, nebo buchty se švestkovými povidly. A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na slivovici, jeden panáček denně nás postaví na nohy :-)

Síla je hlavně v čerstvých švestičkách, najdete v nich totiž například vlákninu, antioxidanty (vitamin E, selen a také antokyanin, který chrání srdce a brzdí stárnutí buněk), bílkoviny, železo, vápník, fosfor, sacharidy, provitamin A, vitamin B a také vitamin C.

Jak a kde se vlastně švestky vzaly?

Švestka patří k nejstarším druhům ovocných stromů vůbec. Údajně si na jejích plodech pochutnávali už v mladší době kamenné, ačkoli tehdy pravděpodobně chutnaly trochu jinak než ty dnešní, nebyly tak sladké a šťavnaté. Nyní jsou největšími pěstiteli švestek Itálie, Maďarsko, Francie a Německo.

Ale i u nás jejich obliba a spotřeba každoročně narůstá. Nedivíme se, vždyť jsou opravdu chutné a mají blahodárný vliv na náš organismus.

Účinný přírodní lék na zácpu

Šťavnaté plody, ať už čerstvé, nebo sušené, jsou výborným projímadlem, nabádajícím střeva k tomu, aby pořádně odváděla svou práci. Švestky mají totiž vysoké množství sorbitolu, jenž spolu s vlákninou, kterou švestky obsahují, působí projímavě. Takže jestli máte někdy problémy tohoto druhu, švestky vám s ním pomohou.

Proč jsou tak skvělé?

Jak již bylo výše zmíněno, švestky nejsou zdaleka dobré jen pro chuť a úpravu zažívání. Jak vám ještě mohou pomoci po zdravotní i kosmetické stránce?

 • Pozitivně ovlivňují náš metabolismus
 • Zvyšují imunitu
 • Podporují činnost střev, mají projímavý účinek
 • Snižují hladinu cholesterolu
 • Protože obsahují vysoké množství karotenoidu zeaxanthinu, pomáhají udržovat ostrý zrak
 • Pozitivně podporují činnost močových cest a ledvin
 • Býváte nervózní a stresujete se? Švestky vás uvolní
 • Obsahují zdravé nenasycené mastné kyseliny
 • Mluví se o nich i jako o prevenci před kardiovaskulárními onemocněními
 • Ideální jsou, když potřebujete shodit pár kilo. Mají totiž vysoký obsah vlákniny, která způsobí to, že se delší dobu cítíte zasyceni a nemáte pocit hladu
 • Upravují stav cukru v krvi, jsou prevencí před vznikem cukrovky
 • Prý nás chrání i před osteoporózou
 • Dále je tu dobrá zpráva hlavně pro ženy a jejich pleť, vlasy a nehty. Díky obsahu biotinu se švestky postarají o jejich zdravý vzhled.

-lup-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.