Úžasná GOTU KOLA: Rostlina, která vás uklidní a zajistí vám krásnou pleť

Co kdyby existovala rostlina, která by vám pomohla soustředit se na práci, omezila bolesti po tréninku, chránila vás před křečovými žilami a navíc vám zajistila zářivou a čistou pleť?

Není to nic z říše snů – taková rostlina opravdu existuje a brzy uslyšíte její název – gotu kola nebo jen gotu – čím dál častěji. Znalci ajurvédy a čínské medicíny tuto rostlinu, známou jako pupečník asijský nebo tygří tráva, uznávají po dlouhá tisícletí. K nám, do západní civilizace, se dostává ale až v posední době. Objevuje se v potravinových doplňcích a kosmetických přípravcích, ať už jsou to prémiové značky, nebo i ty úplně obyčejné.

Seznam léčivých účinků pupečníku je skutečně ohromující. Tak zaprvé, konzumace gotu má prokazatelně pozitivní účinky na mentální aktivitu. Studie ukazují, že gotu pomáhá prokrvování mozku, což zvyšuje soustředěnost a zlepšuje paměť. Má také sedativní efekt, který napomáhá celkovému zklidnění. V tradiční ájurvédské medicíně se používá i k léčbě úzkosti.

Mimo to má gotu protizánětlivé účinky, což přispívá ke správnému fungování žil a kapilár. Tato schopnost z ní dělá ideální rostlinu pro všechny, kteří trpí na křečové žíly – omezí záněty i jejich vznik. Neměla by se ale používat v těhotenství a při kojení.

Pleť bude jásat

Asi nejznámější je její blahodárné působení na kůži, protože ovlivňuje produkci kolagenu. A na rozdíl od kolagenových doplňků živočišného původu je vhodná i pro vegany. Krásné na této rostlině je, že chrání kolagen, co už máte, a pomáhá vytvořit stavební kameny pro tvorbu nového. Pokud máte problémy s klouby, je dobré gotu užívat vnitřně. Při vnějším použití dodává kolagen pokožce a díky antimikrobiologickým vlastnostem je vhodná na aknózní pleť.

A to zdaleka není všechno:

- zlepšuje růst vlasů a nehtů

- zlepšuje výživu oční sítnice

- léčí lupénku, ekzémy a další kožní problémy jako keloidní jizvy

- podporuje funkci srdce (kardiotonikum), aniž by zvyšovala krevní tlak

- hojí vnitřní rány a vředy

- tlumí klimakterické potíže

- reguluje nepravidelný menstruační cyklus a léčí nejrůznější výtoky

- zlepšuje lymfatický odtok

Nedávno se dokonce začalo s výzkumem vlivu extraktu této byliny na inhibici buněčné proliferace v buňkách u onemocnění rakovinou prsu. Kdyby se to potvrdilo, byl by to velmi důležitý objev pro léčbu tohoto typu rakoviny.

S takovými účinky na lidské zdraví i krásu gotu kola dokonale zapadne mezi další rostlinné superprodukty, které už možná znáte a používáte, například indický ženšen ašvagandu nebo chlorofyl.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.