Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Úžasná GOTU KOLA: Rostlina, která vás uklidní a zajistí vám krásnou pleť

Co kdyby existovala rostlina, která by vám pomohla soustředit se na práci, omezila bolesti po tréninku, chránila vás před křečovými žilami a navíc vám zajistila zářivou a čistou pleť?
Vydáno: 12.03.2017
Gotu kola neboli pupečník trochu připomíná u nás hodně obvyklou lichořešnici
Autor: iStock Gotu kola neboli pupečník trochu připomíná u nás hodně obvyklou lichořešnici
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není to nic z říše snů – taková rostlina opravdu existuje a brzy uslyšíte její název – gotu kola nebo jen gotu – čím dál častěji. Znalci ajurvédy a čínské medicíny tuto rostlinu, známou jako pupečník asijský nebo tygří tráva, uznávají po dlouhá tisícletí. K nám, do západní civilizace, se dostává ale až v posední době. Objevuje se v potravinových doplňcích a kosmetických přípravcích, ať už jsou to prémiové značky, nebo i ty úplně obyčejné.

Seznam léčivých účinků pupečníku je skutečně ohromující. Tak zaprvé, konzumace gotu má prokazatelně pozitivní účinky na mentální aktivitu. Studie ukazují, že gotu pomáhá prokrvování mozku, což zvyšuje soustředěnost a zlepšuje paměť. Má také sedativní efekt, který napomáhá celkovému zklidnění. V tradiční ájurvédské medicíně se používá i k léčbě úzkosti.

Mimo to má gotu protizánětlivé účinky, což přispívá ke správnému fungování žil a kapilár. Tato schopnost z ní dělá ideální rostlinu pro všechny, kteří trpí na křečové žíly – omezí záněty i jejich vznik. Neměla by se ale používat v těhotenství a při kojení.

Pleť bude jásat

Asi nejznámější je její blahodárné působení na kůži, protože ovlivňuje produkci kolagenu. A na rozdíl od kolagenových doplňků živočišného původu je vhodná i pro vegany. Krásné na této rostlině je, že chrání kolagen, co už máte, a pomáhá vytvořit stavební kameny pro tvorbu nového. Pokud máte problémy s klouby, je dobré gotu užívat vnitřně. Při vnějším použití dodává kolagen pokožce a díky antimikrobiologickým vlastnostem je vhodná na aknózní pleť.

gotu kola Foto:

 

A to zdaleka není všechno:

- zlepšuje růst vlasů a nehtů

- zlepšuje výživu oční sítnice

- léčí lupénku, ekzémy a další kožní problémy jako keloidní jizvy

- podporuje funkci srdce (kardiotonikum), aniž by zvyšovala krevní tlak

- hojí vnitřní rány a vředy

- tlumí klimakterické potíže

- reguluje nepravidelný menstruační cyklus a léčí nejrůznější výtoky

- zlepšuje lymfatický odtok

 

Nedávno se dokonce začalo s výzkumem vlivu extraktu této byliny na inhibici buněčné proliferace v buňkách u onemocnění rakovinou prsu. Kdyby se to potvrdilo, byl by to velmi důležitý objev pro léčbu tohoto typu rakoviny.

S takovými účinky na lidské zdraví i krásu gotu kola dokonale zapadne mezi další rostlinné superprodukty, které už možná znáte a používáte, například indický ženšen ašvagandu nebo chlorofyl.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat: 

První bylinky: Jarní detox roste pod okny

První bylinky: Jarní detox, který roste pod okny

Bylinky pro ženy: Které jsou ty nejlepší?

Není nic lepšího, než své zdraví a krásu podpořit přírodou. Máme pro vás bylinky, které pomáhají řešit nejčastější ženské problémy. Uvařte si z nich čaj nebo si je ve formě kapek či tobolek kupte v lékárně.

Kontryhel: Bylinka, která ví, co žena potřebuje

Kontryhel : Bylinka, která ví, co žena potřebuje

Zlobí vás nepravidelný menstruační cyklus po vysazení antikoncepce, nepříjemná mykóza, návaly horka v důsledku menopauzy nebo se vám nedaří delší dobu otěhotnět? Dřív, než se rozběhnete ke gynekologovi a budete poslušně zobat syntetické hormony, využijte sílu přírody. Kontryhel na všechny výše uvedené neduhy umí vyzrát, což mimo jiné potvrzuje i Kateřina, která měla problém s nedostatečnou výškou děložní sliznice a hormonální dysbalancí.

„Z důvodu nízké děložní sliznice jsem nemohla otěhotnět, byla jsem z toho dlouho dobu rozladěná, ale hormony jsem užívat nechtěla. Mrkla jsem na internet, kde ženy doporučovaly pití kontryhelové nati. Moc šancí jsem tomu nedávala, ale po třech měsících bylo na ultrazvuku vidět zlepšení a nárůst. Za sebe proto můžu kontryhel všem snažilkám toužící po miminku jedině doporučit,“ líčí své poznatky dvaatřicetiletá Katka.

Kontryhel vyladí nejen vaše ženství, ale i psychiku, která to nemá s hormonálními výkyvy zrovna snadné. Také bolest při menstruaci by se měla postupně snižovat. Výsledky však nejsou vidět hned, je nutné několik týdnů vydržet.

 

Doplňky stravy, do kterých se vyplatí investovat

Doplňky stravy, do kterých se vyplatí investovat

7 zeleninových šťáv proti 7 neduhům

Čerstvé šťávy z ovoce, takzvané freshe, jsou velmi oblíbené. Ještě lepší jsou ale ty zeleninové, které dokonce nám pomáhají řešit různé neduhy. Dá se říci, že mají léčivé účinky. Jejich kombinace pomáhají tělu využít všechny nutriční výhody, poskytují bohatou a vyváženou stravu a zmírňují příznaky většiny chorob. Fytochemikálie a vitamíny obsažené v zeleninových šťávách také pomáhají chránit před některými chronickými onemocněními. Jen je třeba drink vypít ideálně do čtvrt hodiny po tom, co byl připraven. Za více než půl hodiny už nebude tak dobrý a může klesnout i jeho nutriční hodnota.To samé platí i v případě, že šťávu použijete třeba jako zábal na vlasy.

Mrkvovou šťávou účinně na cholesterol

šťáva mrkev

Přítomnost draslíku a hořčíku v mrkvové šťávě pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň také normalizuje vysoký krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Proto by lidé s diabetem a vysokým krevním tlakem měli konzumovat mrkvové šťávy pravidelně.

 

 

 

 

Článek je zařazen v: křečové žíly, ajurvéda, gotu kola, gotu cola
Reklama