Vážným komplikacím z rýmy lze předcházet
Při rýmě používejte jen papírové jednorázové kapesníky a házejte je rovnou do koše, abyste zabránili šíření infekce Zdroj: archiv
Rýmu provází ucpaný nos a právě ten je zdrojem infekce. Pokud nechcete, aby se šířila dál a způsobila třeba zánět, je nutné nos důkladně čistit buď smrkáním nebo odsáváním hlenů.
Běžná rýma se obyčejně projevuje ucpaným nosem, hlenovitým výtokem, svěděním a kýcháním. Při nákaze přichází nejdříve první fáze (tzv. prodromální stadium), kdy pociťujeme únavu, nechutenství, přidává se pocit chladu a zvýšená teplota. Následně přichází stadium s hojnou vodnatou sekrecí, zduřením nosní sliznice a huhňavostí. Abychom předešli vážnějším komplikacím, je nutné zajistit odvádění hlenů – tedy důkladně smrkat a u malých dětí hlen odsávat.
Jak správně smrkat?
Nejdříve vysmrkejte jednu nosní díku, potom druhou, nikdy obě najednou. Kapesníky používejte papírové a vždy pouze jednorázově, hned je zahazujte do odpadkového koše. Hromadění použitých kapesníků u postele a různě po bytě není vhodné, pomáháte tím šíření infekce. Vhodné je také zvlhčování a čištění nosu prostředním sprejů s mořskou vodou (třeba Stérimar). V lékárnách jsou k dostání i přípravky s mědí, která zamezuje šíření bakterií a je účinnou pomocí. Vhodné jsou přípravky k léčbě rýmy Nasivin nebo Nasivin Sensitive, které mohou užívat i nejmenší děti.
Zvýšenou pozornost musíme věnovat dětem, které ještě samy nesmrkají, hleny jim odsávat a pravidelně používat spreje s mořskou vodou. Pokud totiž dojde k jejich hromadění v dutinách, hrozí vážnější infekce. Organismus je rýmou oslabený a náchylnější k sekundárním infekcím a zánětům. Rozvoj trvá mnohdy pouhých několik hodin a propuká převážně v noci, což je způsobeno vodorovnou polohou ve spánku a zahřátím organismu, což představuje vhodnější podmínky pro množení mikroorganismů.
Pokud vás trápí silná rýma, raději zůstaňte doma v posteli, ať nenakazíte třeba kolegy v práci Zdroj: archiv
Zánět hrozí na více místech
Poměrně běžnou komplikací je zánět vedlejších nosních dutin (odborně sinusitida), tedy zánět sliznice vystýlající dutiny v kostře obličeje, které normálně obsahují vzduch. Většinou jsou postiženy dutiny čelní a čelistní. Jsou ucpané hlenem, který je živnou půdou pro množení bakterií. Další komplikací je zánět středního ucha (odborně otitida), která postihuje nejčastěji děti do zhruba šesti až osmi let. Infekce se šíří Eustachovou trubicí, kde dochází k zánětu tkání, které vytvářejí tekutinu a hnis. Jelikož nemůže odtékat, tlačí na ušní bubínek a způsobuje silnou bolest.
Nebývá výjimkou, že infekce sestoupí do dolních cest dýchacích a způsobí zánět tkání hrtanu (laryngitidu) a zánět průdušek (bronchitidu). V obou případech je nutná návštěva lékaře, protože komplikace bývají způsobeny bakteriální infekcí a většinou je třeba nasadit antibiotika. Přecházení těchto onemocnění může vést až k rozvoji zápalu plic a dalších vážných komplikací.
Takže žádné hrdinství doma a už vůbec ne v práci. Raději klid na lůžku a pokud se vám nemoc táhne dlouho a příznaky zesilují, navštivte určitě lékaře.