zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Věděli jste to? Klimatizace může ovlivnit i vaši psychiku!

Klimatizace vás sice ve vedru ochladí, ale má bohužel i spoustu vedlejších účinků.
Autor: archiv Klimatizace vás sice ve vedru ochladí, ale má bohužel i spoustu vedlejších účinků.
anna kopečková , Vydáno: 25.07.2016
Klimatizace sice přináší příjemné ochlazení ve vedrech, ale pokud je teplotní rozdíl větší než 5 °C, není to přínosné pro náš organismus, natož pro psychiku. A pro člověka, který ví o škodlivém vlivu klimatizace, může být pobyt ve vychlazených prostorách doprovázen dokonce strachem a depresí.

reklama

Často dochází až k vyčerpání či ztrátě energie. Dalším problémem je, že při zapnuté klimatizaci by se neměla otevírat okna. „S tím může souviset i psychický problém obzvlášť u lidí, kteří v práci nemají na vybranou, a v uzavřené místnosti trpí stísněnými pocity,“ říká terapeutka Romana Kotěrová a dodává: „Nemluvíme-li o vzduchu, který byl už několikrát znovu vdechnut, může přijít na řadu špatné soustředění a komunikace.“

Trik v open space

Pokud nemáte možnost ovlivnit vypnutí klimatizace nebo jen nastavení výše teploty, musíte pro sebe udělat něco sami. Mimo otužování, které zužitkujeme jak v létě, tak v zimě, je nutné se vyrovnat se situací alespoň po psychické stránce. V dnešní době jsou velikou oblibou kanceláře typu open space, kde buď nemůžeme vůbec ovlivnit výši teploty, nebo se musí shodnout větší skupina lidí, kde každý má jiné představy a požadavky. Pokud se nemůžete domluvit, zkuste jednoduchý trik. „Zkuste se poradit s lékárníkem o vhodné kombinované květové esenci, kde se propojuje účinek Bachovy terapie s aromaterapií. Pomůžete tak zvládnout emočně náročnější situace a přispějete k celkové pohodě v kolektivu. Volbu esence lze zvolit podle emocí, které ve vás prostředí vyvolává, např. strach, stres, deprese, energie,“ říká Romana Kotěrová, odbornice na Bachovu terapii. Do velkého džbánu s vodou či čajem kápněte dle počtu lidí kombinovanou esenci Komunikace a vězte, že budete schopni se domluvit. Že jsou kolegové schopni se domluvit, ale vy si neumíte prosadit svůj názor? Esence Sebedůvěra vám dodá odvahu. Stává se, že naše myšlenky nejsou schopné soustředit se na pracovní úkoly a stále se vracejí k problému s teplotou. Pak je vhodné sáhnout po esenci zvané Koncentrace.

9 způsobů, jak se zbavit letní bolesti v krku

Léto klepe na dveře, ale nachlazení řádí dál. Takže vás klidně může i teď začít bolet v krku. Víte, jak si s bolestí nejlépe poradit? I doma najdete prostředky, kterými si pomůžete.

Kloktání slanou vodou

letní bolest v krku kloktání

Několik studií zjistilo, že kloktání teplou slanou vodou může snížit otok v krku a uvolnit hlen, pomáhá také odplavit dráždivé látky nebo bakterie.

 

Lékaři obecně doporučují rozpustit půl lžičky mořské soli v jednom šálku vody. Pokud je pro vás slaná chuť příliš nepříjemná, zkuste do směsi přidat malé množství medu, abyste ji mírně osladili. Používejte ke kloktání několikrát denně, tekutinu nepolykejte, ale vyplivujte!

Syndrom nemocných budov

Pokud přístroj na úpravu vzduchu budete nedostatečně udržovat, může se stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). Asi není náhodou, že byl v posledních letech zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. V uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach. Slyšeli jste o syndromu nemocných budov? Jedná se o vyšší nemocnost zaměstnanců, kteří trpěli bolestí hlavy, poruchou pozornosti, únavou, podrážděním očí, nosu, nevolností a dalšími nespecifickými bolestmi.

Klimatizace může vaše oči v krajním případě nezvratně poškodit. A větrák je ještě horší.

Chcete mít zdravé oči? Pozor na klimatizaci!

 

Potíže mohou mít i nositelé kontaktních čoček – oči mohou začít pálit, může se dostavit pocit písku v očích a často dochází také ke zvýšenému slzení očí. Použití větráku vede ještě k výraznějšímu osychání oka. „Kontaktní čočky - jakožto biokompatibilní materiál, se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám, je však potřeba sledovat, jak se naše oči chovají v tom kterém prostředí,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. „Pro pobyt v klimatizovaném prostředí doporučuji hypergelové kontaktní čočky, které nebudou osychat a budou si tak zachovávat své parametry. To je důležité pro kvalitní vidění. Právě u čoček z hypergelu (např. Biotrue OneDay) je toto zajištěno speciální vrstvou na povrchu kontaktní čočky, která napodobuje tukovou vrstvu slzného filmu. A aby bylo nošení čoček příjemné, jsou do materiálu zakomponovány chemické struktury – smáčedla.

reklama

Související témata: klimatizace , horké počasí , ochlazování , open space

reklama

Přečtěte si také

reklama