zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Víte, jak hormony ovlivňují náš život?

Hormony mají dokonce vliv i na to, co nakoupíte v obchodě nebo jak uspějete při pracovním pohovoru
Autor: Thinkstock Hormony mají dokonce vliv i na to, co nakoupíte v obchodě nebo jak uspějete při pracovním pohovoru
anna kopečková , Vydáno: 11.04.2016
Hormony mají na náš život velký vliv. Ovlivňují nejen naši krásu a náladu, ale ovlivňují i hubnutí, chutě, a dokonce i sexuální apetit! A to jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu.

reklama

Krásná pleť vs. akné

Za pubertální akné může skupina mužských hormonů, které i ženám zajišťují normální chod řady orgánů a tkání. Právě tyhle hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. „Ale pozor, zhruba 15 % žen se s pupínky potýká i kolem třicítky. Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy,“ říká dermatoložka MUDr. Petra Samková. Velmi důležité je snažit se pečovat o svůj hormonální systém a vycházet mu vstříc. „Menstruační cyklus každý měsíc ale ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů,“ dodává wellness koučka Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic. Právě v tuhle dobu je dobré o sebe pečovat, zajít si do salonu nebo na nějakou zkrášlující proceduru.

Hormonální jóga pomáhá ženám i mužům

Hormonální jóga: 30 minut denně vám změní život

 

Premenstruační syndrom

Ačkoli medicínsky jsou za příznaky PMS považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé. „Opravdu, ženy v tomto období jsou k sobě obzvlášť kritické,“ potvrzuje odbornice a dodává, že fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života a tím některé problémy zmírnit. Vyhýbejte se nadbytku soli i cukru a vydržte v tomhle období pokud možno bez kofeinu. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků, nebo přirozenou cestou. „Přidejte do jídelníčku fazole, luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík,“ radí Řehořková.

 

Hormony a těhotenství

V průběhu devítiměsíčního čekání na potomka se žena setká přímo s ohňostrojem hormonů, které nelze nijak ovlivnit. Některé ženy mají to štěstí, že úplně září, jiné se trápí nejen velkou narůstající hmotností kvůli zadržování vody, ale také kožními problémy, náladovostí a přílišnými chutěmi. „Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce tzv. melasma známé jako pigmentové skvrny,“ říká Samková. Jedinou ochranou je opalovací krém s UV faktorem.

1 Foto:

 

Když tělo trápí menopauza

Menopauza je pro mnohé ženy vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. „Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému ženy cítí chuť na sex,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7. Velké množství žen je pak negativně ovlivněno také psychicky, jelikož mají pocit, že jsou po přechodu málo ženami. „S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest,“ dodává ještě lékařka.

Tyto nepříjemnosti nejsou nevyhnutelné, vždy je dobré je konzultovat s ošetřujícím gynekologem, který může navrhnout postup léčby. Ta podle odbornice zpočátku spočívá hlavně v sexuální aktivitě. „Důležité hlavně je se sexu nevyhýbat. Právě pravidelný styk a prokrvování vaginy zlepšuje touhu i sexuální prožívání. Existují také podpůrné léky dodávající do těla ženy potřebné hormony nebo také lubrikační gely. Vyplatí se také posilování svalů pánevního dna,“ říká MUDr. Gregorová.

3 Foto:

 

Suchá kůže a jiné problémy

Jakmile nejsou naše hormony v rovnováze, mnohonásobně se zvyšuje riziko vzniku suché kůže, vrásek, pigmentací nebo akné. „Stres zvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu, což vede k větší produkci mazu, zánětu a akné,“ vysvětluje wellness koučka. Hormonální hladinu může ovlivňovat stres či špatné stravovací návyky a někdy dokonce i snížená funkce štítné žlázy. Příznakem je kromě suché kůže také únava, přibývání na váze, nízká sexuální touha a nepravidelný menstruační cyklus. Jak stárneme, přirozeně klesá hladina estrogenu. „Chraňte svou pokožku každý den před slunečním svitem pomocí opalovacích krémů s UV faktory, hydratujte pokožku a dodávejte jí výživu,“ radí Řehořková a dodává, že nejlepším pomocníkem je kyselina hyaluronová. „Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje,“ říká závěrem odbornice.

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

 

Kdy je v měsíci ideální čas na:

… sport

Období po ovulaci je nejideálnější pro silový trénink. Může za to nahromaděný testosteron a produkce progesteronu, který zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tuků.

… dietu:

Zhruba v polovině menstruačního cyklu zaplaví tělo po menstruaci znovu estrogen a zmizí chutě i vlčí hlad. Zůstane jen dobrá nálada, a proto je právě kolem 12.–15. dne cyklu vhodné začít s hubnutím.

… nákupy jídla:

Rozhodně při ovulaci. Díky hormonům automaticky koupíte to zdravější a ještě přitom ušetříte.

… pracovní pohovor:

Období ovulace je pro ženy magické – jsou sebevědomější, cítí se nejlépe, jsou krásné a ženské a dávají to světu na odiv. Není divu, zařídila to tak příroda. A to nejenom kvůli rozmnožování. Tohle sebevědomé období se vyplatí využít i na pracovním poli. Šéf si z vás sedne na zadek.

… lásku:

Hormony v období ženské ovulace ovlivňují také produkci feromonů, které jsou pro muže přitažlivé a doslova je lákají tím, že u nich prudce stoupne mužský hormon testosteron.

Kam se poděli opravdoví muži?

Z deníku koučky: Jak testosteron ovlivňuje muže?

reklama

Související témata: testosteron , hormony , menopauza , menstruace , akné , ovulace

reklama

Přečtěte si také

reklama