Volná menstruace: 5 věcí, které byste o ní měli vědět

Slyšeli jste už o volné menstruaci nebo svobodném krvácení? Co si pod tím vůbec můžete představit? Ženy, které se rozhodly, že nebudou během svých dní používat hygienické pomůcky. Žádné tampony, vložky, menstruační kalíšek a podobně. Láká vás to taky vyzkoušet, nebo vám to připadá nechutné?

Téma volné menstruace se v posledních letech řeší v diskuzích na ženských webech poměrně často. Ženy, které ji praktikují, tím vyjadřují svou svobodu a nespoutanost. Dávají tak najevo, že se nenechají ničím omezovat, že jsou tímto krokem o něco blíže k přírodě a přirozenosti.

Jednou z propagátorek tohoto trendu je Kiran Gandhi, absolventka Harvardu a především v USA známá díky hraní na bicí, která v roce 2015 běžela maraton a zrovna měla menstruaci. Protože nechtěla použít tampon ani jinou hygienickou pomůcku, běžela jen tak. A i když to vyvolalo celkem rozporuplné reakce, ona byla se svým rozhodnutím maximálně spokojená.

Kiran Gandhi na maratonu. Foto: Kiran Gandhi/Instragram.com

První názor na volnou menstruaci jste si nejspíš už udělali. Zde je ovšem 5 věcí o svobodném krvácení, které ho mohou změnit:

1. Volná menstruace byla praktikována po staletí v průběhu celé historie

Je jasné, že svobodné krvácení není novým výmyslem současných žen. Nebo si snad někdo myslí, že Kleopatra používala tampony či nějakou náhražku? V 17. století ještě většina žen během menstruace nic nevyužívala. Jenom si některé bohatší ženy rozřezávaly staré oblečení, aby zastavily tok krve. Ale nebylo to příliš běžné.

V dnešním světě je ovšem tato metoda většinou považována za něco nepřípustného a nechutného. Proč nevyužít hygienické pomůcky, když jsou na takové úrovni, že nám údajně nemohou uškodit?

2. Ženy preferují svobodné krvácení proto, že jim to připadá pohodlnější

Každá žena vám potvrdí, že menstruace není úplná procházka růžovým sadem. V průběhu periody se setkáváte s různými fázemi a nepříjemnostmi, jako jsou menstruační křeče, bolení hlavy nebo nadýmání.

Pokud se ještě musíte zabývat výměnou tamponů nebo menstruačních kalíšků, může to být leckdy otravné anebo dokonce bolestivé. Musíte na to myslet a je pravda, že ne vždy se nacházíte v prostředí, kdy je výměna tamponu vůbec možná.

To ale neznamená, že jsou ženy preferující volnou menstruaci líné, nevzdělané nebo dokonce špindíry. Jenom nechávají své tělo dělat to, co je pro něj přirozené. A to bez toho, aniž by jim něco bylo nepříjemné.

3. Některé ženy zohledňují volnou menstruací životní prostředí

Americké ženy každým rokem vyhazují v průměru zhruba 3 kilogramy výrobků ženské hygieny. Pokud by v USA bylo 100 milionů menstruujících žen, spotřebovaly by ročně přibližně 300 milionů kilogramů tamponů, vložek apod.

Propagátorka svobodného krvácení Kiran Gandhi uvádí, že by ženy v péči o své tělo neměly využívat něco, čím se může ničit životní prostředí. Vhodnou alternativou mohou být menstruační kalhotky, které nosíte opakovaně, víceméně do té doby, než se začnou rozpadat.

4. Ženy mluví o volné menstruaci proto, aby přestala být perioda tabu

Mnoho menstruačních aktivistů věří, že pozornost věnovaná svobodnému krvácení pomůže prolomit menstruační tabu, které brání naší společnosti starat se o své ženy, jak se patří. Období periody je považováno za něco tak intimního, že je až neslušné o tom mluvit. Proto se hodí každá záminka, která toto téma umožní veřejnosti otevřít, i když to může někdo ze začátku těžce snášet. Ale patří to k životu a neměl by být důvod se tématu menstruace vyhýbat.

Zajímavým příkladem, že bylo téma menstruace poměrně dlouho tabu, je bojovnice za volnou menstruaci, básnířka a umělkyně Rupi Kaur a její snaha uveřejnit na Instagram fotografii, na které leží na posteli s prosáklým pyžamem od krve a lehce pošpiněným prostěradlem. Fotografie byla několikrát stažena, ale její poslední pokus byl už úspěšný a fotka na Instagramu a i dalších sociálních sítích zůstala.

Volná menstruace - Rupi Kaur Foto: Rupi Kaur/Facebook.com

5. Ženy preferující svobodné krvácení zvyšují povědomí o nedostatku ženských hygienických přípravků na celém světě

Většinou považujeme za samozřejmost, jak snadno si můžeme pořídit vložky a tampony, kdykoliv je potřebujeme. Jenže v mnoha částech naší planety s tím mají ženy problém. A to se ani nemusí jednat o rozvojové země, ale klidně i o chudší části Evropy.

V jihovýchodní Asii více než dvě třetiny dívek do první menstruace netuší, že vůbec něco takového existuje. Chybí tam osvěta. Proto ani nevědí, co s tím mají dělat, jak se o sebe během tohoto období postarat. V Indii používá podobné hygienické přípravky jako my zhruba pouhých 12 % žen.V mnoha afrických zemích užívají ženy během svých dní větvičky a klacíky, což často vede k infekci a různým nemocem.

Svobodné krvácení nám umožňuje vidět menstruaci ve zcela jiném světle a uvažovat o tom, jak tato přirozená tělesná funkce ovlivňuje ženy v různých koutech světa. A nejdůležitější věc, kterou si musíme uvědomit, je, že máme možnost se svobodně rozhodnout, zda si vybereme volnou menstruaci. Mnoho žen tu volbu nemá.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.