Menstruační kalíšek – dobro, nebo zlo? 5 žen popisuje svou zkušenost
Určitě jste zaregistrovala údajně přirozenější a ekologičtější alternativu k tampónům a vložkám – menstruační kalíšek. Přemýšlela jste, zda ho někdy nezkusit? Jestli stále váháte, mohou vám s vaším rozhodováním pomoci zkušenosti žen, které ho už vyzkoušely.
Ačkoliv se povědomí o menstruačních kalíšcích rozšířilo až v posledních letech, byl jejich první model patentován už v roce 1937 (kupodivu ne Járou Cimrmanem). V oblasti ženské hygieny prý představují přirozenější a ekologičtější variantu. Zatímco tampóny menstruační krev absorbují, kalíšky ji spíše hromadí. Mají zvonovitý tvar a vyrábějí se v různých velikostech, obvykle ze silikonu.
Jejich čištění je naprosto jednoduché – stačí jen vylít obsah, jemně omýt mýdlem a opláchnout vodou. Je také méně pravděpodobné, že vás „tam dole“ vysuší, protože silikonový materiál vaši přirozenou lubrikaci neabsorbuje, jako to mohou dělat tampóny. Další jejich výhodou je opakované využití, tedy méně odpadu, díky čemuž tolik nezatěžují životní prostředí jako vložky nebo tampóny. Aby těch pozitiv nebylo málo, je třeba ještě zdůraznit, že se vám vyplatí i finančně.
Teď si možná vyčítáte, že jste už nezačala používat menstruační kalíšek před lety. Jenže svět není černo-bílý, stejně jako zkušenosti uživatelek této varianty využívané během vašich dní. O svou zkušenost se podělilo pět žen.
1. Naprosto mi to změnilo prožívání menstruace – Denisa, 36 let
„Menstruační kalíšek používám už několik let. Díky němu teď prožívám periodu mnohem lépe než dřív. Stačí ho během dne dvakrát vylít a vymýt. Nejvíc mě ale dostalo, že se už vůbec nemusím obávat, zda někde něco neuniká. Skvěle se s ním cestuje – nemusím totiž myslet na to, zda jsem si s sebou nezapomněla vzít na toaletu tampón. A navíc jsou kalíšky šetrné k životnímu prostředí.
Pouze v jednom jsem s nimi měla problém, a to když jsem si ho poprvé aplikovala. Chvíli mi trvalo, než jsem to udělala správně, ale pak už to šlo vždycky samo. Je to jen o zvyku, stejně jako když si třeba poprvé zkusíte nandat kontaktní čočky. Proto všem doporučuji aplikovat si ho hned po sprše – jde to o něco lépe. Už nikdy žádné tampóny ani vložky!“
PŘEČTĚTE SI: JAK SE MĚNÍ MENSTRUACE, KDYŽ JE VÁM 20, 30, 40 LET
2. Nikdy se už nevrátím k tampónům – Míša, 43 let
„Období menstruace bylo pro mě naprosté peklo. Hlavně tehdy, když jsem musela být na cestách. To se ale změnilo, jakmile jsem vyzkoušela menstruační kalíšek. A je úplně jedno, zda musím řídit, letět letadlem nebo třeba jet vlakem. Nezáleží ani na tom, jestli cestuji hodinu nebo skoro půl dne, kdy se musí kalíšek vyprázdnit. Nemusím už během menstruace trnout, abych se dostala včas, to znamená zhruba po 3 hodinách, na toaletu s kabelkou plnou tampónů. Najednou můžu být více v klidu a užívat si výlety a další mé oblíbené aktivity. K tampónům se už nikdy nevrátím, protože dřív jsem se během těch pár dnů v měsíci pořádně nevyspala a taky mě neustále děsilo, že se mi při cvičení prosáknou legíny, což už vůbec nemusím řešit.“
3. Je to pěkně nechutné – Katka, 31 let
„Nesnáším jakýkoliv kontakt s krví. Jasně, když menstruuju, nedá se tomu vyhnout. Ale je pro mě mnohem menší zlo vyhazovat použitý tampón než vylévat nějaký silikonový kalíšek s určitým množstvím krve. Pokud bych byla objektivní, určitě mají menstruační kalíšky hodně výhod. Daly by se třeba přirovnat ke klasickým talířům, které taky po použití nevyhodíme, ale umyjeme je v ruce, když nemáme myčku. Jenže stejně, jako nenávidím ruční mytí nádobí, tak se mi příčí i péče o menstruační kalíšek. To je důvod, proč jsem ho nakonec přestala používat. Přetrpím ho ale v případě dlouhých letů a náročnějších víkendových akcí, třeba během kempování.“
4. Můj život se nezastavil, když mi začala perioda – Markéta, 38 let
„Začala jsem užívat menstruační kalíšky zhruba před 5 lety – od té doby, co jsem se stala veganem. Proto jsem si vybrala i značku, která je netestovala na zvířatech, i když bylo těžší ji sehnat. Jejich úžasnou předností je, že se mohou používat až 12 hodin. Díky tomu mohu pohodlně zvládnout nejen pracovat, ale taky si zajít zacvičit a na nákup. Nemusím při tom myslet ani na protečení, ani na případný zápach.“
5. Přeji si, abych měla menstruační kalíšek už dřív – Jitka, 40 let
„Když jsem se dozvěděla o menstruačních kalíšcích, byla jsem nejprve vůči nim skeptická. Na jednu stranu mě to hodně zajímalo, ale na druhou stranu mi to přišlo trochu nechutné. Hlavně jsem si nedovedla vůbec představit, jaké to je v praxi. Jenže vyplatilo se, že mě na to nalákala kamarádka, která si je nemohla vynachválit. Jsou opravdu pohodlné, cenově se vyplatí a hlavně se nemusím strachovat, že jsem si zapomněla vzít tampóny nebo že mám na zadku rudou skvrnku. Ani péče o kelímek není náročná – stačí ho jenom dvakrát denně vylít a opláchnout mýdlem a vodou. Vůbec se s ním necítím nejistě a ani nemám nepříjemné pocity, že během menstruace nějak páchnu. Po skončení periody ho jenom očistím a vložím mezi toaletní potřeby. A nemusím se děsit toho, že je krabička s tampóny už zase prázdná.“
-šp-