VYZKOUŠELI JSME: Orgasmus při cvičení aneb Když vám pohyb prostě dělá dobře

Věděli jste, že určité druhy cvičení dokáží vyvolat pocity velmi podobné sexuálnímu vzrušení?

Cvičení a sex jsou si podobné víc, než se na první pohled může zdát. Při obou se zapotíte, při obou se vyplavují endorfiny a také se zrychluje srdeční tep a posiluje srdce. Takže orgasmus způsobený cvičením vypadá jako snadný způsob, jak zabít dvě mouchy jednou velmi příjemnou ranou. Jak k orgasmům ze cvičení dochází a lze je nějak vědomě řídit?

„Orgasmy, které způsobuje pohyb nebo cvičení, vznikají tehdy, když se zapojí spodní břišní svaly,“ vysvětluje docentka na univerzitě v Indianě Debby Herbenicková, která dokonce napsala knihu, jak si tento druh orgasmů přivodit. Technický termín je námahový orgasmus a Herbenicková ve své knize tvrdí, že mnoho žen jej popisuje zcela jinak než orgasmus ze sexuálního vzrušení.

Například jedna žena líčí orgasmus ze cvičení podobně jako vzrušení z vaginálního styku, jen méně intenzivní, nudnější. Dosahuje ho na túrách a prý se dostavuje podobně, jako když má sex, jen vrchol není tak velký. Jiné ženy zase uvádí, že jim námahové orgasmy způsobují pocit mravenčení v různých částech těla – od nohou, přes břicho až po vagínu.

Co cvičit?

Odborníci zatím nevědí, které svaly za tento druh orgasmus mohou, ani jak přesně vzniká. Ve studii z března 2012 požádali 530 žen, aby se podělily o své zkušenosti s orgasmem a vzrušením vyvolanými cvičením. Šlo však pouze o ženy, které přiznaly, že tento typ orgasmu prožily. Když došlo na druhy cvičení, které způsobily tyto pocity, jasným vítězem bylo posilování břišní svalů. 51 procent z dotazovaných žen uvedlo, že tak dosáhlo orgasmu během posledních 90 dní před výzkumem. Dalšími sporty bylo vzpírání (27 procent), jóga (20 procent) a cykloturistika (16 procent - takže film Holky to chtěj taky nelhal...). Z výzkumu tedy vyplynulo, že není jediný způsob, jak tohoto druhu orgasmu dosáhnout.

„Je to podobné jako s jakýmkoliv jiným typem orgasmu. Na každého funguje něco jiného a neexistuje cvičení, které by uspokojilo všechny ženy,“ tvrdí fyziolog Dean Somerset, který zkoumá mechanismy, jež spouští sexuální rozkoš. Populární teorie tvrdí, že k orgasmu dochází kvůli jakémusi vnějšímu tření, ale kdyby to byla pravda, byla by podle Somerseta nejúčinnější cyklistika. Za orgasmem dosaženým při sportu však daleko spíš stojí otřesy pánevního dna, nebo kontrakce svalů, na které působí i Kegelovy cviky. S tímto závěrem souhlasilo 52 procent respondentek.

Ve hře jsou i muži

Herbenicková připomíná, že břišní svaly jsou klíčem k dosažení orgasmu, ale jak přesně to funguje, vědci ještě nevědí a na toto téma musí vést další studii. Odbornice však připomíná, že orgasmus při cvičení není záležitostí jen žen. I muži mohou něco takového prožívat.

Můžete si orgasmus cíleně přivodit?

I přesto, že odborníci si nejsou úplně jistí, co orgasmus při cvičení způsobuje, můžete své tréninky tomuto cíli přizpůsobit a šance na ně zvýšit. Takový trénink by podle knihy Debby Herbenickové měl mít čtyři klíčové faktory:

1. Trénink musí být výzva

Je málo pravděpodobné, že dosáhnete námahového orgasmu cvičením, při kterém se nezadýcháte. Daleko větší šanci máte u tréninku, jenž vám pořádně rozbuší srdce. „Orgasmy se objevují během intenzivního a náročného cvičení. Například ženy, jež ho zažily při posilování břišních svalů, uvádí, že se téměř nikdy neobjevil při pátém leh sedu. Daleko větší pravděpodobnost je, že bude potřeba 50 až 100 opakování,“ uvádí Herbenicková.

2. Záleží na pořadí cvičení

Vědkyně zjistila, že budete úspěšnější, pokud se nejprve zahřejete kardio cvičením po dobu nejméně 20 minut a pak se pustíte do posilování břišních svalů. Pokud budete nejprve posilovat a pak dělat kardio, orgasmus se pravděpodobně nedostaví.

3. Uvolněte svou mysl

Stejně jako při sexu, je-li během cvičení vaše pozornost rozptýlena, je menší šance, že orgasmus zažijete. To neznamená, že musíte mít během cvičení sexuální fantazie, abyste se vzrušili. Vůbec ne. Jde spíš o plné soustředění na trénink a na své tělo. Je těžké se skutečně uvolnit, když makáte, ale pokud to dokážete, budete mít dvojnásobný úspěch.

4. Zapojte nejhlubší svaly

Mezi cvičení, které nejčastěji způsobí orgasmus z námahy, patří například posilování břicha na různých typech hrazd, shyby, horolezectví. „Pravděpodobně proto, že tato cvičení kladou velkou zátěž na břišní svaly a posilují je skutečně do hloubky. Posilování, při kterém visí nohy dolů, je, co se týká orgasmu, pětkrát účinnější než jakýkoliv jiný cvik,“ tvrdí Herbenicková.

Na vlastní kůži

Nám to v redakci nedalo a jedna z nás to vyzkoušela. Přímo v posilovně a pomocí jednoduchého cviku, kdy na šikmé lavici přitahujete kolena k hrudníku, zatímco ruce máte vzpažené a držíte se jimi lavice. Důležité bylo předchozí důkladné rozehřátí a také unavení se. Stačila hodina spinningu nebo 40 - 50 minut na běhacím pásu. A pak už přišla na řadu zmíněná lavice. Chtělo to trochu času a zkoušení (a taky dost potu), ale orgasmus se skutečně po nějaké době dostavil. A rozhodně to nebylo jen žádné nevinné mravenčení. Naše redaktorka měla co dělat, aby na ní okolí (převážně mužské) v tu chvíli nic nepoznalo.

Jdete do toho?

Vyzkoušejte si různé cviky, kdy zvedáte nohy a zapojujete svaly pánevního dna, až najdete takový, který vás dostane. Ženy, které přiznaly, že orgasmus při sexu pociťují, se neshodly na tom, jaký pohyb jej způsobuje. Je to stejné jako u orgasmu při sexu – přesný návod neexistuje. „Zhruba 10 procent všech dotazovaných se přiznalo, že orgasmus při cvičení zažilo jen jednou. A to jsme zpovídali pouze lidi, kteří jej zažili. Výsledky tedy ukazují na skutečnost, že nejde o úplně běžný jev. Každý člověk je trošku jiný, a to je v pořádku. Je důležité, že ženy své tělo zkoumají stejně jako svou sexualitu, a hledají způsoby, jak si udělat dobře,“ uvedla Herbenicková.

Ale ani pokud cvičení přímo k orgasmu nevede, rozhodně zlepšuje váš sexuální život. Kardiovaskulární cvičení udržuje srdce silné, žíly a tepny pak v dobrém stavu. To je důležité pro obě pohlaví, protože průtok krve je nezbytnou součástí sexuálního vzrušení. Prokrvení pohlavních orgánů zvyšuje vaginální lubrikaci u žen a erekci u mužů.

-lk-,-ak-

Sdílejte článek
Štítky kniha orgasmus posilování trénink sex Indiana orgasmus při cvičení sexuální vzrušení

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.