Zdraví a nemoci

11. října 2018 06:00

Martina Čerňanská

Zázračná hlíva: Podzimní dřevokaz jako superstar zdraví!

Ročně se ve světě vypěstuje kolem 2,5 milionu tun hlívy ústřičné. Proč? Protože je vynikající a její účinky na lidské zdraví přímo ohromující! Dejte jí zelenou i vy!

Možná rádi houbaříte, kocháte se krásnými klobouky hřibů a své úlovky sdílíte na sociálních sítích. Takové zážitky vám asi hlíva nenachystá, protože si pro ni pravděpodobně půjdete do supermarketu. Ale neprohloupíte! Oproti načančaným sameťákům je tahle jejich ošklivá sestřenice přímo reaktor zdraví!

Je to sto a jeden rok, co německý mykolog R. Falck zveřejnil výsledky prvních pokusů s pěstováním hlívy ústřičné v laboratorních podmínkách. Pomalu ale jistě se tahle šedivá parazitická houba dostávala na výsluní a dařilo se jí prorážet hlavně v Asii. V Číně na Filipínách nebo v Thajsku hlívu prostě milují a nedají na její chuť a účinky pro zdraví dopustit. V Asii se jí říká hirataké a má pevné místo ve východní tradiční medicíně.

V našem Československu se pěstováním hlívy začal v 60. letech zabývat tým ve Výzkumném ústavu liehovarov a konzervární LIKO v Bratislavě. V 80. letech byly u nás dokonce obří pěstírny hlívy ústřičné!

To všechno odvál čas, ale hlíva je stále oblíbená a můžete ji sehnat v běžných supermarketech.

Proč ji jíst?

Uděláte radost svému kardiologovi, alergologovi, diabetologovi a všem dalším doktorům, které právě navštěvujete. Je to totiž pravý zázrak ve světě hub a bez přehánění skutečný elixír života! Hlíva ústřičná obsahuje totiž celou řadu látek, které naše tělo potřebuje, a to v tak harmonické míře a optimálních poměrech, že to už ani lepší být nemůže.

Obsahuje beta-glukany, což jsou známé imunostimulanty, před kterými smekají klobouk i ty největší lékařské kapacity.

Co všechno umí vyladit v našem těle?

 1. významně upravuje hladinu cholesterolu v krvi
 2. krev čistí a upravuje krevní tlak
 3. snižuje hladinu cukru v krvi
 4. léčí kloubová onemocnění
 5. pomáhá astmatikům a alergikům
 6. zlepšuje metabolismus a významně posiluje imunitu
 7. regeneruje orgány a pomáhá při zánětech
 8. konzumace hlívy prokázala významné zmírnění vedlejších účinků při chemoterapii!
 9. doporučuje se užívat při onkologické léčbě, při infarktech i mrtvicích
 10. bojuje proti virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám
 11. vynikající je proti hemeroidům
 12. dokonce předchází ekzémům a je výtečná při léčení popálenin

Na hlívu se můžete vydat sami i do lesa! Nejčastěji se dá nalézt na kmenech nejrůznějších listnáčů tam, kde je dost vláhy a vody. Navíc houbařům příjemně prodlouží sezonu, protože se vyskytuje od září, vrcholně v prosinci a běžně roste až do března.

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.