11. října 2018 06:00
Martina ČerňanskáZázračná hlíva: Podzimní dřevokaz jako superstar zdraví!
Ročně se ve světě vypěstuje kolem 2,5 milionu tun hlívy ústřičné. Proč? Protože je vynikající a její účinky na lidské zdraví přímo ohromující! Dejte jí zelenou i vy!
Možná rádi houbaříte, kocháte se krásnými klobouky hřibů a své úlovky sdílíte na sociálních sítích. Takové zážitky vám asi hlíva nenachystá, protože si pro ni pravděpodobně půjdete do supermarketu. Ale neprohloupíte! Oproti načančaným sameťákům je tahle jejich ošklivá sestřenice přímo reaktor zdraví!
Je to sto a jeden rok, co německý mykolog R. Falck zveřejnil výsledky prvních pokusů s pěstováním hlívy ústřičné v laboratorních podmínkách. Pomalu ale jistě se tahle šedivá parazitická houba dostávala na výsluní a dařilo se jí prorážet hlavně v Asii. V Číně na Filipínách nebo v Thajsku hlívu prostě milují a nedají na její chuť a účinky pro zdraví dopustit. V Asii se jí říká hirataké a má pevné místo ve východní tradiční medicíně.
V našem Československu se pěstováním hlívy začal v 60. letech zabývat tým ve Výzkumném ústavu liehovarov a konzervární LIKO v Bratislavě. V 80. letech byly u nás dokonce obří pěstírny hlívy ústřičné!
To všechno odvál čas, ale hlíva je stále oblíbená a můžete ji sehnat v běžných supermarketech.
Proč ji jíst?
Uděláte radost svému kardiologovi, alergologovi, diabetologovi a všem dalším doktorům, které právě navštěvujete. Je to totiž pravý zázrak ve světě hub a bez přehánění skutečný elixír života! Hlíva ústřičná obsahuje totiž celou řadu látek, které naše tělo potřebuje, a to v tak harmonické míře a optimálních poměrech, že to už ani lepší být nemůže.
Obsahuje beta-glukany, což jsou známé imunostimulanty, před kterými smekají klobouk i ty největší lékařské kapacity.
Co všechno umí vyladit v našem těle?
- významně upravuje hladinu cholesterolu v krvi
- krev čistí a upravuje krevní tlak
- snižuje hladinu cukru v krvi
- léčí kloubová onemocnění
- pomáhá astmatikům a alergikům
- zlepšuje metabolismus a významně posiluje imunitu
- regeneruje orgány a pomáhá při zánětech
- konzumace hlívy prokázala významné zmírnění vedlejších účinků při chemoterapii!
- doporučuje se užívat při onkologické léčbě, při infarktech i mrtvicích
- bojuje proti virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám
- vynikající je proti hemeroidům
- dokonce předchází ekzémům a je výtečná při léčení popálenin
Na hlívu se můžete vydat sami i do lesa! Nejčastěji se dá nalézt na kmenech nejrůznějších listnáčů tam, kde je dost vláhy a vody. Navíc houbařům příjemně prodlouží sezonu, protože se vyskytuje od září, vrcholně v prosinci a běžně roste až do března.
-KU-