Zemřel Milan Kundera. S novináři léta nemluvil, jediný článek zničil jeho i manželku
Zemřel Milan Kundera
Ve Francii, kde dlouhodobě žil, zemřel ve věku 94 let česko-francouzský spisovatel Milan Kundera, jehož knihy dokázaly uspět napříč celým světem. Poté, co mu Československo odebralo občanství, začal své slavné romány psát pouze ve francouzštině a k rodné zemi až do smrti choval velmi chladný vztah.
Autor knižních děl jako Žert či Nesnesitelná lehkost bytí, jež se staly kultovními literárními díly a samozřejmými součástmi povinné četby na školách již za jeho života, byl v roce 1975 normalizační perzekucí donucen k emigraci. Nakonec se usadil ve Francii, kde následně strávil zbytek svého života. Do zahraničí s ním utekla i jeho manželka Věra, kterou komunisté rovněž vyhodili z práce a pronásledovali. Manželé byli již od roku 1967, tedy úctyhodných 56 let.
Přečtěte si také: Bohumil Hrabal skočil z pátého patra pod vůz ošetřujícího lékaře. Před smrtí viděl nebožtíka
Spisovatel, jenž byl v posledních letech opakovaně zmiňován i jako jeden z kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu, si nicméně často neodpouštěl kontroverze. Známé je například jeho podepsání petice na podporu polského režiséra Romana Polanského v roce 2009. Ten byl tehdy zatčen ve Švýcarsku kvůli podezření, že v roce 1977 zdrogoval a následně znásilnil 13letou dívku. Měl rovněž odjakživa kritický vztah k českému disentu. I proto odmítl v roce 1995 od Václava Havla převzít medaili Za zásluhy, místo něj ji převzala manželka.
Nevraživý vztah s disentem byl dle Věry Kunderové, která naopak byla ochotná s českými médii komunikovat, hlavní důvod, proč se po roce 1989 prakticky nemohli do Česka vrátit. „Připadám si jako otrok na plantáži, který se v noci ve snech vrací do své země,“ komentovala v roce 2008 pro brněnský literární měsíčník Host aféru, kdy týdeník Respekt otiskl článek vinící Kunderu z toho, že byl v 50. letech udavačem. Kunderova vina z udání západního agenta Miroslava Dvořáčka však nikdy nebyla dokázána.
Mohlo by vás zajímat: Tragédie, z níž dodnes mrazí. Krásná Sharon Tate mohla být fanatiky zavražděna omylem
„A nikdo se mu dosud neomluvil!“ dodala Věra Kunderová k postesknutí, že tento článek jí i jejího manžela nesmazatelně poznamenal a jen je oba utvrdil v tom, že Česká republika již pro ně není a nikdy nebude domovem. Zároveň se však svěřila, že oba nedokázali za celý život najít nový domov ani v Paříži.
„Emigrant, v té první generaci, je někdo, kdo visí ve vzduchu. Skutečný domov ztratil a v nové zemi nikdy doma nebude. Já jsem doma denně, když se mi podaří usnout. To ležím na kameni nebo v tůni ve Vydře, v Brně na přehradě, bruslím nebo se koupu ve Vltavě. Já jsem celé noci doma,“ popsala svůj celoživotní stesk po domově manželka Milana Kundery.