Celebrity

31. července 2023 10:10

David Laštovka

Tragická smrt Ivana Luťanského. Měl zmalované tělo a v hlavě zapíchnutý kvítek

Od smrti krásného a talentovaného herce Ivana Luťanského uplynulo 40 let. Jeho život vyhasl předčasně a za dodnes nevyjasněných okolností. Dožil se pouhých 30 let. Co se v osudný den stalo?

Za svůj krátký život toho Ivan Luťanský zvládl opravdu hodně. Stačil se oženit a natočit spoustu nezapomenutelných filmů a seriálů. Ve 26 letech si vzal za ženu mladou studentku FAMU Irenu Kvěšovou. Po roce se však rozvedli. Další jeho velkou láskou byla baletka Hana Nachtmanová.

Čtěte také: Bartoška, Donutil či Trojan. Slavní čeští muži, kteří zůstali věrni své manželce

Říkávalo se o něm, že má herecký talent od pánaboha. Účinkoval v Národním divadle a do srdcí diváků se zapsal díky pohádkám a televizním seriálům, ve kterých často hrával. Mezi jeho velké záliby patřil sport, především pak bojová umění. Velmi se zajímal také o východní náboženství. Právě kvůli němu se rozhodl podniknout nebezpečnou výpravu do dalekého Vietnamu. Odletěl 12. července, domů už se však nevrátil.

Rodina nechala otevřít rakev

Oficiálně byla jeho smrt uzavřena jako autonehoda. Hercův starší bratr Štěpán však této verzi nikdy neuvěřil. Když se začal zajímat, co se tehdy vlastně stalo, bylo mu sděleno, že se v džípu, kterým Ivan cestoval, porouchalo řízení. Auto narazilo v příkopu do stromu, odmrštilo se a Ivana zavalilo.

Mohlo by vás zajímat: Jan Potměšil byl tři měsíce v kómatu, lékaři to vzdávali. Proč skončil na vozíku?

„Je zvláštní, že se to stalo v pondělí 1. srpna a už ve středu byl v Praze. V jutovém pytli. Nechtěli ani peníze za převoz. A když jsme chtěli vidět jeho tělo, zakázali nám to. Že prý je to majetek státu a na identifikaci těla stačil pas a velvyslanec. Na Olšanských hřbitovech jsme několik dní před pohřbem podplatili pětistovkou pracovnici, která nám otevřela okénko rakve. Byla vidět jen hlava. Ivan byl zmalovaný – prý je to vietnamský pohřební zvyk – a ve spánku měl strčenou kytičku. Měl díru v hlavě,“ popsal deníku Blesk Luťanského bratr, který následně s dalšími pozůstalými požádal o pitvu.

„Měla proběhnout přesně v čas pohřbu, ale souhlasili jsme. Doktorka říkala, že to byla dopravní nehoda, poškozená spodina lebeční. Jenže nekoukala na vnitřní orgány. Když jsem se ptal proč, řekla: ‚Přišla pitevní zpráva z Vietnamu a já ji jenom potvrdila.‘ A dodala, že zprávu mi neukáže,“ poznamenal Štěpán Luťanský.

Také Ivan Vyskočil řešil nesrovnalosti ohledně smrti blízké osoby, a sice syna Jakuba:

Postavil se banditům?

I proto pátral na vlastní pěst dál a to, co následně zjistil, ho šokovalo. „Ozval se mi jeho kamarád z mládí. Mluvil s Čechem, co byl ve Vietnamu. Řekl mu, že když byli na prohlídce tamního zemědělského družstva, přijeli banditi a chtěli všem ukrást výplaty, které se ten den dávaly. Ti zloději byli jen dva. A on (Ivan Luťanský, pozn. red.) byl karatista, tak se jim postavil. Jenže ze zálohy dostal dávku samopalem a byl konec,“ prohlásil hercův bratr, který má i vysvětlení, proč se celá věc tehdy v dobách komunismu tutlala.

Přečtěte si také: Tajemství herce Vítězslava Vejražky. Idol žen kvůli StB svedl i vlastní tetu

„Vietnam byla spřátelená země a Vietnamci v tu dobu přijížděli do ČSSR. Vládly tu protivietnamské nálady a tohle by ničemu nepomohlo. Po revoluci jsme se pídili dál, ale byli jsme odkázáni na člověka, který to zametl pod koberec,“ uvedl.

Sdílejte článek
Štítky Vietnam výročí smrt vražda rodina bratr tragédie herec Ivan Luťanský

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.