Anna K. dvakrát porazila rakovinu: Byla to nálož, říká. Jak to má s očkováním?

Léčbu rakoviny prsu podstoupila zpěvačka Anna K. hned dvakrát. V obou případech svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrála. Přestože ji během druhé léčby vyčerpávaly chemoterapie, nepřestávala koncertovat a aktivně podporovat prevenci rakoviny prsu. V roce 2020 měla jako většina umělců vynucenou pauzu. „Těším se strašně moc na to, že budu mít koncerty a bude jich tolik, že ani nevím, jestli je fyzicky vydržím, protože jsem rok nezpívala,“ říká Anna K.

Charismatická zpěvačka už léta používá umělecké jméno Anna K., které vychází z koncových písmen jejího občanského křestního jména Luciana a prvního písmene příjmení Krecarová. A na tomto pseudonymu, který si vybrala ještě předtím, než natočila svou první desku, prý nechce nic měnit. „Mám tak strašně dlouhé jméno, které mi lidé komolili už od dob, kdy jsem hrála v divadle Semafor, od osmi let,“ vzpomíná. „A ,Káʻ je dobrý, už tříleté holčičky od mých kamarádek, když mě vidí, říkají ,teta Káʻ.“

Oblíbená stálice české hudební scény nemá nic proti prezentaci na dnes už nezbytných sociálních sítích: „Nebráním se tomu a pomalu se to učím," říká. S čím se ale smiřovala před pandemií hůře, bylo to, že diváci se jí během koncertů nedívali do očí, ale natáčeli si ji na mobil. Teď je ale ráda, že se život vrací do starých kolejí a těší se na letní koncerty, jak přiznala v Show Jana Krause.

O očkování proti koronaviru se radila se svým imunologem

Fanoušci se na Annu K. mohou těšit na letních koncertech, které vypuknou 1. července v Brně na Špilberku. Samozřejmě zazní největší hity i novější písně jako například úspěšný singl Na malou chvíli.

„Budeme dodržovat všechna pravidla, ale budeme se snažit si to užít i přes ta nepříjemná opatření, jako jsou roušky. Hudba je lék na všechny strasti světa a to setkávání lidí je potřeba. Já si myslím, že všichni budeme jenom štastný," doufá Anna K.

A jak to má s očkováním proti koronaviru? „Já jsem se kvůli své zdravotní anamnéze ptala svého imunologa, velmi starého zkušeného pána, světové kapacity, on řekl: ‚Ty máš nárok, ty jsi trochu kripl‘," směje se Anna K, kterou uvidíte také v dnešním pořadu Showtime (hned po Hlavních zprávách na CNN Prima News). Takže očkování už má za sebou. Jak jsou na tom ostastní hvězdy? A proč Lenka Filipová vakcínu proti nemoci COVID-19 odmítá? To si přečtěte tady.

Boj s rakovinou

V roce 2010 zpěvačka a držitelka pěti ocenění Anděl Anna K., která 4. ledna oslavila 56 let, zvítězila nad rakovinou prsu poprvé a zapojila se do dvou vlastních kampaní nabádajících ženy k včasnému vyšetření a pravidelným kontrolám. Po letech si však vyslechla zdrcující verdikt: rakovina prsu se vrátila, musíte opět bojovat. „Mamograf vypadal dobře, takže mě paní doktorka přivítala v ordinaci slovy, že má radost jako pokaždé, ale pak dělala doplňující sono a tam se jí něco nezdálo, ta zpráva nebyla ideální,“ prozradila zpěvačka v reportáži pořadu Top Star z roku 2018.

Raději koncerty než ležení a čekání

„Už jsem tušila, co mě čeká, říkala jsem: ‚Neříkejte to, neříkejte to.‘ A hned druhý den jsem byla na biopsii a už to mastilo. Pár dnů poté jsem pak šla na první chemoterapii,“ objasnila. Celkově ji podstoupila dvanáctkrát. Na rozdíl od své první léčby se ale nestáhla do ústranní. Kromě toho, že se ještě více zapojovala do projektů apelujících na všechny ženy, aby v žádném případě nepodceňovaly preventivní prohlídky, nezrušila žádný svůj naplánovaný koncert. Právě vystupování na pódiu pro ni totiž bylo hlavním zdrojem dobíjení energie.

„Jsem unavená, tělo bojuje s příšerným jedem, ale energie, kterou mi lidi dávají, je neuvěřitelná. Na druhou stranu si nenakládám, zahraju třeba jeden koncert za týden a dělám to tak, že na chemo chodím na začátku týdne a hraju v sobotu, víkend z toho žiju a pak zase mažu. Ne vždycky se z euforie těším, ale jde se mi líp, než kdybych doma ležela a čekala. Takhle to zatím zvládám, svěřila se Top Staru v období své druhé léčby.

Cíl po druhé léčbě? Návrat ztracené kondice

Druhou léčbu ukončila den před svými 53. narozeninami v roce 2018. „Teď jsem si říkala, že začnu nový život, protože včera jsem skončila léčení a tu strastiplnou cestu. A ode dneška, kdy mám narozeniny, jsem se narodila a miluju brusle… tak jsem se rozhodla, že teď v druhém životě budu hokejistka,“ poznamenala tenkrát s nadsázkou.

„Teď se cítím docela dobře. Byla to nálož a snažím se to rozbruslit. Chci se věnovat kondici, kterou jsem ztratila kvůli léčbě, nemocem, věku, nepřetržitému vzdychání, že už nemůžu, že už jsem stará. Jsem duší sportovec, akorát moje tělo je zchřadlé,“ konstatovala zpěvačka s tím, že během léčby přibrala devět a půl kilo. Brzy se naštěstí ukázalo, že boj se zákeřným nádorem prsu vyhrála i podruhé, a ačkoliv ji čekala dlouhá rekonvalescence, už na jaře 2018 absolvovala první koncerty a v roce 2019 už jich v letní sezoně odehrála více než padesát.

K rakovině se Anna K. vyjadřuje dále

K rakovině se zásadně vyjádřila naposledy v roce 2020, kdy ji citelně zasáhla smrt hlasatelky a moderátorky Stanislavy Lekešové (†63). Ta svůj boj s rakovinou prohrála a Anna K. jí na Instagramu věnovala dojemný vzkaz: „Kéž bych to bývala tušila, když jsme se spolu naposledy viděly a objaly se… obejmula bych tě pevněji… Objímám tě tedy na tu dálku a velmi upřímnou soustrast tvé rodině. Už teď mi chybí tvůj nejmilejší úsměv,“ napsala mimo jiné zarmoucená zpěvačka.

Annu K. sledujte v Show Jana Krause na Primě ve 21:35 tuto středu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.