zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Letní výlety po Česku: Objevte výhledy, architekturu i nádhernou přírodu na Zlínsku

Letní výlety po Česku: Zlínský kraj
Autor: profimedia Letní výlety po Česku: Zlínský kraj
Zuzana Kučerová , Vydáno: 30.07.2021
Ve Zlínském kraji na jihovýchodě naší republiky najdete nejvýznamnější poutní místo na Moravě, jeden z nejmajestátnějších středověkých hradů, užijete si romantiku v Luhačovicích, architekturu a zvířátka ve Zlíně, ale hlavně tu můžete objevovat nekonečné krásy zdejší přírody.

reklama

Svatý Hostýn

Svatý Hostýn
Autor: profimedia Svatý Hostýn

Proč se vydat na Hostýn a do mariánské svatyně? Toto nejnavštěvovanější poutní místo na Moravě je také místem nejpamátnějším. Hostýnské vrchy pojmenované podle památné hory Hostýn jsou výběžkem Moravskoslovenských Karpat, a tedy i západní částí Vsetínských vrchů. Horu Hostýn tvoří dva vrchy a archeologické průzkumy prokázaly, že toto místo obývali lidé už v době kamenné. Místo, kam byste se měli určitě vydat, je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je obklopená ambity s kaplemi. Zajímavá je ale také Vodní kaple s vývěrem zázračné vody a Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Pokud se zde budete pohybovat, neměli byste minout ani kruhovou kapličku Božího hrobu u lesního hřbitova. Zde jsou pochování ti, kteří svůj život se Svatým Hostýnem spojili. Pokud byste se chtěli dozvědět více, zamiřte do svatohostýnského muzea.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov
Autor: profimedia Hrad Buchlov

Jeden z nejstarších a nejmajestátnějších královských hradů najdete v pohoří Chřiby, asi 3 kilometry od Buchlovic. Viditelný je už zdaleka, protože stojí na vysokém kopci, a umožňuje tak úchvatný pohled na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí. Hrad byl postaven ve 13. století jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí, takzvaným loveckým právem. Vybrat si tu můžete z mnoha různých prohlídek, včetně speciálního prohlídkového okruhu pro děti. 

Lázně Luhačovice

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích
Autor: profimedia Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Čtvrté největší lázně v Česku mají třísetletou tradici a jsou nejnavštěvovanějšími lázněmi na Moravě s řadou léčivých pramenů. K nejznámějším patří Vincentka, Aloiska a Ottovka. Lázně nabízejí relaxační programy pro seniory a ženy, ale odpočinout si zde může každý. Luhačovice mají v nabídce i wellness pobyty, a pokud holdujete spíše aktivnímu odpočinku, v okolí si užijete sport i kulturní akce. Lázeňské město je také rájem filmařů, díky tomu tu můžete potkat mnoho herců, kteří si lázně během práce oblíbili a jezdí si sem i odpočinout.

Kurovický lom

Kurovický lom
Autor: Se souhlasem Toyota Česká republika Kurovický lom

Přírodní památku Kurovický lom najdete na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dní je toto místo k nezaplacení a koupání v mléčně modré vodě je zážitek sám o sobě. Ještě nedávno bylo ale koupání v lomu zakázané, nyní zaplatíte za celý den padesát korun. Ale pozor, ačkoli se lom nachází kousek od města Kroměříž, které byste na toulkách po Zlínském kraji také neměli minout, autem se přímo k němu nedostanete. Za zmínku stojí, že bývalý vápencový lom se stal přírodní památkou (Natura 2000) a je domovem pro 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků včetně největšího vodního brouka na světě vodomila černého.

Rozhledna na Skalce

Rozhledna na Skalce
Autor: Se souhlasem Toyota Česká republika Rozhledna na Skalce

Dřevěná rozhledna s krásným výhledem na Pálavu, Chřiby a Bílé Karpaty se nachází necelých 40 kilometrů od Uherského Hradiště. Stavbu oficiálně otevřeli před deseti lety. Půlkruhový výhled z plošiny ve výšce osmi metrů je kvůli vysokým stromům omezený pouze západním směrem k Bojkovicím, ale i tak stojí za to. A to nejlepší na konec, rozhledna je otevřená každý den bez omezení.

Skanzen Rýmice

Skanzen Rýmice
Autor: profimedia Skanzen Rýmice

Místo, které vám dá nahlédnout na život hanáckého venkova během 18. a 19. století, najdete ve vesnici na úpatí Hostýnských vrchů. Ve skanzenu však nejsou pouze usedlosti, ale také kovárna, sedlářská dílna, větrný mlýn a tvrz, která nabízí zájemcům expozici věnovanou větrným mlýnům na Moravě a ve Slezsku. Všechny domy v areálu jsou postaveny tradiční technologií dřevěného srubu opatřeného hliněnou omítkou nebo z nepálených cihel, střechy mají krytinu ze slaměných došků, přístupné jsou samozřejmě také interiéry vybavené nejen tradičním kuchyňským náčiním.

Zlín

Baťovy závody ve Zlíně
Autor: profimedia Baťovy závody ve Zlíně

Pokud milujete funkcionalismus, je Zlín městem přesně pro vás. Byl vystavěn obuvnickou firmou Tomáše Bati podle amerického vzoru. Ve 30. letech 20. století vznikla tovární i obytná čtvrť i 21. správní budova Baťových závodů, která se stala jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Další zajímavostí je kancelář ve výtahu, která ovšem nesloužila jen jednomu člověku, ale používali ji všichni manažeři, kteří jím cestovali za svými podřízenými, aby jim šetřili čas. Legendární obchodník tu dnes má i svůj nedávno inovovaný Památník Tomáše Bati, který patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu.

Zoo Zlín

ZOO Zlín
Autor: profimedia ZOO Zlín

Když už budete ve Zlíně, nenechte si ujít návštěvu zoologické zahrady, která je opravdu výjimečná a je považována za nejhezčí zoo na Moravě. Rozkládá se v krásném parku s romantickým zámkem Lešná a je jedinečná rozdělením areálů podle jednotlivých kontinentů. Za jeden den tak můžete procestovat Afriku, Asii, Austrálii i Ameriku a seznámíte se s 215 druhy zvířat. Ojedinělá je Zátoka rejnoků, která nemá v Evropě obdoby. V prostorném bazénu na vás čekají mořští rejnoci, které si můžete pohladit, a dokonce i nakrmit krevetami. 

Vodní nádrž Fryšták

Vodní nádrž Fryšták
Autor: profimedia Vodní nádrž Fryšták

Rozvoj města Zlín si v letech před druhou světovou válkou žádal i výstavbu nádrže. Hlavním účelem vodního díla bylo zajistit dostatek vody pro skupinový vodovod Zlín. Značný pokles potřeby vody během 90. let však způsobil, že roku 1996 bylo vodárenské využití zrušeno. Nádrž je však nadále vedena jako vodárenská s tím, že odběry mohou být obnoveny v případě budoucí potřeby, a proto ji bohužel není dovoleno využívat k rekreačním účelům. Vodní dílo ležící na Fryštáckém potoce bylo v roce 1997 prohlášeno za kulturní památku jako významná ukázka pozdní éry zlínského „Baťova“ funkcionalismu.

Zámek Raduň

Kam vyrazit na výlet? Objevte méně známé, ale stejně půvabné hrady a zámky

Letní výlety na kole

Letní výlety na kole: Vydejte se do skal, k jezerům i na pohádková místa

Až vystoupáte na Svatý Kopeček a pohlédnete do širokého okolí, možná pochopíte, že má zdejší krajina až nadpřirozenou moc.

Tip na výlet: Tajuplná místa, která vás nabijí pozitivní energií

reklama

Související témata: výlet , tip na výlet , Zlínský kraj , kam na výlet , Luhačovice , hrad , zoo zlín

reklama

Přečtěte si také

reklama