Letní výlety na kole: Vydejte se do skal, k jezerům i na pohádková místa

Letní měsíce jsou jako stvořené pro výlety na kole. Můžete poznávat krásy naší země, osvěžit se v rybníku, navštívit hrady a zámky nebo se jen toulat po klikatých cestách mezi loukami, lesy a městy. Nechte se inspirovat vyhlášenými trasami, které by vám letos neměly uniknout.

Po stopách babičky

Jak napovídá název celého údolí, jedná se o kraj, kde prožila své dětství spisovatelka Božena Němcová, která potom překrásnou krajinu plnou skal a čisté přírody popisuje ve svých knihách. Trasa je méně náročná, vhodná i pro děti, a můžete zde najít sousoší Babičky s dětmi, Viktorčin splav, Staré bělidlo a další věci a místa, která znáte z knihy Babička. Na kolo sedněte v České Skalici a vydejte se po Cestě Boženy Němcové. Po mostě přejedete řeku Úpu a dojedete až k rybníku Jindra, pak do Havlovic a skončíte ve Rtyni v Podkrkonoší. Trasa má asi 15 km.

Jako z obrázku Josefa Lady

Kdo by neznal romantické krajinky z obrázků Josefa Lady. Cyklotrasa ve Středočeském kraji z Mnichovic má celkem 24 kilometrů, vede přes malebnou vesničku v Posázaví Hrusice a končí sice velkým náročným kopcem v Ondřejově, ale na jeho konci jako bonus najdete hvězdárnu. V Ondřejově také najdete skvělou Pekárnu ve mlýně nebo Cukrárnu Sv. Ondřeje. Tato stezka vám nabídne nádherné zážitky v podobě kouzelných výhledů do okolí. A pokud vám bude přát počasí, na tento výlet nikdy nezapomenete.

Pohádkové Adršpašsko a Broumovsko

Slavné místo, které se pravidelně objevuje ve filmech a pohádkách, to je jezero a skály v Královéhradeckém kraji v Adršpachu. Najdete zde jak přírodní krásy (Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny), tak i zajímavé památky či skanzeny. Je tu sice dost kopců, ale nebojte, najdou se zde i cesty pro méně zdatné cyklisty. Zkuste středně náročnou trasu, který měří něco málo přes 20 km. Začnete (a také skončíte) v Teplicích nad Metují, pojedete přes Zámeček Skály až do Adršpachu a zpět. Pohled na Adršpašsko-teplické skály rozhodně stojí za to.

Okruh Vysočinou

Krásnou krajinou pro cyklovýlety je i Vysočina. Zkuste si třeba celodenní okruh, který měří necelých 50 km a začíná ve Žďáru nad Sázavou, kde si můžete ještě před výletem na zámku projít zámeckou trasu. Ze zámku se vydejte přes dvě přírodní rezervace - Světnovské údolí a Olšina u Skleného do Fryšavy pod Žákovou horou a dále do Kadova, kde si můžete dát oběd v restauraci Klokočí. Pokračujte do obce Krátká a dále přes Blatiny lesem do Milov a Dráteníček. Pokud máte dost energie, zhruba půl kilometru od rozcestí se nachází skalní útvar Dráteníčky, oblíbený mezi horolezci. Odtud je to už jednoduché - zpátky na zámek pojedete celou dobu „po červené“.

Dobrodružství na jezerní stezce

Pokud patříte mezi zdatnější cyklisty a dáváte přednost delším a náročnějším trasám, vyzkoušejte trasy v jižních Čechách v okolí Lipna. Delší cestou můžete projet celých 45 km, kratší varianta pro rodiny s dětmi měří 32 km. Tu snazší opravdu zvládnete i s dětmi, i když je to spíš na celodenní výlet. Zážitkem na trase budou určitě dvě jízdy převozem přes Lipno.

Něco pro opravdové fanšmekry

Máte-li v nohách už tisíce kilometrů, možná si troufnete na některý z cyklistických závodů po Česku. Největší a tradičně nejkvalitněji obsazený cyklistický závod na českých silnicích letos změnil svůj název z Czech Tour na SAZKA Tour a pojede se ve čtyřech krajích v termínu 5. - 8. srpna 2021. Součástí je i zajímavý doprovodný program. Mezi další vyhlášené závody patří také seriál závodů Prima Cup 2021, Author král Šumavy 2021 nebo ČT Author Cup.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.