Životní styl

27. září 2020 06:16

Anna Kopečková

Designérka dětských bot Jana Šůstková: Obuv by se měla přizpůsobovat noze, nikoliv naopak

Vybrat boty, které by dítěti skvěle seděly, nikde ho netlačily, a pokud možno se mu i líbily a hned z nich nevyrostlo, není jen tak. To všechno dobře ví Jana Šůstková, která se v rodinné české firmě Fare věnuje designu a modelářství bot nejen pro děti, ale i dospělé.

  • Ve firmě Fare, kterou vedete spolu s manželem, máte na starost vývoj, design a modelářství bot. Jak moc je těžké skloubit to, aby obuv byla zdravotně nezávadná, chránila dětskou nohu a zároveň dobře vypadala?

Někdy je těžké skloubit všechny tři věci. Ale vždy je to věc, kterou se musím snažit vyřešit tak, aby byl zákazník spokojený. Na začátku nápadu je vždy pouze návrh modelu, jak ráda říkám, v této fázi snese papír všechno. Když navrhujete, můžete si vymyslet vlastně cokoliv. Pokud ale nevíte, jak to technicky vyrobíte, je to potom zbytečné. Když pak modelářsky začnete pracovat na vzoru a zjistíte, že to opravdu nejde, musíte někdy začít i od začátku. Přihlížet ke zdravotnímu aspektu je nutné neustále. Je to ale věc, na které se podílí už modelář kopyt (formy), na kterém bota získává tvar.

  • Dá se poznat, kromě různých certifikátů, jako je např. Žirafa, že je bota kvalitní a pro dítě vhodná?

V první řadě musíte vědět, co od boty očekáváte. Co vlastně hledáte. Vlastnosti obuvi se mění podle jejího účelu. Pokud hledáte nějakou kvalitní vycházkovou obuv, bude mít určitě jiné vlastnosti než trekkingová obuv. Kvalitní obuv by měla být správně ortopedicky navržena, dobře technicky zpracována a hlavně by měly být použity materiály odpovídající požadovanému účelu.

  • Jak má tedy vypadat ideální dětská bota? Na co by se měli rodiče při výběru zaměřit?

Jak už jsem zmínila, ideální bota je pro každé dítě nebo dospělého jiná. Doporučila bych se zaměřit hlavně na výběr správné velikosti a tvaru obuvi. Zda botička dítě nikde netlačí. Je dobře si všimnout, jak dítě v botě chodí, zda například nezakopává. Měli bychom taky vědět, k jakému účelu obuv chceme používat. Botička pro děti by měla být dobře ohebná, prodyšná a s minimálním podpatkem. V dalších parametrech se dnes názory velmi rozcházejí. Já osobně bych doporučovala, aby botička měla v patní části tenký opatek – ztužení patní části. Nový trend barefoot se přiklání k tomu, aby obuv opatek vůbec neměla. Je taková zásada, že obuv by se měla přizpůsobovat noze, nikoliv naopak.

CO SE STANE, KDYŽ VYBERETE DÍTĚTI ŠPATNÉ BOTY?

  • Dětské nohy rostou velmi rychle, takže rodiče často kupují boty o něco větší, aby z nich dítě hned nevyrostlo. Což asi není úplně správné. Kolik by maximálně mělo zůstat volného prostoru před prsty, aby si dítě v botách zbytečně neničilo nohy?

Dle mého názoru je ideální nadměrek okolo 10–12 mm. Pokud bude nadměrek víc, dítě může zakopávat. Bota už nesedí správně na noze, protože je celkově větší nejenom do délky, ale i v ostatních proporcích. Dětem noha roste hodně nepravidelně. Proto je velmi důležité nožičku dítěte často přeměřovat, nejlépe alespoň jedenkrát za tři měsíce. K tomuto účelu prodáváme velice praktické měřidlo Plus 12. Vždy je potřeba přeměřovat obě dvě nohy, protože většinou nejsou úplně stejné. Jednou jsem u svého syna zjistila, že nosil boty, které už měl natěsno, což není dobře. A to měl boty teprve dva měsíce a s nadměrkem 10 mm. Ale noha mu poskočila tak rychle, že jsem to vůbec nečekala.

  • Co si myslíte o barefoot obuvi neboli bosých botách? Jsou pro děti vhodné?

Barefoot obuv je trend, který je ve světě již dlouho, v Americe se objevil před mnoha lety, v Evropě se tento trend teprve rozšiřuje. V Česku je velmi oblíbený hlavně u maminek. Sama s tímto trendem ve většině parametrů souzním. Vždy jsem měla problém si vybrat vhodnou obuv. A i když jsem s manželem ve firmě už 16 let, tak jsem nikdy neměla tak pohodlnou botu, jako když jsme začali s výrobou barefoot obuvi. Mám hodně širokou nohu v prstové části, takže parametr široké špičky mi neskutečně vyhovuje. Trochu se obávám, že holky, které vyrůstají na barefoot botičkách, už nikdy neobují lodičky do špičky, které jsou považovány za ty nejvíc sexy boty.

CHŮZE NABOSO PROSPÍVÁ CHODIDLŮM I TĚLU. MÁ ALE SVOJE PRAVIDLA

  • Jaké jsou trendy v dětské obuvi?

Trendy v dětské obuvi jsou stejně znatelné jako u dámské obuvi. Požadavek, aby obuv měla dostatek prostoru pro prsty, byla měkká a ohebná, to jsou věci, které by měly být samozřejmostí u každé obuvi. Při navrhování se nechávám inspirovat většinou barevnicemi materiálu, které na každou sezonu připravují italští návrháři. V naší praxi ale u holčiček přetrvává požadavek na růžovou a u kluků modrou barvu. Což ne vždy vyhovuje maminkám, které často chtějí mít děti barevně sladěné. Když je obuv hodně rozbarvená, tak už se obtížněji kombinuje s oblečením.

  • Firmu Fare vedete společně s manželem. Máte práci rozdělenou, abyste si „nelezli do zelí“? Shodnete se ve všem, nebo si občas musíte něco prosadit?

S manželem máme práci jak rozdělenou, tak i společnou. On je jednatel společnosti, stará se o techniku, ekonomiku, personalistiku a prodej. Mojí doménou je vývoj, navrhování, konstrukce a výroba. Každý jsme v jiné kanceláři. Běžně se ale s manželem o všem radíme a řešíme spolu spoustu potřebných věcí.

  • Máte dvanáctiletého syna. Vyrostl na vašich botičkách?

Ano, beru to jako samozřejmost a po jiných botičkách mě ani nenapadlo se dívat. Není to problém, protože v našem portfoliu je obuv pro všechny sezony. Na našem Martinovi od nejútlejšího věku zkoušíme všechny možné nové modely. Teď už je to ale větší problém, protože se soustředíme na obuv okolo velikosti 40 a on už má 41. Ještě k tomu „zdědil“ širokou nohu po mamince.

  • Chystáte do budoucnosti nějaké nové projekty?

Řešíme do budoucna několik inovativních programů. Jeden z nich bych ráda popsala blíže. Pracujeme na programu sériové výroby individuální obuvi. Jde o velký projekt, který jsme si s manželem vysnili a doufáme, že se nám podaří ho dotáhnout do úspěšného konce. Cílem je, aby obuv přesně odpovídala tvaru chodidla. Vzhled a materiály si klient sám vybere z palety, kterou mu nabídneme. V současné době dokončujeme práce na vlastní aplikaci pro chytrý telefon, se kterou si zákazník provede sám doma scan nohy a my z tohoto scanu zhotovíme kopyto pro danou nohu. Každý obuvník dobře ví, že správné kopyto je základ pro správně padnoucí obuv.

  • Jak se vaší firmy dotkla situace kolem COVID-19 a všechna opatření, která přišla letos na jaře?

Situace COVID-19 nás zatím naštěstí nijak nezasáhla, a pokud ano, tak pozitivně. Karanténě jsme se doposud naštěstí vyhýbali a měli jsme zatím pouze drobné výpadky ve výrobě – kvůli materiálu, který dovážíme ze zahraničí. Ale jinak se nám naopak během této doby rozrostl prodej přes náš e-shop. Lidé si více zvykli nakupovat přes internet. A už pro ně není problém takto nakoupit ani boty. Dřív si to spousta z nás neuměla vůbec představit.

MgA. Jana Šůstková se narodila v roce 1983 v Uherském Hradišti a vystudovala design obuvi na UTB ve Zlíně. V současné době vede spolu s manželem tradiční českou obuvnickou firmu FARE, kde se zabývá vývojem, designem a modelářstvím bot. V roce 2006 získala ocenění Dobrý design. Kromě společné práce ve firmě s manželem vychovávají dvanáctiletého syna Martina.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 11. 2024

Dnes nebudete zklamáni. V následujících dnech odložíte svůj analytický způsob myšlení a necháte se vést svými pocity. Budete pozorní k lidem, které máte rádi. Pokud někdo bude potřebovat vaši pomoc, může se spolehnout, že přijdete. Ušetřte je ale poučování o tom, co udělali špatně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.