Majitelka obchodu s obuví Linda Vaňková: Ani ve snu by mě nenapadlo, že se může stát něco takového

Měří 180 cm, má nohu velikosti 43 a celou dobu ji štvalo, že nemůže sehnat hezké a dostatečně velké boty. A tak se jednoho dne vzdala své kariéry obchodní ředitelky a založila si vlastní obchod s obuví větších velikostí Cliché Shoes, který už si našel řadu stálých zákaznic. Jenže na jaře přišla krize, která postihla většinu podnikatelů s módou. Jak se jí žije v době koronavirové a co musela změnit, aby její obchod přežil?

  • Mluvily jsme spolu naposledy před pěti lety, kdy jsme připravovaly rozhovor. Jak se od té doby vaše podnikání změnilo?

V posledních měsících se, bohužel, změnilo velmi. Letos v březnu bych ještě odpověděla, že jsem moc ráda, že jsem nevzdala mít svůj sen a šla jsem za ním. Mít obchod, e-shop, jiný přístup k provozování obchodu... V podstatě jsem mohla říct, že takhle jsem to chtěla a konečně se mohu nadechnout.

V dubnu se ze dne na den všechno změnilo, nastal stav nouze a já jsem nemohla ovlivnit vůbec nic. Jen jsem nevěřícně koukala, co se stalo. Nové zboží na jaro a léto bylo v obchodě, který byl zavřený. Dodavetelé samozřejmě chtěli zboží zaplatit.

LINDA VAŇKOVÁ: NEMOHLA SEHNAT PĚKNÉ BOTY, TAK SI ZAŘÍDILA OBCHOD

  • Zachránil vás tedy e-shop?

Byla jsem moc ráda, že mám e-shop, který může fungovat. I když počet objednávek velmi klesl. Abych zákaznicím zpříjemnila nakupování, přidala se možnost platby kartou, rozšířila jsem nabídku přepravních společností a zavedla možnost zpětného svozu nepadnoucí obuvi zdarma. A v mezičase jsem nabízela i možnost osobního doručení zákaznicí vybraných modelů po Praze a okolí. Zákaznice si vybrala botky, ja jsem je dovezla, bezkontaktně předala a pak jsem si dojela pro nepadnoucí vzory. Nedokázala bych jen sedět doma a nic nedělat, musela jsem alespoň nějak fugnovat.

Za několik týdnů se změnilo v podstatě všechno a i v dnešních dnech jsem v situaci, kdy nevím dne ani hodiny. Bohužel i já musím konstatovat, že celkový stav ekonomiky, kdy kromě cestovníhu ruchu atd. padají (i v těchto dnech) naprosto razantně tržby i v obchodech s oděvy a obuví, je krutě pravdivý.

Dokážete ovlivnit výběr kolekcí, kvalitu, počty objenaného zboží, ale ve snu by mě nenapadlo, že se může stát něco takového a jaké to bude mít fatální následky ještě hodně dlouho.

  • Posunula jste se v podnikání? Jste „moudřejší“?

Jinak se zase tak moc věcí nezměnilo. Stále řeším s dodavateli omezenou nabídku modelů ve větších číslech. Stále dokola opakuji, že je třeba nabízet i velké modely v užším střihu, protože naprostá většina obuvi ve větších čísech je střihově šiřší. A slečen, kterým je okolo 13 let a mají velikosti 43, 44, je hodně a sehnat třeba balerínky na užší nohu, je nadlidský výkon.

Moudřejší já asi nikdy nebudu :-) I dál hledám nové výrobce, kteří jsou schopni ušít i větší obuv v zajímavějším designu, než je běžná konfekce. Stále se snažím i v kolekcích od standardních dodavatelů najít zajímavé kousky pro odvážnější zákaznice. Stále se snažím i v průběhu sezony sehnat botky, které si konkrétní zákaznice přeje. I když to leckdy není snadné, protože ve větších číslech se modely objednávají půl roku dopředu a v podstatě neexistují sklady, kam zavoláte, ať vám dovezou, co si přejete, teď hned.

  • Mají zákazníci nové požadavky?

Každá z nás chce boty, které nám budou na délku, budou pohodlné, univerzální a budou dobře vypadat. Tohle je požadavek, který se zřejmě nikdy nezmění a já ho naprosto chápu. Bot, ve kterých vydržím hodinu, mám i já v botníku požehnaně. Nemám ani moc čas řešit, jaké boty si vezmu k jakému outfitu, a tak na běžné nošení volím univerzální modely, které se dají dobře kombinovat.

Pravdou je, že stálé zákaznice mají již specifičtější požadavky. Když už máme ty „běhací“ boty, tak si rády uděláme radost modelem, který je třeba nápadný nebo vhodný jen k některému oblečení. Mám pak velikou radost, když vybereme se zákaznicí něco odvážnějšího a přijde mi fotka, jak to zákaznici sluší v celkovém výsledku. Zahřeje to na duši a jsem ráda, že za to příkoří, kdy jsme nemohly sehnat žádné boty, byla zákaznice odměněna párem, který jí sedí a hlavně se jí líbí. Ať už jsou to odvážné lodičky nebo „obyčejné“ baleríny, ale třeba červené nebo žluté.

  • Je typ obuvi, který během posledních pěti let zcela zanikl?

Ve větších číslech za posledních pár let naprosto zmizely z nabídek výrobců kozačky zvané mušketýrky a letní kozačky. To je nesehnatelný artikl. Podle mně je to škoda, ale bohužel hlavou zeď neprorazím a nikdo se netváří, že by je do produkce zařadil zpět. Uvidíme zase časem, zda se vrátí.

Pravdou je i to, že se celkově snižuje nabídka zimních kozaček. Místo nich se daleko víc produkují modely ke kotníkům.

Ale taky máme i typ obuvi, který ve větších dámských velikostech ještě ani nevznikl, a to barevné holínky. To je věc, která neexistuje, a přitom poptávek je dost. Třeba i my ženy s většíma nohama si jednou pořídíme barevné holínky do deště a na zahradu.

MÁTE ŠIROKOU NEBO ÚZKOU NOHU? ODBORNICE RADÍ, JAKÉ BOTY VYBRAT

  • A co je nového?

Ve větší míře jsou v nabídkách od výrobců modely, které jsou v současné době trendy. Pro letošek jsou to např. kotníčkové boty, spíše do motorkářského stylu, a musím uznat, že některé vypadají parádně.

Celkově teď „frčí“ styl ležerní sportovní elegance. Hodně úspěšné jsou typy městských tenisek, které se nabízejí v řadě barev, s barevnými tkaničkami, s motivem květů atd atd. I za mně osobně to je fajn typ obuvi, ke kterému si s klidem vezmu sako, košili a džíny.

Některé trendy si ale asi i rády odpustíme. Napadají mě třeba tzv. ugly sneakers. To jsou takové ty tenisky na obrovské podešvi. Při vší úctě, dámská bota ve velikosti 43, 44, s podešví přesahující botu a o výšce 6 cm, to vážně nevypadá moc dobře. Nicméně je to trend a hodně vysoké podešve se objevují i na letních modelech. Jen u nás v obchodě moc ne. Nám se to se zákaznicemi moc nelíbí, už takhle měříme kolem 180 cm.

  • Chodí dle vás Češi ve špatných botách? Čili šetří na nich?

Já myslím, že se to už lepší, alespoň podle toho, co vidím na ulici. Cena není zárukou toho, zda bota je dobrá nebo špatná. I luxusní botky za hodně tisíc mohou být mučicí nástroj. Ale nemůžeme moc čekat, že boty, které stojí pár set, budou mít tvarovanou stélku a měkkoučký došlap.

Naše zákaznice většínou volí kožené modely a pohodlí a já se snažím mít v nabídce několik cenových hladin.

CO SE STANE, KDYŽ VYBERETE DÍTĚTI ŠPATNÉ BOTY?

  • Jaký je nejhorší prohřešek u obuvi, co se týče zdraví, ale i pohodlí?

Malé boty :-) Nejsem ortoped, ale z vlastních bolestných zkušeností a zkušeností zákaznic jsme asi zajedno, že když se snažíte nacpat do boty, která vám je o číslo menší, tak to nemůže dopadnout dobře.

Jsou ale i ženy, které jsou ochotné trpět v uzounké lodičce na 12 cm podpatku a vědí to, že se jim deformují prsty, že mají vystouplé žíly, že to asi není v pořádku, ale stejně se toho nevzdají. Je to jen volba každého z nás.

  • Retro móda je trendy. Je tomu i u obuvi?

Retro botky se objevují snad v každé kolekci i ve větších číslech a já jsem za to moc ráda. Jsem celkem vkusově odvážný člověk, ale myslím, že je někdy lepší se stylově vrátit v čase a oprášit něco, co už tu bylo a fungovalo, než vymýšlet leckdy nesmysly, které za rok zmizí ze stránek módních časopisů.

  • Jaké máte plány do budoucna?

Dnes si netroufnu mít plány. Vím, zní to strašně, po 8 letech s obchodem, který vybudujete. Pro mě je teď podstatné, abych i nadále mohla dělat radost zákaznicím s větší velikostí obuvi. Udělám pro to vše, co bude v mých silách. Naše zákaznice si to zaslouží, je to skvělá parta žen, a já jim velice děkuji za každou jednotlivou objednávku, za každý nákup i za každé slovo podpory, které mi psaly v době zavření obchodu. Moc si toho vážím.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.