Marie Poledňáková začínala kariéru u soustruhu. Čím si ji získal Tomáš Holý?

S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel... To je jen stručný výčet jejích nejslavnějších filmů, které se nezapomenutelně zapsaly do české kinematografie. Na rozdíl od jiných režisérů se nikdy nebála točit s dětmi. Vždycky měla velký dar vybrat ty nejlepší. Jak objevila například největší dětskou hereckou hvězdu Tomáše Holého?

Na konkurz hlavní dětské role do rodinné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku dorazilo 160 capartů. Byl mezi nimi i Tomáš Holý, který měl za sebou už mini roli v komedii Marečku, podejte mi pero! Zpočátku to vypadalo, že u režisérky Marie Poledňákové nebude mít šanci. „Tomáš nebyl nijak přehnaně hezké dítě, odstávaly mu uši a navíc byl mezi dětmi nejmladší. Do debaty se vůbec nezapojil, ani jednou nepromluvil. Přitom iniciativa dětí a jejich spontánní reakce jsou při výběru rozhodující. Zdál se mi také příliš malý, pochybovala jsem, že by byl schopen vydržet tak dlouhé natáčení. Ničím mě napoprvé nezaujal,“ přiznala ve svých pamětech režisérka.

Tomáš Holý? Tichý kluk, který dělal komické grimasy

Z castingu tehdy vybrala pět kluků a všechny ostatní, včetně Tomáše, poslala domů. „Najednou se rozlétly dveře a Tomáš se vrátil. Nemluvil. Jen takovým milým gestem naznačil, že si tam zapomněl čepici a dělal u toho různé komické grimasy. To už mě zaujalo, tak jsem se rozhodla pozvat ještě i jeho. Ale moc jsem si od toho neslibovala,“ zavzpomínala Poledňáková.

Rozhodující kolo výběru probíhalo v zimě na Mikuláše, kdy napadla spousta sněhu. Zatímco všechny děti dorazily včas a v pořádku, Holý nikde. „Vyválel se ve sněhu a než pro něj dorazilo auto z Barrandova, byl celý promočený. Asistentky mu musely sušit všechno oblečení, co na sobě měl. To už v mém žebříčku zájmu začal stoupat hodně nahoru,“ přiblížila s úsměvem Marie.

Na zkoušce byli přítomni i Jana Preissová s Františkem Němcem, aby se ukázalo, které z dětí se k nim nejvíce hodí. Když s nimi zkoušel Tomáš, spletl, co se dalo. „Brebtal, u toho se culil, byl tak bezprostřední, roztomilý a něžný. Intuice mi v tu chvíli napověděla, že nikdo jiný malého Vaška hrát nemůže. Když jsem se ještě zeptala Jany Preissové a Františka Němce, kterého kluka by si přáli, oba ukázali také na něj,“ dodala režisérka.

Těžká autonehoda a práce u soustruhu

Její život nebyl vždycky veselý. V patnácti letech se vážně zranila během autonehody, krátce nato prodělala zánět srdečního svalu, který ji na několik měsíců upoutal na lůžko. Po absolvování gymnázia chtěla studovat chemii, což jí nebylo umožněno z kádrových důvodů, neboť část její rodiny emigrovala. Namísto vysoké školy nastoupila do továrny, kde pracovala s vrtačkou, na lisu, brousila hrnce, svařovala... Pomohl jí až věhlasný scenárista a dramaturg Jaroslav Dietl, který jí nabídl práci asistentky režie v tehdejší Československé televizi a tím odstartoval její kariéru.

Syn jí sháněl nového tatínka

Ani v lásce příliš štěstí neměla. Za sebou má nevydařené manželství s muzikologem Ivanem Poledňákem, s nímž má syna Petra. Když se rozvedla, zůstala tehdy s osmiletým dítětem sama, což ji inspirovalo k napsání právě zmíněné komedie v hlavní roli s Tomášem Holým. „Péťovi se život s mámou nezdál dost zábavný a chtěl mít doma tatínka. Vysvětlovala jsem mu, že jsme rozvedení a že se to nedá vrátit zpátky. ‚Tak proč si nenajdeš jiného chlapa,‘ ptal se mě pořád dokola. ‚Protože všichni mužský, kteří by se ke mně hodili věkem, jsou ženatí a mají malé děti,‘ odpovídala jsem mu. On si ale nedal říct. Vzal si můj telefonní zápisník, kde byli především herci, kameramani, rekvizitáři a začal zkoumat jednotlivá jména. Podle abecedy mi postupně všechny nabízel a já musela u každého jména vysvětlovat, proč to nejde,“ prozradila s úsměvem Marie Poledňáková.

Mrtvice ji poznamenala

Před pěti lety ji postihla mozková mrtvice a s následky se potýká dodnes. „Neposlouchá mě levá noha a levá ruka. Musím rehabilitovat a to cvičení mě bolí. Mozková příhoda, kterou jsem měla, většinou zasáhne řeč, takže lidé nemluví a ztrácejí paměť. V tom jsem měla obrovské štěstí,“ svěřila se před čtyřmi lety v posledním rozhovoru pro magazín Dnes.

Paní režisérko, všechno nejlepší k 80. narozeninám! Držíme palce a přejeme hodně zdraví!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.