Právě probíhá chanuka: Co víte o tomto tajemném svátku světel?

Od 10. do 18. prosince slaví letos židé chanuku. Znáte tradice a význam tohoto krásného židovského svátku?

Zatímco Vánoce jsou všude kolem nás, chanuka neboli židovský svátek světel už nenápadně a poklidně probíhá. Letos připadlo jeho pohyblivé datum na prvních osm prosincových dní, druhým prosincem počínaje. Víte, co se v židovských rodinách vlastně odehrává a slaví?

Chanuka a Vánoce

Lidé mají tendenci spojovat chanuku s křesťanskými Vánoci, ale židé chanuku rozhodně nepovažují za oslavu Vánoc. Chanuka je sice oblíbený svátek, ale nepatří mezi nejvýznamnější židovské svátky. Připadá nicméně do předvánočního období, ale pokaždé v jiný čas, může probíhat od konce listopadu až do konce prosince.

Co vlastně židé slaví?

Chanuka neboli svátek světel je příležitost připomenout si starozákonní příběh o znovuvysvěcení jeruzalémského chrámu při povstání Makabejských před více než 2 100 lety.

Tehdy se stalo, že byl chrám znesvěcen pohanským rituálem a bylo třeba znovu jej vysvětit. Podle starého příběhu se stal „zázrak s olejem“: když tehdy přišli židé do chrámu, našli jen jednu nádobu s olejem. Ta by stačila pro chrámovou menoru jen na jeden den, ale stal se zázrak a olej vydržel hořet po osm dní.

STAROČESKÉ VÁNOČNÍ TRADICE: JAK SE PEKL VRKOČ A K ČEMU SLOUŽIL POLAZ

Jak chanuku slaví?

Zvyků a tradic se v židovských rodinách dodržuje hned několik.

V první řadě se rozsvěcuje osmiramenný svícen, který připomíná osm dní zázraku s olejem. Svíce se nezapalují zapalovačem, ale pomocí tzv. „šamaše“, což je pomocná svíce, která zapaluje ty ostatní.

Svícny si židé často dávají za okna, aby byly vidět pro ty, kteří také touží po radosti ze světla. Svíce nebo také olejové lampičky se rozžínají v přesném pořadí a provázejí je žehnací modlitby.

Židé chanuku slaví celkem veřejně, i když není důvodem například pracovního volna. Děti se na svátek světel jistě těší, protože dostávají malé dárky, hlavně v komunitách amerických židů. Snad pro zapalování svící a prosincový čas vidí někteří lidé podobnost s Vánoci, ale původní význam je opravdu jiný.

I chanuka má své písně podobně jako křesťanské Vánoce koledy. Jmenují se „Maoz cur“ neboli Mocná skála a „Hanerot halalu“ neboli Tyto svíčky.

KDE SE VZALA TRADICE VÁNOČNÍHO STROMEČKU?

Co se o chanuce jí?

Chanuka má i svá typická jídla. Jsou to hlavně „sufganiot“, což jsou v podstatě koblihy, a „levivot neboli bramboráky. Obě jídla vyžadují mnoho oleje a ostatně skoro všechna jídla se v době chanuky připravují hlavně na oleji. Židovské hospodyně smaží hromady bramborových placek nebo bramboráků, koblihy se pak jedí s různými náplněmi nebo jen pocukrované. Delikatesou jsou také smažené a obalované žampiony. K poctě židovky Judity, hrdinky, jejíž příběh stětí Holoferna je k chanukovému příběhu připojován, je zvykem jíst na chanuku něco mléčného.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.