Příběh Jarmily: Opustila práci a vyrábí náramky, které vás nabijí energií

Nejpřínosnější v našem životě může být zjištění, že práce, kterou děláme, nás vůbec nenaplňuje a my sebereme všechnu svou odvahu a rozhodneme se tuto situaci změnit. Jen zlomek lidí umí udělat ten první a nedůležitější krok: opustit stálý plat, kolikrát i vysněný, a vydat se za snem nebo prostě jen pocitem, že je potřeba to zkusit. Jarmila Vančurová to zkusila a díky tomu vzniky náramky Spirit Beads, které zdobí několikero stovek, možná i tisíce rukou v Čes

Celý příběh začal před necelými 5 lety na indonéském ostrově Bali, který je z mnoha důvodů považován za mystické místo. Vystudovaná inženýrka ekonomie, která pracovala 8 let jako regional retail manažer pro velkou firmu, stála na křižovatce. Pokračovat v nalajnované cestě a přijmout jistoty, které nabízí stála práce a stálý plat, nebo být sama sebou, ale vstoupit do existenční nejistoty? Proti sobě stál rozum a touha a nelehké rozhodnutí.

Ostrov Bali však ukázal jedno ze svých kouzel, říká se, že toto místo leží v „ring of fire”, místě plném tektonických posunů, činných sopek a bohaté historie a otevírá čakru intuice. Stalo se, a tím to celé začalo. Jarmila poznala volnost a při tom tvořila své náramky pro kamarády. Už tu najednou nebyla potřeba vracet se do práce. „Úplně na začátku to nebyl nápad na podnikání. Byla to spíš součást takové mé meditace, abych přišla na to, kam bude můj profesní život směřovat. Nejlepší nápady ke mně většinou přicházejí, když něco vytvářím," objasňuje zakladatelka značky SPIRIT BEADS a spolumajitelka obchůdku na pražských Vinohradech Jarmila Vančurová.

Tenkrát když jsem začínala, to byla opravdu trefa do černého, aniž by to byl původní záměr. Nedělala jsem žádný průzkum trhu, nic, prostě to přišlo samo. Intuice skutečně zafungovala a já jsem se vydala na úplně novou životní cestu,” dodává Jarmila.

Velkou podporu měla ve svém příteli, který jí, mimo jiné, k 30. narozeninám dal připravený e-shop a řekl jí: „Zkus to, za to nic nedáš.“

Dnes má Jarmila tisíce spokojených zákazníků. Každoročně se vrací na Bali, kde její nový příběh začal. Osobně zde vybírá kameny, vyrábí stříbrné elementy a doplňky pro své zákazníky. Vybírá je s láskou a péčí. Tak jako ona čerpá energii na další období, tak ji zároveň předává i do své práce a do svých náramků. Její nadšení a zápal je inspirací pro ty, kdo pochybují o tom, zda tomu, co dělají, chtějí obětovat celý život.

Jarmilo, čím se vyznačují vaše náramky a v čem tkví jejich kvalita? Čím jsou originální?

Doufám, že z nich stále dýchá spiritualita. Důraz kladu také na to, jak jsou poskládány. Někdy se na jednom náramku potká i 5 elementů z různých končin naší krásné planety. Spiritualita a klid je to, co bych si přála, aby lidem naše náramky přinášely do jejich životů.

Od začátku jsme se od ostatních lišili střapečky, které jsou součástí náramků. Trvalo opravdu dlouho, než jsem přišla na to, jak udělat perfektní pevný střapeček. Při jejich výrobě dodržujeme přesný počet obmotání a provlíknutí. Postupem času nám konkurence začala kopírovat i střapečky, ale zatím jsem díky naší specifické bavlnce a postupu při výrobě takový, jako je ten náš, v Čechách neviděla.

Velký důraz samozřejmě kladu na kvalitu materiálů a stále hledám nové kameny. Nedílnou součástí je také naše logo, které je na každém z náramků.

Máte nějaký nejoblíbenější náramek?

Nejoblíbenějších náramků mám samozřejmě hned několik! Jejich výběr je závislý na mnoha faktorech, třeba na tom, jaké je roční období nebo v jakém jsem rozpoložení, ale je pravda, že se vždy vracím k růženínu v kombinaci s křišťálem. Růženín by podle mého názoru měla mít každá žena, je totiž spojen s láskou a hlavně se sebeláskou, která je zvláště u žen velmi potřeba a mnohdy chybí. Křišťál je známý jako nejvyšší ochranný kámen, už staří Řekové jej uctívali jako zkamenělý led svatých vod, který ani na slunci neroztaje.

Jaké jsou současné trendy ve špercích z minerálů a přírodních materiálů?

Trendem jsou minerály v tzv. „raw” podobě. Minerály už nejsou jen opracované a vybroušené do hladka, ale zachovávají svůj surový vzhled. Dalším trendem jsou přírodní materiály, které jsou součástí šperku. Mohou to být například semínka rudrakshi, kokosové skořápky, semínka lotusu…

A ještě jeden trend, který mě těší, bych zmínila. Tím jsou recyklované plasty, které byly vylovené při úklidu moří a oceánů a nacházejí znovu uplatnění.

Dají se minerály libovolné kombinovat? Nemůže to mít „vedlejší účinky”?

Tohle je jedna z nejčastějších otázek, kterou od klientů dostávám, a strávila jsem nespočet hodin pátráním v knihách a na internetu, ale nenašla jsem nikde žádné záporné doporučení od odborníků, které by přímo zakazovalo nějaké kameny kombinovat.

Jak si správně náramek vybírat?

Já vždy klientům doporučuji vybírat náramek nebo minerál intuitivně. Protože život nás formuje a přináší nám do něj situace, ať už partnerské, pracovní, zdravotní, které nás velmi ovlivňují a výběr kamene tomu pak odpovídá. Proto vždy, když přijde klient nebo klientka do obchůdku, nechám je, ať si podle intuice vyberou kámen, který je přitahuje (barvou, tvarem, vzhledem) a až pak jim dám přečíst informace o minerálu, o jeho vlastnostech, léčebných účincích nebo doporučených znameních (které se ale v 6 různých knihách budou lišit).

Podle znamení se při výběru náramku rozhoduje 90 % klientů a já se jim to vždy pokouším rozmluvit. Samozřejmě jsme se narodili v určitý den, ke kterému se přiděluje dané znamení, ale pak je i tzv. ascendent, který podle mě sedí na většinu lidí víc než jejich znamení.

Díky SPIRIT BEADS navazujete různé spolupráce, co vás na nich těší?

Ano, je pravda, že díky SPIRIT BEADS potkávám spoustu skvělých lidí. Ideální je, když spolupráce vznikne nenuceně a spontánně. Tak to bylo například s Radkou Třeštíkovou, která za mnou přišla, když psala knihu Bábovky, že by se jí líbilo udělat ke knize náramek. Tehdy by mě ani Radku nenapadlo, že to bude taková pecka. A pak jsme to samé opakovaly s Radčinou další knihou, Osm.

Moc mě také těší spolupráce s dámami z Pink Bubble, které jsem potkala díky svému manželovi. Pink Bubble je organizace, která pomáhá onkologicky nemocným dětem a mladistvým. Společně navrhujeme náramky a výtěžek z jejich prodeje jde právě nadačnímu fondu Pink Bubble. Každý rok se víc a víc dojímám na tím, jak jsou lidé dobrosrdeční a jak se nám kasička v obchodě plní.

Poslední spolupráce je s Yasminkou a spočívá v propojení minerálů a olejů. Dlouho jsem přemýšlela, jak propojit Yasminku a SPIRIT BEADS, a pak to přišlo: voňavé náramky. Yasminka, stejně jako já, dbá na to, aby její oleje byly kvalitní a sama si vybírá rostlinky i bylinky k destilaci. Dokáže o své práci mluvit s takovým nadšením, že mi je jasné, že bych lepšího člověka pro tuto spolupráci nenašla.

Jsem pyšná i na to, že se náramky objevují na rukou známých osobností z kultury, a dokonce i sportu.

Energetické náramky mají podle buddhistického učení léčivou moc nad naší myslí. Mají pro vás osobně náramky nějaký hlubší smysl?

Samozřejmě, že mají. SPIRIT BEADS je takové moje dítě, o které se starám a ono pomalinku roste. Díky tomu se mi otevírají nové obzory a navazuji nová přátelství. Je to pro mě obrovská zodpovědnost. Lidé mi často píšou nebo vyprávějí v obchůdku jejich někdy až neuvěřitelné příběhy a chtějí radu nebo pomoc právě skrz naše minerály. Proto se stále snažím učit a posouvat se dál, abych jejich důvěru nezklamala.

Jak poznáte, že vaše práce dává smysl? Že je to opravdu to pravé, co vás naplňuje?

Nejlepší odpovědí na tuhle otázkou jsou zákazníci. Můj manžel se mi vždycky směje, když sedíme někde v restauraci a paní vedle u stolu má na ruce moje náramky a já mam slzy na krajíčku. Klientky mi vyprávějí příhody, které se jim díky náramkům staly, muži vybírají náramky pro své milé k výročí… to je prostě nejvíc a mě to nesmírně naplňuje a utvrzuje v tom, že něco děláme opravdu dobře, a že i po těch letech to lidi dělá šťastné.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.