Zdraví a nemoci

27. ledna 2020 14:40

Anna Kopečková

Bojíte se koronaviru? Papírová rouška vás před nákazou neochrání

Nový typ nebezpečného koronaviru pocházejícího z Číny se šíří stále dál. V čem je tak zákeřný, jak se nákaza projevuje a jak se před ní můžeme chránit?

Nový tip koronaviru, který se od konce prosince šíří z čínského města Wu-chan, si vyžádal v Číně již 81 mrtvých, 2744 lidí je nakažených. Podle čínské zdravotnické komise přibylo za posledních 24 hodin 769 potvrzených případů infekce a dalších více než 30 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují.

Proč se ho tak bojíme?

Jak uvádí Wikipedie, koronavirus (Coronavirus) je společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Coronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Původně byly koronaviry známy jen jako původci infekcí u zvířat, od 60. let 20. století byly ale zjištěny i u člověka. U něj vyvolávají některé formy viru běžná onemocnění (například nachlazení), v roce 2002 byl však nově objevený Betacoronavirus zjištěn jako původce nemoci SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). O deset let později se pak objevila nová forma nazvaná MERS (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), která způsobuje obdobně závažné onemocnění. Nový typ nebezpečného koronaviru, který se objevil na sklonku loňského roku v Číně, dostal prozatímní označení 2019-nCoV. Zatím se o něm ví jen málo a není ani jasné, jak velké je riziko spojené s jeho mutací.

Nákaza se šíří velmi snadno

Koronavirus vyvolává stejné příznaky, jaké známe u chřipky – problémy s dýcháním, horečka, kašel. Problém je, že inkubační doba u koronaviru trvá jeden až čtrnáct dnů a během této doby na sobě nakažený člověk vůbec nemusí pozorovat žádné symptomy. Každý na virus reaguje jinak. Kvůli tomu se nemoc velmi rychle šíří. Navíc virus začal mutovat, což ho činí ještě nebezpečnějším a infekčnějším. Podle dvou na sobě nezávislých britských studií přenese každý nakažený člověk nemoc na další dva až tři lidi. To, jak rychle se nákaza bude šířit, záleží na účinnosti ochranných opatření. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru ale už teď odhadují, že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakažených.

Do Evropy se koronavirus dostal již minulý pátek. První případy nákazy z Číny se potvrdily ve Francii. Onemocnění se rozšířilo také do dalších míst po celém světě, například do Thajska, na Tchaj-wan, do Japonska, Vietnamu, Malajsie, Nepálu, USA, Kanady nebo Austrálie. Protože původcem koronaviru jsou nejspíš hadi, kteří se prodávali na tržišti ve Wu-chanu, začal v Číně v rámci preventivních opatření od neděle až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat a masa z nich.

Rouška vás neochrání, ale je to lepší než nic

Preventivní opatření jsou u koronaviru podobná jako u chřipky. Důležité je vyhýbat se těm, kteří mají příznaky respiračních onemocnění, dodržovat základní hygienická pravidla, především si důkladně mýt ruce. A používat vhodný antibakteriální gel, pokud není v danou chvíli možné si ruce důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce. Podobné pravidlo platí i u kýchání. Hygienická pravidla je vhodné dodržovat také v místech s vysokou koncentrací lidí a v dopravních prostředcích. Při udržování čistoty bychom neměli zapomenout například na pravidelnou povrchovou desinfekci mobilního telefonu a klávesnice počítače, které mohou být rovněž zdrojem mnoha bakterií a virů.

Spousta lidí v obavě před nákazou míří do lékáren pro ochranné roušky, které jsou už na řadě míst vyprodané. Odborníci však upozorňují na rozdíl mezi použitím roušky a respirátoru. Zdravého jedince totiž obyčejná rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. „Běžné papírové roušky chrání víc okolí před člověkem s rouškou, který by mohl být infekční, než daného člověka s rouškou před nakaženými kolem něj," řekl ČTK Doc. MUDr. Rastislav Maďar z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava. Podle něj papírová rouška za pár desítek minut dýcháním zvlhne a zvýší se její propustnost. Musela by se proto pravidelně vyměňovat. „Jistá ochrana to je, lepší než nemít žádnou," dodal.

Chřipková epidemie udeřila

Epidemie chřipky každoročně přichází v lednu. Nejinak je tomu i letos a nemocných stále přibývá. Do poloviny ledna lékaři zaznamenali 40 vážných případů chřipky, kvůli nimž skončili pacienti v nemocnicích na odděleních anesteziologicko-resuscitačních nebo na jednotkách intenzivní péče. Osm z nich nemoci podlehlo.

Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí. Odborníci proto zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám doporučují očkování. Mají ho hrazené ze zdravotního pojištění.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.