Tenhle vitamin chrání před osteoporózou, depresí i epidemií. Máte ho dost?
Chrání před osteoporózou, depresí i chřipkovou epidemií. Víte, který je to vitamin a máte ho dost? Zdroj: iStock
I když se o vitaminu D3 mluví hlavně ve spojitosti s pevnými kostmi, jeho význam je mnohem větší. Ovlivňuje více než 200 procesů v těle, včetně naší imunity, která je v zimním období velmi důležitá. Stravou přitom dokážeme přijmout jen zhruba 10 % potřebné dávky tohoto vitaminu. Jeho hlavním zdrojem tedy stále zůstává sluneční záření. Jenže co dělat, když je slunce málo?
Vitamin D3 je přirozeně se vyskytující forma vitaminu D, který vzniká v kůži působením slunečního záření. Jeho nejdůležitější úlohou je udržovat správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří. Nedostatek vitaminu D3 vede k poklesu hladiny vápníku v krvi, organismus si ho začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ čili osteoporóze. Vitamin D3 má rovněž vliv na imunitu, kterou je obzvlášť v zimních měsících třeba posilovat, a pomáhá překonávat smutek a depresi. Také přispívá k udržení zdravých zubů a ke správnému fungování svalů. Podílí se na regulaci krevního tlaku a na růstu krevních, svalových a kožních buněk. „Vitamin D3 účinkuje na celou řadu tkání. Při dostatečných dávkách zlepšuje prognózy chorob a často působí i preventivně – k nemocem vůbec nemusí dojít –, a to včetně závažných chorob, jako je rakovina,“ říká MUDr. Jana Čepová z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol.
Jen strava vás nezachrání
Zdrojem tohoto vitaminu je jen velmi málo potravin a podle nejnovějších informací a výzkumů lze stravou přijmout pouze 10 % vitaminu D3. Mezi potraviny nejbohatší na vitamin D patří tresčí olej, ústřice, vaječné žloutky nebo ryby jako pstruh, štika, losos či tuňák.
Denní dávka vitaminu D u dospělého člověka by se měla v závislosti na více faktorech pohybovat zhruba kolem 1000 jednotek (IU), což znamená, že bychom museli každý den sníst například 200 g lososa a 200 g ementálu.
Hlavním zdrojem déčka ale zůstává sluneční záření, a to až z 90 %. Během jednoho dne stráveného na slunci může vzniknout až 1200 mikrogramů vitaminu D (1 μg = 40 IU).
Když ani slunce nestačí
Ovšem slunce u nás nesvítí intenzivně během celého roku a je prokázáno, že v našem pásmu lze D3 ze slunce účinně čerpat zhruba jen v období od července do srpna v době kolem poledne. Vliv má i celá řada dalších faktorů. Důvodem nedostatku vitaminu D může být i smog, který propouští sluneční záření v omezeném množství, stejně tak používání ochranných opalovacích prostředků. V procesu vstřebávání déčka ze slunce sehrává svou úlohu i věk, protože pokožka starších lidí má sníženou schopnost vytvářet vitamin D při pobytu na slunci. Podobně jsou na tom i lidé s přirozeně vyšší pigmentací či opálení lidé, jejichž pigmentace působí jako filtr. Spoléhat jen na sluníčko se tedy určitě nevyplatí.
Pro slunce k lékaři
V současnosti trpí nedostatkem vitaminu D téměř 60 % populace všech věkových skupin, z toho polovina má hodnoty tohoto vitaminu na extrémně nízké úrovni, což lze zjistit krevním testem u lékaře. Pokud chcete déčko preventivně doplnit nebo patříte do některé z rizikových skupin, zaměřte se při výběru vhodného produktu na kvalitu a především množství účinné látky. „Některé dostupné doplňky stravy obsahují až 5600 jednotek (IU) vitaminu D3 a stačí je tak užívat jednou týdně. Tělo si načerpané množství déčka uloží a postupně je čerpá v takové míře, jak právě potřebuje,“ říká MUDr. Jana Čepová.
Pokud preferujete co nejpřírodnější produkty, volte raději tobolky s účinnou látkou v sypké podobě – oproti tabletám neobsahují pojiva, barviva, stabilizátory, leštidla a jiné nadbytečné látky.