Celebrity

18. června 2023 06:00

David Laštovka

Zuzana Navarová zemřela předčasně. Před smrtí se vdala, změnila image i životní styl

Zpěvačka Zuzana Navarová nazpívala k pohádce Čert ví proč úvodní píseň. Podívejte se na trailer ZDROJ: DVD SPI FILM 2003

Zuzana Navarová patřila k nejvýraznějším českým zpěvačkám. Její život vyhasl předčasně. Zemřela v pouhých pětačtyřiceti letech, kdy podlehla zákeřné rakovině prsu spojenou s cirhózou jater. O tom, čím si prochází, nikdo neměl ponětí. Nedávala na sobě nic znát a koncertovala až do poslední chvíle. V těchto dnech by jí bylo 64 let.

Na partnery měla Zuzana Navarová dlouho smůlu. Poprvé se vdávala až ve svých čtyřiceti letech. Jejím vyvoleným se stal temperamentní Kubánec Luis de Tejada. Manželství jí ovšem do života nic převratného nepřineslo. Zanedlouho po svatbě přišel rozvod. Krátce nato zpěvačka zásadně změnila životní styl. Přestala kouřit, pít alkohol, místo toho dávala přednost zelenému čaji a začala cvičit taj-či.

Jak se nakonec ukázalo, tato proměna měla svůj důvod. V té době už totiž sváděla boj se zákeřnou rakovinou, o které nikdo nevěděl. Zpěvačka vše tajila i před svými nejbližšími. „Ani muzikanti okolo ní neměli tušení, jak je situace vážná. Když se poprvé ukázala s ostříhanými vlasy, říkali jsme si: Pozor, rozmar, ženská v letech musí mít novou image,“ prozradil v Českém rozhlase redaktor a publicista Václav Souček.

Přestala plánovat. Užívala si každé chvíle

Zuzana věděla, že jí moc času nezbývá, proto se snažila být pracovně aktivní, dokud jí síly dovolovaly. Až do poslední chvíle koncertovala, věnovala se charitě. „Už několik let neplánuju. Jako cíl jsem si vytkla, že nebudu mít žádné cíle. Vlastně můžu říct, že každý probíhající okamžik je můj cíl,“ líčila Zuzana Navarová v rozhlase v jednom z posledních rozhovorů.

Zemřela 7. prosince roku 2004 ve věku 45 let. Na její počest bylo ocenění Nadace Život umělce, kterou zakládala, pojmenováno na Cenu Zuzany Navarové.

Půl roku žila na Kubě

Rodačka z Hradce Králové toho za svůj krátký život stihla opravdu hodně. Hudbě se věnovala odmalička. Poprvé o sobě výrazněji dala vědět ve skupině Nerez, v níž zpívala od roku 1980. Oceňovaná byla jako výjimečná sólistka, která se těšila uznání nejen od odborné kritiky, ale rovněž u posluchačů.

Byla to rovněž velmi vzdělaná žena. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudovala španělštinu a češtinu (učitelský obor). Ve třiadvaceti letech odcestovala na půl roku až do daleké Kuby na jazykovou stáž, kde jí učarovaly latinskoamerické rytmy. Kromě toho vystudovala konzervatoř, obor populární zpěv. Před smrtí nazpívala titulní píseň k pohádce Čert ví proč. Podívejte se na trailer v úvodu článku.

Sdílejte článek
Štítky nemoc životní styl smrt rodina rakovina Kuba manželství zpěvačka kapela Zuzana Navarová Václav Souček Nadace Život umělce Cena Zuzany Navarové

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.