reklama

První bylinky: Jarní detox, který roste pod okny

První bylinky: Jarní detox roste pod okny  Foto:
První bylinky: Jarní detox roste pod okny
Foto: istock.com

Ráno si rozpouštíte šumivý multivitamín, v poledne si dáte salát z předražené zeleniny a večer zobete podivné vodnaté jahody. I tak může vypadat hon na vitamíny v době, kdy je tělo opravdu potřebuje – na začátku jara.

Přitom spousta vitamínů a minerálů začíná už v březnu rašit pod každým druhým keřem.

Kopřiva dvoudomá zajistí jarní deox

Zima se loučí a detox se skloňuje ve všech pádech. Než utratíte půlku výplaty v lékárně nebo se necháte zlákat zázračnými preparáty na internetu, podívejte se z okna na zahrádku, jestli mezi loňskou trávou neraší zelené hlavičky kopřiv. Výhonky mladých kopřiv mají schopnost skvěle čistit organismus a vaše tělo vám za ně poděkuje. Konzumací kopřiv nebo odvaru z nich přijmete vitaminy C a B, provitamin A, draslík, vápník, železo a mnoho dalších prospěšných látek. Povzbudíte metabolismus, snížíte hladinu krevního cukru, pročistíte játra, ledviny i žlučník. Připravte se, že budete trochu více běhat na malou, ale perfektní jarní detox organismu máte zaručen. Nepřekračujte ovšem dávkování dvou šálků čaje denně a kúru z kopřiv užívejte maximálně tři týdny! Mladé kopřivy si navíc můžete natrhat do mrazáku nebo je sušit. Čerstvé jsou báječné do salátů, nádivek, špenátu nebo do polévek.

Prima tip: Výluhem z kopřiv skvěle oživíte vlasy, zbavíte je lupů a dodáte jim lesk a lehkost.

Kopřivy Foto: Kopřivy. Foto: istock.com

Sedmikráska chudobka zatočí s kašlem

Drobná bílá květinka se objevuje mezi prvními posly jara a chladnější počasí ji nerozhází.

Sedmikrásky stačí natrhat, opláchnout a posypat s nimi omeletu nebo chleba s máslem. Nádherně se budou vyjímat v jarních salátech nebo ozvláštní polévku. Kromě toho, že jsou jedlé a hezké, dostanete se sedmikráskami do těla mnoho prospěšných látek. V první řadě tolik potřebný vitamin C, ale také inulin, flavonidy nebo minerální látky. Sirup nebo výluh ze sedmikrásky oceníte při zánětech dýchacích cest, kašli nebo při chřipce, ale také pomáhá látkové výměně v játrech nebo proti otokům.

Prima tip: Poupata sedmikrásek můžete povařit a naložit do sladkokyselého nálevu a první jarní kapary jsou na světe!

Sedmikrásky Foto: Sedmikrásky. Foto: istock.co

Zázrak jménem medvědí česnek

Medvědí česnek si zaslouží označení “superbylinka”. Kromě famózní chuti, kdy cítíte něco mezi mladou cibulkou a česnekem v naprosto delikátním mixu, má neocenitelný vliv na naše zdraví. Po dlouhé zimě nenajdete nic lepšího, ostatně i medvědi to věděli a po dlouhé zimě si rádi pochutnávali na lánech zelených výhonků. Kromě pořádné porce vitamínů vám konzumace medvědího česneku přinese nižší krevní tlak, odhleníte se a důkladně pročistíte celý organismus včetně žaludku, střev, ledvin a krve. Zelené listy medvědího česneku jsou báječné do jarní kuchyně. Uděláte z nich třeba lahodný polévkový krém, který stačí doplnit pošírovaným vejcem, nasekáte jich hromadu do karbanátků, nádivek a salátů a naprosto nedostižné je domácí pesto. Stačí opraný medvědí česnek, kvalitní olivový olej, trocha soli, parmazán a hrst piniových ořechů a máte dobrotu hodnou michelinské hvězdy.

Prima tip: Medvědí česnek často roste v celých plochách. Netrhejte celé rostlinky, ale vždy jen několik lístků od každé, aby mohly znovu vyrašit.

Medvědí česnek Foto: Medvědí česnek. Foto: istock.com

Ach, ta vůně fialek…

Violka vonná, kterou běžně nazýváme fialkou, vystrčí svou něžnou hlavičku nad zetlelé listí mezi prvními jarními otužilci. Od dávných dob se tradičně využívala především pro svou krásnou vůni, ale my ji na jaře můžeme ocenit i pro léčivé a očistné vlastnosti. Saponiny, které violka obsahuje, dokážou především tišit a zastavovat kašel, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu i chřipce. Velmi dobře působí hlavně na starší lidi a děti, kterým můžeme připravit teplý výluh rovnou do mléka. Čaj z violky obsahuje metylsalicylát příbuzný s acylpirinem, který zmírňuje bolesti hlavy, a voňavý odoratin, snižující krevní tlak. S violkou, ať už v čaji, nebo v salátu, přijmete do těla vitaminy A a C, vápník i železo. I s krásnou něžnou fialkou dávejte pozor na předávkování, platí všeho s mírou.

Prima tip: Violku si můžete nasypat do koupele. Kromě romantické vůně má ještě jeden zcela prozaický účinek – pomáhá proti hemoroidům.

Fialky Foto: Fialky. Foto: istock.com

-KU-

Přečtěte si také:

Článek

Dieta Clean eating Foto:

Dieta Clean eating: Jak jíst opravdu čistě a zdravě?

Řídit se pravidly čistého stravování je přitom vcelku jednoduché. Ani nemusíte hladovět. Pokud dodržíte pravidla tzv. čistých jídel, zbavíte se nadváhy a zdravotních...

Článek

Babičky věděly, co je pro ně dobré Foto:

6 superpotravin, které jedly naše babičky. A my bychom měli taky

Když byly naše babičky ještě mladé, neexistovaly trendy jako „čistá strava“, nejedla se „raw“ jídla a masu ze dvorku se neříkalo „bio“. Ale i tak byla tehdy spousta jídel...

Článek

6 důvodů, proč jíst salátové okurky ve velkém Foto:

6 důvodů, proč jíst salátové okurky ve velkém

Obyčejná salátová okurka udělá pro vaše zdraví možná mnohem více, než jste vůbec tušili. Proto neváhejte a zařaďte ji do svého jídelníčku.

Horoskopy 2018

reklama

reklama