Dcery Putinových přátel si užívaly luxusu. Co dělají rozmazlené milionářky dnes?

Dcery nejbohatších Rusů si během let na sociálních sítích vybudovaly pověst dívek, které si libují ve sdílení absolutního luxusu, v němž žijí. Jenže Vladimir Putin jim nyní do tohoto bezstarostného života hodil vidle a řadě z nich se to nelíbí. Kdo jsou ony princezny, které se narodily ruským miliardářům z řad spolupracovníků ruského prezidenta?

Cestování výhradně soukromým letadlem, helikoptérou nebo tátovou limuzínou, outfity, z nichž jen spodní prádlo stálo tolik, co váš měsíční nájem, a bydlení v těch nejhonosnějších a nejdražších obydlích, která jim například Londýn nebo New York mohou nabídnout. Tak nějak vypadá každodenní život potomků ruských miliardářů, kteří ke svým penězům v mnoha případech přišli díky financím prezidenta Putina.

A byť o původu peněz, za které si zmíněné dámy všechen ten luxus kupují, toho v mnoha případech moc nevíme, svůj soukromý život světu skrz on-line svět velmi ochotně přibližují do posledního detailu.

Jako první se nabízí Xenija Sobčaková, protože jde ve světě princezen ruských oligarchů možná tak trochu o výjimku. Podle jejího Instagramu, kde má aktuálně 9,3 milionu sledujících, si ani ona nežije vůbec špatně a její záliba v luxusní módě je více než očividná. Ne nadarmo si ostatně vysloužila přezdívku „ruská Paris Hilton“. A byť ve svém životě leccos dokázala, není třeba polemizovat o tom, že její původ a rodiče na tom měli opravdu velký podíl.

Jen pro pořádek, tahle dívčina je dcerou Anatolije Sobčaka, který je prvním demokraticky zvoleným starostou Petrohradu, a co je hlavní – mentorem Vladimira Putina ve světě politiky, jenž mu pomohl odstartovat jeho mocenskou kariéru. Netřeba tedy dodávat, že vazby této rodiny na Kreml jsou více než úzké (Xenija je například Putinovou kmotřenkou) a rodina jí nepochybně zanechala dostačující majetek na to, aby už v životě nemusela nic dělat.

Co však neznalého zaujme, je životopis Sobčakové, jenž kromě řady prestižních univerzit i krátké herecké kariéry obsahuje práci na postu novinářky či televizní moderátorky, která se v posledních letech kupodivu neštítí být ruské vládě hlasitou opozicí, a v roce 2018 dokonce kandidovala v prezidentských volbách proti samotnému Putinovi. Dnes má Xenija 40 let a můžeme s klidem říci, že z mladického vyžívání se v materiálnu už aspoň trochu vyrostla.

Dalším ostře sledovaným jménem je Sofia Abramovič, která si za svých 27 let života rovněž rozhodně zvykla na to, že vždy bez diskuse dostane vše, co se jí zamane. Špičkové vzdělání, lekce jízdy na koni, oblečení, co se jí do šatny vejde, přepychové bydlení… Aby taky ne, když jejím otcem není nikdo jiný než jeden z nejbohatších Rusů Roman Abramovič, jehož jmění se odhaduje na 13,5 miliardy dolarů neboli asi 300 miliard korun (ještě na začátku roku to bylo 17,6 miliardy dolarů, takže sankce už rozhodně pocítil). Ani Sofia si na svém Instagramu – který je už dnes smazán – neodpustila kritiku Kremlu a Putina kvůli invazi na Ukrajinu.

A je jasné, že k tomu rozhodně má více než jen humánní důvod. Abramovič dnes totiž patří k těm, které protiruské sankce zasáhly skutečně významně. Svědčí o tom i fakt, že se minulý měsíc narychlo snažil prodávat svá aktiva včetně třetí největší jachty na světě, soukromého Boeingu 767 nebo slavného fotbalového klubu Chelsea FC.

Nakonec musel z Británie, kde pobýval a kde mu kromě dýchání zakázali téměř vše ostatní, prchnout do Izraele. Je tedy jasné, že dnes nemá zrovna na růžích ustláno, což znamená, že se dříve či později možná bude muset uskromnit i jeho dcera.

Další dívkou je Elizaveta (Lisa) Peskova, čtyřiadvacetiletá půvabná dcera mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Ten už léta světu přednáší Putinova stanoviska a ze samotné podstaty své práce musí být jedním z jeho nejbližších spolupracovníků. Elizaveta si tak na nedostatek peněz nemůže stěžovat, to ostatně dokazuje i její Instagram (přes 250 000 sledujících), kde se to hemží luxusem, cestováním a fotkami, ze kterých na všechny strany sálá bezstarostnost.

Jenže mladá Lisa si na konci února neodpustila jedno instagramové „storíčko“. A tak zatímco její otec veřejně bránil nejen Putinovu invazi, ale i zatýkání tisíců občanů protestujících proti válce, jeho vlastní dcera na Instagramu sdílela jednoduchou, ale jasnou zprávu „#HETBONHE“, což znamená „#NEVÁLCE“. Instastories Lisa později smazala a její profil byl nějakou dobu soukromý. Možná na něm udělal pořádky její otec a doma padlo pár facek, jelikož zprávu jeho dcery kvapem sdílely tisíce Rusů.

I Maria (Máša) Jumaševa se dnes má tak, jak se má, protože pochází z politicky vlivné ruské rodiny. Je totiž vnučkou bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina. A byť nepatří mezi nejznámější a nejsledovanější ruské dětičky obklopené luxusem, i její Instagram nese typické znaky bezstarostného života v přepychu za peníze, na jejichž původ by se možná nejeden obyčejný Rus moc rád zeptal. Hrdě na něm svým fanouškům ukazuje módní oblečení, moře, jachty i cestování po celém světě.

Její matka Tatiana společně s Jelcinem v 90. letech patřili k politické síle, jež dosadila do role prezidenta Vladimira Putina. Její otec Valentin Jumašev je pro změnu Putinovým vlivným poradcem. Také Máša na svém Instagramu zveřejnila zprávu „HET BONHE“, kterou doplnila o ukrajinskou vlajku. A na podporu míru a nutnosti diplomatického jednání obou stran válečného konfliktu opatrně upozorňují i její rodiče. Aby taky ne – válka a sankce, stejně jako tomu bylo prakticky u všech ostatních mocných Rusů, z nemalé části paralyzovaly jejich byznys či přístup k bohatství.

A na závěr vám představíme jednu neoficiální dceru. Jak možná víte, nejvyšší ruští pohlaváři mají poměrně oblíbenou zálibu v tom mít jednu oficiální manželku a dále pak minimálně jednu neoficiální, o které se „nemluví“, i když o ní úplně všichni ví.

Zářným příkladem tohoto je sám Putin, který si kromě své první manželky Ludmily Škrebněvové (dvě děti) našel ještě milenku v podobě zlaté olympijské gymnastky Aliny Kabajevové, s níž má dle neoficiálních informací další čtyři potomky, kteří žijí v utajení ve Švýcarsku. Jednou z nich je i jeho utajovaná dcera, kterou na začátku války lidé prosili, aby svého otce zastavila. To se samozřejmě nestalo a protiruské sankce a celková současná situace i ji dostává do velkých problémů.

Sporné rodinné poměry panují i u Putinovy pravé ruky v oblasti zahraniční politiky, a to u ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten se totiž nechal svým šéfem inspirovat a kromě své manželky Marii si před lety našel ještě milenku Světlanu Poljakovou. Ani ona se po jeho boku neměla a nemá špatně, jelikož jí ministr financoval luxusní život v Moskvě i Londýně a zároveň ji za ruské státní peníze vzal s sebou na desítky „diplomatických misí“ po celém světe.

Z předchozího vztahu má však Světlana také svou dnes 26letou dceru Polinu Kovaljevovou, pro kterou je tedy Lavrov nevlastní otec. A krátce po vypuknutí konfliktu na Ukrajině se v britských médiích objevily o Polině zajímavé informace.

Jakožto „obyčejná“ studentka si zdánlivě bez problémů na své jméno ve 21 letech koupila byt v Londýně za 4,4 milionu liber (asi 130 milionů korun). Bez hypotéky, dívčina zaplatila celou částku najednou. Snažit se vysvětlit, kde na to vzala, když její biologický otec není žádný boháč a její matka (která toho času také zcela náhodou vlastní byt v Moskvě v hodnotě desítek milionů korun nebo několik luxusních vozů) je nezaměstnaná, by asi byl trochu problém.

Ledaže by šlo o učebnicový příklad nevysvětlitelného bohatství, které k matce a dceři proudí skrz Lavrova. Ten si buď kupuje jejich náklonnost, nebo svůj druhý vztah umně léta využívá pro „odklánění“ peněz. Slečna se však i díky upozornění aktivistů taktéž dostala na britský sankční seznam, takže její luxusní byt i další britská aktiva jsou nyní zmražena a nesmí se do Británie ani vrátit.

Sdílejte článek
Štítky peníze válka Vladimir Putin Londýn Velká Británie Instagram luxus Boris Jelcin sankce Dmitrij Peskov Rusko Sergej Lavrov dcery Putinovi lidé Sergej Viktorovič Lavrov Moskevský Kreml válka na Ukrajině Polina Kovaljevová Elizaveta Pesková