5 nejhorších výzev, které kolují na internetu. Dětem hrozí oslepnutí i smrt

Na internetu se stále častěji objevují nebezpečné výzvy, na které doplácejí zejména mladí uživatelé. S jakými nejrizikovějšími druhy zábavy se mohou děti na sociálních sítích setkat a jak před nimi mohou rodiče své potomky chránit?

Online prostředí v dnešní době nabízí skvělé způsoby, jak se spojit s lidmi. Na druhou stranu se kvůli nim paradoxně stále více odcizujeme. Na internetu máme tisíce přátel a sledujících, kdo z nich ale hraje skutečnou roli v našem životě? Mnohdy bychom to spočítali na prstech jedné ruky. Lidé jsou schopni sledovat cizí utrpení a ještě se u něj bavit. Podívejte se, jaké nebezpečné výzvy kolují mezi mladými lidmi na internetu. Některé z nich jsou dokonce i život ohrožující.

Blackout challenge

Při této výzvě, která se šíří zejména na sociální síti TikTok, se lidé předhánějí v tom, kdo se vydrží déle škrtit. Cílem je dokázat odvahu nebo si navodit příjemný pocit, který se dostaví, když do mozku znovu začne proudit okysličená krev. Ve skutečnosti však dochází k poškozování mozkových buněk. Například Královéhradecký kraj před ní už dříve vydal varování. „Školy v regionu jsme na šíření této nebezpečné výzvy upozornili,“ citoval mluvčího kraje Dana Lechmanna web iDNES.cz.

Čtěte také: Zemře kvůli výzvě na TikToku. Soud povolil odpojení chlapce v kómatu, zdrcená rodina je proti

Duct Tape Challenge

V této výzvě se děti či mladiství obalí lepicí páskou tak, aby se nemohli hýbat, a pak se z ní snaží dostat. Samozřejmě i při této aktivitě hrozí velké nebezpečí, protože člověk v případě pádu nemůže využít ochranu rukou. I proto si v roce 2016 tehdy čtrnáctiletý Skylar Fish z USA vážně poranil hlavu o parapet. Následkem bylo mozkové aneurysma a poškození levého oka, na které oslepl.

Eyeballing Challenge

Při této výzvě jde o nalévání alkoholu do očí. Tímto způsobem se má údajně skrze cévy rychleji vstřebat do krve, a tím pádem by se měla opilost dostavit za kratší čas. Podle odborníků je to ale nepravděpodobné. Hrozí naopak popálení oční rohovky a další zdravotní problémy, které mohou v nejhorším případě vést až k oslepnutí.

Čtěte také: Nebezpečné výzvy, kterými si teď lidé krátí čas na sociálních sítích. Čím ohrožují své zdraví?

Snorting Challenge

Teenageři a děti při ní vdechují nosní dírkou nejrůznější předměty, které pak vytahují ven ústy. U této výzvy hrozí problémy s dýcháním, jelikož předmět může uvíznout v nosohltanu.

Tide Pod Challenge

Další velice nebezpečná výzva, při které mladiství polykají kapsle na praní. Mají se natočit při tom, jak je žvýkají a následně spolknou. Prací kapsle přitom obsahují velké množství nebezpečných chemikálií, tablety tak po požití způsobují zvracení, popálení a poleptání sliznice, průjem nebo dušení. Ve vzácných případech pak jejich konzumace může způsobit i smrt.

Existuje však spoustu dalších nebezpečných výzev, při kterých děti a mladiství doslova hazardují se zdravím a životem. Je proto důležité, aby rodiče se svými dětmi o možných rizicích internetových výzev mluvili a sami se snažili být dostatečně informovaní o tom, co jejich potomkům v online světe hrozí. Dobře o tom informuje například web e-bezpeci.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.