zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Slavíte v říjnu narozeniny? Pravděpodobně se dožijete vysokého věku

Slavíte v říjnu narozeniny? Pravděpodobně se dožijete vysokého věku
Autor: iStock Slavíte v říjnu narozeniny? Pravděpodobně se dožijete vysokého věku
Narození během měsíce října přináší spoustu výhod. Tito lidé oplývají vnitřní krásou a vnějším šarmem. Bývají velmi charismatičtí, často to jsou romantické duše, které věří ve spravedlnost a harmonii. Navíc jim příroda nadělila do vínku dlouhověkost a zdravé srdce. Co je ještě pro ně typické?

reklama

Říjen představuje takový příjemný přelom – letní vedra jsou už pryč a ještě není tak velká zima, takže si můžeme užívat celkem příjemné venkovní počasí. Říjen je také měsícem, podle kterého naši předkové předpovídali, zda bude hodně studená zima. Například když padalo velké množství žaludů nebo jeleni měli našedivělou srst. 

Zatímco u nás říkáme tomuto měsíci říjen jednoduše proto, že v této době je zvěř v říji, v mnoha cizích jazycích se mu říká October. Octo znamená v latině osm. Nejspíš se ptáte, proč právě osm, když je říjen desátým měsícem v roce. V původním římském kalendáři (který platil až do roku 153 před n. l.) byl říjen osmým měsícem roku. Později, když byly do kalendáře přidány leden a únor, už říjnu jeho pojmenování zůstalo, ačkoli se posunul až na desáté místo.

Co na to věda?

Podle vědců je u dětí narozených v říjnu, tedy alespoň u těch narozených na severní polokouli, velká pravděpodobnost, že budou dobrými sportovci. Pravděpodobně je to dáno větším množstvím vitamínu D přijatým v prenatálním období. Jinými slovy, děti narozené maminkám, které si v těhotenství užívaly dostatek letního sluníčka, mají větší podíl kostní a svalové hmoty, což jim dává velmi dobrý základ do sportovního života. 

Vědci také zjistili, že u lidí narozených v říjnu je malá pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Ano, říjnová (a také zářijová a listopadová) miminka dostávají do vínku zdravé srdce, což může vysvětlovat, proč se tak často dožívají hodně vysokého věku. Potvrzuje to i studie Chicagské univerzity z roku 2011, podle které mají lidé narození v podzimních měsících ve srovnání s jednotlivci narozenými během jara výrazně vyšší pravděpodobnost dožití se 100 let.

Zajímavé je, že i vědci potvrzují, co se říká o „dobře vyvážených Vahách", tedy zrozencích ve znamení Vah (23.9.–23. 10.) . Zjistili totiž, že u žen a mužů narozených v říjnu je velmi nízká pravděpodobnost závažných výkyvů nálad a vzniku bipolární poruchy. S tím souvisí i nízká pravděpodobnost sebevražd.  

Co na to astrologie?

Jak již bylo zmíněno, lidé narození během října jsou buď ve znamení Vah (do 23. října) nebo Štíra (od 24. října). Váhy jsou pověstné svým smyslem pro spravedlnost a harmonii. Jsou vynikajícími diplomaty, pomáhají ostatním řešit konflikty. Často jsou to lidé umělecky zaměření a nejlépe se cítí obklopeni přáteli a rodinou. Děti narozené ve znamení Vah bývají velmi citově vázané na rodiče.

Štíři bývají klidní, chladní a trochu záhadní. Částečně to vychází z faktu, že Štíři bývají někdy velmi nezávislí. Nepotřebují ničí rady a prostě si jdou vlastní cestou. Víc než jiné znamení zvěrokruhu přitahují konflikty a nebojí se vyjádřit svůj názor. Malého Štíra můžete poznat mezi ostatními dětmi tedy i podle toho, že své emoce vyjadřuje mnohem vášnivěji.

Měsíček lékařský
Autor: iStock Měsíček lékařský

Říjnové květiny a kameny

K říjnu patří nádherná květina – měsíček lékařský. Římané a Řekové využívali tuto letničku při rituálních obřadech. Jižní Slované používali měsíček jako přostředek, kterým lze získat lásku druhého pohlaví. A na Blízkém východě využívali měsíček místo šafránu při smutečních obřadech. Především je ale měsíček léčivá rostlina hojně využívaná v lidovém léčitelství, farmaceutickém průmyslu i kosmetice

S říjnem se pojí hned dva kameny – opál a turmalín. Staří Římané považovali opál za symbol naděje a štěstí. Říká se ale také, že člověk, který se nenarodil v říjnu, by nikdy neměl nosit opál, protože by mu to mohlo přinést smůlu. Turmalín je nádherný kámen, který se vyskytuje v několika barvách. Může být modrý, zelený, červený, růžový a dokonce žlutý. V Indii se využívá v léčitelství jako tlumič bolesti a také jako ochranný amulet. 

Zelený turmalín
Autor: iStock Zelený turmalín

Slavní narození v říjnu

Zajímavé je, že v říjnu se narodila většina amerických prezidentů – John Adams, Rutherford B. Hayes, Chester Arthur, Teddy Roosevelt, Dwight D. Eisenhower nebo Jimmy Carter, a také bývalá první dáma USA Hillary Clintonová. I Václav Havel se narodil v říjnu (5. října 1936) a 7. října oslaví své narozeniny Vladimir Putin. Politiky to ale zdaleka nekončí. Mezi další osobnosti, které slaví nebo slavily v říjnu narozeniny, patří například John Lennon (9. října 1940), Mahátma Gándhí (2. října 1869), Daniela Peštová (4. října 1970), Kate Winslet (5. října 1975), Matt Damon (8. října 1970), Hugh Jackman (12. října 1968), Ondřej Sokol (16. října 1971), Pablo Picasso (25. října 1881), Bill Gates (28. října 1955), Julia Roberts (28. října 1967) nebo Winona Rider (29. října 1971). 

-jk-

reklama

Související témata: narozeniny v říjnu , zdravé srdce , znamení Váhy , znamení Štír , astrologie , dlouhověkost , kardiovaskulární onemocnění , měsíční kámen , měsíček lékařský , opál , turmalín

reklama

Přečtěte si také

reklama