Zdraví a nemoci

23. ledna 2018 10:00

Martina Čerňanská

Proti nachlazení: Oprašte přírodní a levné triky našich babiček!

Lednové teploty se zbláznily a spíše než vrchol zimního období připomínají jaro. Viry a bacily mají pré a nachlazených lidí přibývá. Než vypleníte lékárnu a necháte tam majlant, zkuste si vzpomenout, jak vás léčila babička nebo vaše maminka…

Chřipková epidemie ťuká na dveře a lidé s virózou padají jak mouchy. Pokud nepříjemné nachlazení postihlo i vaši rodinu, je čas s viry a bacily pořádně zatočit. Nechte na chvíli všechny zaručené medikamenty z reklam “u ledu” a postavte se čelem výzvě, která zní: z domácích zásob a účinně. Tady máme typy a rady našich maminek, kterými nám zimní nemoci vždycky zaručeně vyléčily!

Cibulový sirup

Možná jste ho milovali, možná nenáviděli, ale stojí za úspěšným vyléčením kašlíků celé jedné generace husákových dětí. Cibulový sirup pořídíte doslova za halíře a o jeho účincích nepochybujte.

Sladká šťáva z cibule je velmi účinná a bez škodlivých látek, tudíž vhodná i pro dost malé děti. Obsahuje hlavně vitamíny B a C, k tomu tu máme slušné množství vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku. Úspěšně likviduje bakterie a různé infekce, navíc posiluje imunitu a léčí kašel i bolest v krku.

Výroba je nesmírně jednoduchá. Připravte si zavařovací sklenici, do které naskládejte kolečka oloupané cibule. Vrstvy zasypáváme cukrem nebo prokládáme medem, vše pěkně napěchujeme a přitlačíme. Pro zvýšení účinnosti můžete přidat ještě prolisovaný česnek nebo nastrouhaný zázvor. Vše zavíčkujeme a dáme do chladu. Po nějaké době cibule pustí šťávu a všechny ty superzdravé přísady se smísí a začnou fungovat. Sirup můžete ještě přecedit nebo ho nechat i s cibulí, dokud ho nespotřebujete. Dejte si třikrát denně lžíci a blahořečte přírodním silám.

Cibulový sirup je lety prověřený recept a funguje! Foto: istock.com

Inhalování solnou parou

Kdo z nás to nezažil? Sliznice byly tak oteklé, že se nedalo ani trochu dýchat nebo se rýma “zarazila” v hlavě a nechtěla ven. Maminka pak vzala hrnec, dala do něj vodu, sůl a třeba hrst heřmánku či levandule a už se to vařilo. Když začala voda vřít, hrnec se přesunul na stůl a nad výpary pak hlava malého pacienta, kterou přikryl pořádný tlustý ručník. A dýchalo se, alespoň 5 minut 2x, 3x denně. Nebylo to zrovna nejpříjemnější, ale účinné zaručeně. Pozor jen, hrnec s horkou vodou a malé dítě vyžadují velkou pozornost!

Bylinkové čaje

Myslíte si, že bylinkový čaj je jen taková rekvizita, když máte chřipku nebo jste nachlazení? Omyl. Zvolte ty správné byliny a pravidelně pijte. Skutečně uleví! Na kašel je skvělý sušený podběl, stejně jako čaj z divizny, který účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí, kde pomáhá k odkašlávání. Heřmánkový čaj si na nachlazení vařili Křemílek s Vochomůrkou a vy to udělejte také. Má totiž podobné účinky jako antibiotikum! Pozor jen na dlouhodobější užívání, protože může, podobně jako antibiotika, zlikvidovat střevní mikroflóru.

Citrony a jogurty

Céčko na podporu imunity a probiotika na totéž. Maminky nás tím v době nemoci ládovaly hlava nehlava. A věděly proč. Také si nenechte ujít účinky silné slepičí polévky (ne z kostky!!!!!), která vám dodá sílu v době, kdy se nechce kousat a polykat, a navíc má silné protizánětlivé účinky. Nesnažte se obelhat tělo a alespoň pár dní zůstaňte v posteli. Přechozená chřipka si říká o veliký malér.

Přečtěte si i další články na téma zdraví přírodní cestou:

Autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.