Breakdancerka RayGun o globálním posměchu: Přestaňte mě i mou rodinu obtěžovat
Olympijská breakdancerka Rachael Gunn alias RayGun letos zažila vrchol své sportovní kariéry, který se však velmi rychle změnil v noční můru a velmi strmý pád. Její kontroverzní taneční vystoupení v Paříži z ní totiž udělalo globální terč posměchu. Ten se postupně změnil i ve vztek, přičemž desítky tisíc lidí již podepsaly petici, aby se žena veřejně omluvila. Nyní poprvé o tom, co po nepovedené olympiádě prožívá, veřejně promluvila.
Vystoupení, které breakdancerka Rachael Gunn alias RayGun v Paříži předvedla, všechny přítomné včetně porotců doslova šokovalo. Její vskutku neortodoxní taneční kreace, jež dle některých nemají s breakdancem nic společného, se následně doslova přes noc stala virální senzací internetu. Jenže to, čemu se lidé zpočátku jen smáli, je postupně začalo pobuřovat.
Petice vyzývala olympioničku, aby se omluvila
Lidé si z ní ve velkém utahují a tvrdí, že si vůbec nezasloužila na olympiádě být. Na portálu Change.org dokonce vznikla online petice, která nasbírala 50 000 podpisů a požadovala omluvu nejen od breakdancerky, ale také šéfky australské olympijské výpravy Anny Meares. Petice mimo jiné tvrdí, že RayGun „zmanipulovala“ proces výběru závodníků ve své disciplíně, přičemž její manžel (a zároveň trenér) měl být členem komise, která vybírala australské reprezentanty.
Poté, co se do celé věci musel vložit sám generální ředitel Australského olympijského výboru Matt Carroll, který autory obvinil z šíření „nechutných nepravd“, však byla petice pro porušování podmínek zmíněného webu stažena. Rachael Gunn se nyní na svých sociálních sítích poprvé veřejně vyjádřila k vlně posměchu, kritiky a vzteku, které od svého vystoupení na olympiádě čelí.
Mohlo by vás zajímat: Milovník zvířat Alain Delon prosazoval psí advokáty. K přejeté kočce poslal vlastní vrtulník
RayGun přiznala, že ji vlna nenávisti zdrtila
„V první řadě bych ráda poděkovala všem, kteří mě podporují. Vážím si té pozitivity a jsem ráda, že jsem do jejich životů dokázala přinést nějakou radost, to byl ostatně můj cíl,“ začala RayGun. „Vůbec mi však nedošlo, že tím zároveň otevřu dveře tak velké nenávisti, která pro mě popravdě byla zcela zdrcující,“ přiznala autorka téměř jistě nejbizarnějšího sportovního výkonu letošní olympiády.
„Jela jsem tam a byla to zábava. Brala jsem to však velmi vážně. Na olympiádu jsem se připravovala poctivě a dala do toho opravdu všechno. Je mi ctí, že jsem mohla být součástí australského olympijského týmu a podílet se na olympijském debutu breakdance – to, čeho dosáhli ostatní sportovci, bylo fenomenální,“ pokračovala v obhajobě svého olympijského tanečního vystoupení RayGun.
V další části zveřejněného videa se pak vyjádřila k „obviněním a dezinformacím“ obsaženým ve zmíněné petici, přičemž odkázala na prohlášení Matta Carrolla. A na závěr poprosila rovněž média, aby přestala obtěžovat její rodinu, přátele, australskou komunitu breakdance a širší komunitu street dance. „Všichni už toho mají dost, a tak vás žádám, abyste respektovali jejich soukromí.“
Olympijský výbor reakce označil za šikanu a obtěžování
Carroll na obhajobu online pranýřované olympioničky uvedl: „Je ostudné, že tyto nepravdy vymyšlené jakousi anonymní osobou mohou být takto veřejně prezentovány. Jedná se o šikanu, obtěžování a šíření pomluv. Všichni musí pochopit fakta a netvořit si názory na základě podlých nepravd a dezinformací.“ Rachael Gunn se na olympiádu dostala skrz vítězství v kvalifikačním závodě, který soudilo devět nezávislých mezinárodních rozhodčích. Zajímavostí však je, že zde předvedla veskrze stejně bizarní vystoupení jako na samotné olympiádě a přesto zvítězila.
Sama RayGun ještě v Paříži své vystoupení bránila slovy: „Všechny mé pohyby jsou originální. Kreativita je pro mě zcela zásadní. Snažím se při tanci ukázat své umělecké cítění. Někdy to rozhodčí zaujme, někdy ne. Je to můj způsob vyjadřování a považuji to za druh umění.“ Ať už se však breakdancerka snaží obhajovat sebevíc, zatím to rozhodně nepomáhá.
Sebrala jsi místo skutečnému sportovci, vzkazují lidé
Možná ještě víc než samotné vystoupení, důvěryhodnosti australské olympioničky ublížilo, když vyšlo najevo, kým vlastně ve skutečnosti je. Nejde totiž ani zdaleka o profesionální sportovkyni. Šestatřicetiletá Gunn má titul Ph.D., který získala v kulturních studiích se specializací na genderovou politiku v rámci pohybu a breakdance. Ve skutečnosti tak nejde o atletku v pravém slova smyslu, nýbrž o vysokoškolskou přednášející, která místo tvrdého tréninku povětšinu času řeší spíš kulturní a genderové záležitosti v rámci tance.
Mohlo by vás zajímat: Filip Turek povečeřel s Myslivcovou: Nejkrásnější společnost, pochvaloval si europoslanec
Reakce na její vyjádření proto rovněž nejsou nijak lichotivé. „Mentalita oběti s nulovou odpovědností,“ zhodnotil video RayGun jeden komentující, jehož komentář obdržel více než 17 tisíc lajků. „Nejde o nenávist, tohle je pouze objektivní kritika,“ odmítl slova tanečnice o haterech další komentující. „Kritika není bezbřehá nenávist. Přestaňte si hrát na oběť,“ stojí v dalším komentáři. „Jako někdo, kdo opravdu sleduje profesionální breakdance a zná některé sportovce ze špičky, byl tohle absolutní vtip. Ukradla jste jednomu opravdovému sportovci místo a odhalili vás. Vše, co se vám za to dostává, je zasloužené a sama to moc dobře víte,“ vzkázal Australance další z několika desítek tisíc komentářů, v nichž budete nějaký podpůrný a pozitivní hledat jen velmi těžko.
Česká olympijská výprava vyšla na desítky milionů. Kam putovala největší část peněz?: