zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Adventní věnec na poslední chvíli: Vyrobíte ho i z nákrčníku nebo formy na bábovku

Anna Kopečková , Vydáno: 29.11.2020
Adventní věnce bývají první dekorací, která připomíná, že Vánoce už nejsou daleko. A pokud se nechcete spokojit s kupovaným, vyrobte si nějaký sami. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí jen dobrý nápad.

reklama

Víte, proč se předvánočnímu období říká advent? Tento název je odvozený z latinského slova adventus neboli příchod. Tradiční barvou adventu je fialová, která symbolizuje ztišení, pokání a čekání. I naši předkové dbali na to, aby si advent vychutnávali co možná nejvíc poklidně.

Vymyslel ho učitel

Tradice adventního věnce tak, jak ho známe, vznikla až v 19. století v Hamburku. Tehdy tam německý protestantský teolog Johann Hinrich Wichern založil školu pro chudé děti. A protože se už nemohly dočkat Vánoc, chtěl je potěšit a na svatého Ondřeje, tedy 30. listopadu, do jídelny nechal zavěstit staré dřevěné kolo, na které nalepil 19 malých červených svíček a 4 bílé svíce. Postupně se pak až do Štědrého dne každý všední den zapalovala červená svíčka a v neděli bílá.

DOMÁCÍ ADVENTNÍ KALENDÁŘE: NEVŠEDNÍ, NÁPADITÉ A KRÁSNÉ

Čtyři svíčky, nebo pět?

Jak jistě víte, na adventním věnci by měly být čtyři svíce, které se postupně zapalují. Tři bývají fialové, případně modré, a jedna růžová, která se zapaluje jako třetí v pořadí. Někdy se můžete setkat i s pátou svíčkou v bílé barvě, která se dává doprostřed a zapaluje se přesně na Štědrý den po západu slunce. Tak alespoň velí tradice, nicméně je to zcela na vás. V dnešní době se adventní věnce spíše pořizují podle barvy, která ladí s ostatní vánoční výzdobou. Důležité je svíčky zapalovat postupně. První svíčka zvaná Naděje se zapaluje na železnou neděli, která letos vychází už na 29. listopadu. Druhá svíčka zvaná Mír se zapaluje na bronzovou neděli, třetí s názvem Přátelství na stříbrnou neděli a čtvrtá s krásným názvem Láska na zlatou, poslední neděli před Vánoci. Zapalovat by se mělo vždy proti směru hodinových ručiček.  

Pokud ještě adventní věnec nemáte, máme pro vás inspiraci, jak si na poslední chvíli vyrobit svůj vlastní třeba z toho, co najdete doma. A pokud nebudete trvat na tradici, vlastně ani nemusí být kulatý. Možná si během vyrábění užijete i trochu toho, co by měl advent přinášet – ticho a rozjímání. Naše tipy najdete v galerii:

 

Další inspiraci na krásné adventní věnce najdete zde:

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci

reklama

Související témata: advent , adventní věnec , DIY , adventní svíčky , názvy svíček , vánoční tradice , adventní tradice , kdy začíná advent

reklama

Přečtěte si také

reklama