5. listopadu 2019 09:34
Martina ČerňanskáPoradkyně Marie Kondo: Dramatický úklid vám zcela změní kvalitu života!
Marie Kondo je uklízecí fenomén. Jejími radami se řídí lidé po celém světě a dávají do pořádku své domácnosti i životy. Chcete také získat zpět kontrolu nad svými věcmi? Pak popřejte sluchu jejím radám.
Marie Kondo není jen tak nějaká uklízečka nebo “cvok” do čisté domácnosti. Je to poradkyně životního stylu. Má dokonce svou show na Netflixu s názvem Tidying Up With Marie Kondo, kde “předělává” životy lidí pomocí své metody úklidu KonMari.
Preferuje jednoduchost, kontrolu a organizovanost ve všech ohledech, žádné hromadění a syslení.
Pokud váš život, práce i domácnost připomínají spíše chaos, zkuste opět vzít věci do vlastních rukou.
Je váš svět plný nepotřebných předmětů a zbytečností? Přemýšlejte s Marií o tom, zda vám to spíše neubírá energii.
„Mým kritériem pro rozhodování o ponechání té které věci je to, že bychom se měli cítit vzrušení a radost, když se jí dotkneme,“ tvrdí Marie.
Pokud vás zajímají její další konkrétní rady, tady jsou:
1. Nepořádek je důsledek skutečného problému
"Viditelný nepořádek pomáhá odvrátit pozornost od skutečného zdroje problému."
2. Žijte přítomností
"Když se opravdu ponoříme do důvodů, proč nemůžeme něco vyhodit, existují pouze dva: poutá nás k minulosti nebo máme strach z budoucnosti."
3. Očista domova i těla
„Je to velmi zvláštní jev, ale když zredukujeme to, co vlastníme, a v podstatě „detoxikujeme“ náš dům, má to detoxikační účinek také na naše těla.“
4. Proces není lehký
„Proces třídění majetku může být docela bolestivý. Nutí nás čelit našim nedokonalostem, nedostatkům a hloupým rozhodnutím, která jsme v minulosti udělali.“
5. Změňte život
„Dramatická reorganizace domu způsobuje odpovídající dramatické změny v životním stylu a perspektivě. Mění vám život!“
6. Važte si sebe, ne věcí
„Nejsou to naše vzpomínky, ale člověk, kterým jsme se stali, čeho bychom si měli vážit. To nám pomůže třídit předměty spojené se vzpomínkami. Prostor, ve kterém žijeme, by měl být určený pro naše současné já, ne pro osobu, kterou jsme byli v minulosti. “
7. Projevte respekt svému oblečení
„Akt skládání oblečení je mnohem víc než jen to, že se šaty nezmačkají. Je to projev péče, lásky a uznání našemu oděvu, který nám pomáhá mít dobrý životní styl. Proto když skládáte oblečení, mějte na paměti i v srdci, že mu vděčíme za ochranu našich těl. “
8. Čistý prostor vás zbaví negace
"Mnoho lidí si nese negativní sebepojetí po celá léta. To je ale smeteno v okamžiku, kdy získají prožitek z dokonale čistého prostoru. Tato drastická změna v sebevnímání, víra, že můžete udělat cokoli, pokud to nastavíte v mysli, transformuje chování a životní styl. “
9. Nechte věci odejít
„Můžete pravdivě říci, že si ceníte něčeho pohřbeného tak hluboce ve skříni nebo zásuvce, že jste zapomněli na jeho existenci? Osvoboďte ty věci z vězení, do kterého jste je odsoudili. Pomozte jim opustit jejich vyhnanství na opuštěném ostrově zapomnění. "
10. Když třídíte, zkoumáte své já
„Proces posuzování věcí, které vlastníte, identifikace těch, které splnily svůj účel, vyjádření vděčnosti a rozloučení s nimi, je ve skutečnosti sonda vašeho vnitřního já. Je to obřad vstupu do nového života. "
13. Vše představuje lekci do života
"S lidmi je to stejné. Ne každý člověk, se kterým se v životě setkáte, se stane blízkým přítelem. Někteří z vás budou mít složité vztahy nebo se jiným lidem nebudete líbit. Ale tito lidé vás také učí vzácnou lekci o vztazích a ocenění ostatních.“
14. Vztah k majetku
„K našemu majetku můžeme přistupovat třemi způsoby: čelit mu nyní, čelit mu někdy, nebo se mu vyhnout až do dne, kdy zemřeme.“
15. Vyřazujte a pečujte
„Chcete-li skutečně pečovat o věci, které jsou pro vás důležité, musíte nejprve vyřadit ty, které přežily svůj účel. Vyhodit to, co již nepotřebujete, není zbytečné ani hanebné.“
16. Co chci mít?
„Otázka, co chcete vlastnit, je vlastně otázkou, jak chcete žít svůj život.“
17. Radost na prvním místě
„Nyní si představte, že žijete v prostoru, který obsahuje pouze věci, které jiskří radostí. Není to životní styl, o kterém sníte?“
Autor: Kamila Ulčová