Celebrity

25. dubna 2021 05:55

Anna Kopečková

10 skvělých herců a hereček, kteří ještě nemají ani jednoho Oscara

Když jde o ceny filmové Akademie, je úplně jedno, jak dlouho jste na scéně. Oscara může klidně vyhrát i herec, který se proslavil teprve nedávno. A naopak jsou tací, které jsme vídali na filmových plátnech třeba už před třiceti lety, jsou skvělí, všichni je milujeme, a přesto doma žádnou zlatou sošku ještě nemají.

Už jsme si za poslední rok tak trochu zvykli, že všechno je jinak. Změny se dotkly i předávání cen Oscar, které se obykle koná v únoru. Kvůli pandemii ale bylo posunuto o dva měsíce a 93. ročník slavnostního udílení cen se v Los Angeles nakonec koná 25. dubna 2021. Novinkou je letos i to, že se o Oscary mohou ucházet i snímky, které byly zveřejněny výhradně na streamovacích službách (dosud to mohly být jen filmy, které byly nejméně sedm dní promítány v kině). Nominace letos mají například Frances McDormandová, Viola Davisová, Gary Oldman nebo Anthony Hopkins.

I když Oscaři představují pomyslnou špičku v rámci filmových ocenění, stále zůstává řada slavných a skvělých herců a hereček, kteří na ni dosud nedosáhli. Za herecký výkon například nikdy nedostal Oscara Robert Redford. Má jen sošku za nejlepší režii ve filmu Obyčejní lidé. Zlaté sošky se zatím nedočkal ani Bill Murray nebo skvělý Liam Neeson, kterého sice Akademie nemohla ve filmu Schindlerův seznam přehlédnout, nominaci ale nakonec neproměnil. Věřili byste, že Oscara zatím nemají ani tito skvělí herci a herečky?

Harrison Ford

Je tu někdo, komu nic neříká neústupný archeolog Indiana Jones nebo vesmírný pilot Han Solo z Hvězdných válek? Tyhle filmy byly a stále jsou obrovskými hity a možná nevíte, že v nich Harrison Ford dostal roli úplně náhodou. Hana Sola získal díky čtení textů určených pro jiné herce, Indianu Jonese, protože herec Tom Selleck nemohl hrát. Za zmínku určitě stojí i další skvělé filmy jako Blade Runner nebo Svědek. Právě za roli ve Svědkovi získal jako herec svou jedinou nominaci na Oscara.

Přestože byl v roce 2006 Harrison Ford druhým nejlépe vydělávajícím hercem na světě (po Tomu Hanksovi), aniž by získal nějakou zlatou sošku, v roce 2002 získal od Amerického filmového institutu cenu za celoživotní dílo. A to je skvělý úspěch!

Michelle Pfeiffer

Americká herečka, které bude 29. dubna už 63 let a která se objevila dvakrát na titulní stránce časopisu People jako nejkrásnější žena světa, byla nominovaná na Oscara celkem třikrát. Poprvé v roce 1988 za film Nebezpečné známosti, kde si vedle Johna Malkoviche a Glenn Closeové zahrála postavu Madame Marie de Tourvel, oběť sexuálního svádění. Další nominace přišla hned o rok později za film Báječní Bakerovi hoši. Na roli zpěvačky Susie Diamondové se musela zúčastnit intenzivních hlasových zkoušek, aby zvládla všechny vokály své postavy. Tenkrát získala za roli Zlatý glóbus a byla jasnou favoritkou také na Oscara, ale cenu překvapivě získala Jessica Tandy za roli ve filmu Řidič slečny Daisy. Třetí nominaci na Oscara a pátou na Zlatý glóbus jí vynesla Lurene Hallettová v nezávislém dramatu Pole lásky z roku 1992.

John Travolta

Není to trochu nespravedlivé, že tak skvělý herec nemá ještě žádného Oscara? Hrál přece v tolika výborných filmech. Proslavily ho snímky Pomáda a Horečka sobotní noci, za kterou si vysloužil i nominaci na Oscara. Návrat na herecké výsluní mu umožnila role Vincenta Vegy v kultovním filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí. I za tuto roli získal nominaci na cenu filmové Akademie. Bohužel opět zůstalo jen u nominace.

Meg Ryan

Každý, kdo viděl film Když Harry potkal Sally, se musel divit, jak je možné, že za něj nedostala Oscara. Meg Ryan si zahrála ve filmech různých žánrů, ale úplně nejlepší byla v těch romantických. Kromě již zmíněného to byl Samotář v Seattlu, Láska přes internet (v obou tvořila ústřední dvojici s Tomem Hanksem), Město andělů (s Nicolasem Cagem) a Když muž miluje ženu (partnerem jí byl tentokrát Andy Garcia). Pravda je, že Meg Ryan nebyla na cenu Akademie nikdy ani nominována. I přesto je ale fantastická!

Johnny Depp

Všichni si ho pamatujeme jako Střihorukého Edwarda, piráta z Karibiku nebo potrhlého majitele té nejlepší čokoládovny Willyho Wonku ve filmu Karlík a továrna na čokoládu. Jeden z nejvíce okouzlujících herců, který má svou hvězdu i na Hollywoodském chodníku slávy, byl na cenu Akademie nominovaný třikrát – jako nejlepší herec ve filmech Piráti z Karibiku: Prokletí Černé Perly (2003), Hledání Země Nezemě (2004) a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007). Za ten poslední získal „jen“ Zlatý glóbus.

Demi Moore

I Demi má za sebou řadu skvělých filmů. Mezi nejlepší patří určitě Duch z roku 1990, Pár správných chlapů nebo Neslušný návrh. Úspěch ve filmu Duch se ale Demi už nikdy nepodařilo zopakovat. Dokázala ovšem diváky i šokovat, třeba ve filmu Striptýz, za který si vysloužila dokonce Zlatou malinu jako nejhorší herečka.

Edward Norton

Edward Norton patří asi mezi nejvíc nedoceněné herce své generace. Na Oscara byl nominován hned za jednu ze svých prvních rolí ve filmu Prvotní strach, kde si zahrál po boku Richarda Gerea. Hned nato si ho vybrali režiséři Woody Allen a Miloš Forman, s kterými natočil dva další úspěšné snímky – Všichni říkají: Miluji tě a Lid versus Larry Flint. Nominace na Oscara získal pak ještě dvě – za roli neonacisty ve filmu Kult hákového kříže a naposledy v roce 2014 za vedlejší roli ve filmu Birdman, který získal nakonec celkem čtyři zlaté sošky (nejlepší film, režisér, scénář a kamera).

Audrey Tautou

Francouzská kráska má už za sebou pěknou řádku skvělých filmů. Většina z nich vznikla v Evropě. Známou se stala díky filmu Venuše, salon krásy, ale většina z nás si ji pamatuje hlavně jako Amélii z Montmartru. Film měl pět nominací na Oscara, nezískal ale žádného. Stejně jako filmy Šifra Mistra Leonarda, kde si zahrála po boku Toma Hankse, a Coco Chanel.

Ralph Fiennes

Proslavily ho role ve filmech Schindlerův seznam, Anglický pacient, Harry Potter, Grandhotel Budapešť a roce 2015 si zahrál i ve dvacáté čtvrté filmové bondovce Spectre. Za svou kariéru získal nominace na Oscara celkem dvě – za herce v hlavní roli ve filmu Anglický pacient a za roli nacistického velitele koncentračního tábora Amona Götha ve Spielbergově filmu Schindlerův seznam, kvůli které musel přibrat 10 kilogramů. Ačkoli má na kontě řadu cen, sošky Oscarů mezi nimi bohužel nejsou. Zatím…

Emily Blunt

Od roku 2002, kdy začala její filmová kariéra, udělala ve filmovém průmyslu celkem dost významných kroků. Asi nejvíc si ji pamatujeme jako sekretářku Meryl Streepové ve filmu Ďábel nosí Pradu, možná i jako tajemnou Dívku ve vlaku. Na kontě má jeden Zlatý glóbus za roli v britském televizním dramatu Gideon's Daughter. Další nominace na Zlatý glóbus získala za roli královny v americko-britském historickém dramatickém filmu Královna Viktorie z roku 2009, Sestra tvojí sestry (2011) a Čarovný les (2014). Stejně jako Meg Ryan ale nikdy nebyla nominována filmovou akademií na Oscara. Ale víte, co se říká: Kdo si počká, ten se dočká. Třeba se jednou dočká i Emily. Koneckonců, příkladem by pro ni mohl být Leonardo diCaprio. Kolikrát jsme už v minulosti slyšeli „a Leonardo opět sošku nezískal“? Nemluvě o spoustě vtipů, které na toto téma kolovaly po internetu. Nakonec se ale v roce 2015 dočkal díky skvělému výkonu ve filmu Revenant Zmrtvýchvstání.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.